Novinky,  TIPY ZDRAVÍ

Problémy s erekcí mohou být indikátorem hypertenze

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, postihuje přibližně 40 % populace ve věku 25 až 64 let v České republice. Alarmující je, že čtvrtina lidí s hypertenzí si o svém onemocnění neuvědomuje. I když vysoký krevní tlak nezpůsobuje bolest a nemá žádné zřejmé příznaky, přispívá k poškození tepen a vitálních orgánů v těle. U mužů může být jedním z varovných signálů problém s erekcí.

Zúžení cév brání dostatečnému přísunu kyslíku a živin k orgánům, což vede k jejich nedostatečnému zásobení a snižování jejich funkčnosti. Tento nedostatek prokrvení může také ovlivnit erekci. Nedostatečná erekce je signálem, který by měl být vnímán jako varování. Je důležité udržovat krevní tlak pod kontrolou, což může zachránit nejen partnerský život, ale také umožnit včasné odhalení změn v kardiovaskulárním systému a prevenci rizika infarktu a dalších onemocnění.

Jak můžeme předejít vysokému krevnímu tlaku?

Účinnými opatřeními ke snížení vysokého krevního tlaku jsou změna stravovacích návyků a redukce hmotnosti jsou. Tyto efekty se zvýší, pokud se k nim přidají další změny životního stylu, jako je omezení solení, přestání kouření, snížení stresu, omezení nadměrné konzumace alkoholu a pravidelná fyzická aktivita. Pokud přesto zůstává krevní tlak vysoký, je vhodné konzultovat s lékařem možnost farmakologické léčby, která je často účinná, pokud je dodržována pravidelně a pečlivě. Díky neustále zdokonalovaným přístrojům, které jsou klinicky ověřené (včetně např. nových modelů Omron s detekcí fibrilace síní – Afib), je možné monitorovat krevní tlak i doma. Více informací o správném způsobu měření naleznete na stránce www.krevnitlak.cz.

Text: redakce, foto: SutterstockKoupit časopis