Novinky,  TIPY ZDRAVÍ

Od října přichází do ČR unikátní možnost očkovat dětí proti chřipce bez jehly!

Chřipkou onemocní v České republice ročně 20 – 30 % dětí, které pak nákazu mohou šířit dále. Celková míra proočkovanosti proti chřipce u české populace byla přitom v roce 2020, dle údajů Ministerstva zdravotnictví, pouhých 6 %. U dětí je to ještě méně (udávají se 2 – 4 %). Svůj podíl na tom může mít i přirozený strach dětí z píchnutí injekcí a s tím spojené obavy rodičů. Velmi dobrou zprávou je proto příchod moderní formy, kdy se očkovací látka stříkne dítěti do obou nosních dírek. Na trh ji uvádí společnost AstraZeneca a k dispozici bude od října.

Moderní vakcína, která nyní přichází do ordinací dětských lékařů a je na předpis, je prvním očkováním proti chřipce, které nevyžaduje injekční aplikaci. Aplikace je vysoce komfortní, jelikož se očkovací látka vstříkne přímo na povrch nosní sliznice. Jednoduchým stiskem aplikátoru se postupně vpraví do obou nosních dírek. Tento způsob je v podstatě podobný tomu, jak se běžný virus chřipky dostává do těla. U této formy vakcinace také odpadají obvyklé nežádoucí účinky v podobě bolesti či zarudnutí v místě vpichu. Na dítě aplikace neklade žádné nároky. Nemusí látku vdechovat ani nijak vtahovat nosem. „Tato vakcína je doporučena pro děti a mladistvé ve věku od dvou do osmnácti let a stačí jedna dávka. Dvě dávky jsou nutné pouze u dětí do 9 let věku, které nebyly v minulosti proti chřipce očkované. Vakcínu může zajistit buď pediatr, kterého dítě navštěvuje, nebo ji lze na lékařský předpis zakoupit v lékárně a u lékaře si ji nechat aplikovat,“ upřesňuje dětská lékařka MUDr. Hana Cabrnochová. Ideální doba pro očkování je před začátkem chřipkové sezóny a imunita přetrvává šest měsíců až rok. Kvůli tomu, jak se virus mění, je vhodné očkování každý rok opakovat a nebezpečí chřipky rozhodně nepodceňovat.

Co je dobré vědět

Očkování bez použití jehly je u nás sice krátce, ale v zahraničí funguje dlouhodobě. Na britských ostrovech se používá již od roku 2013 a ročně zde naočkují více než 3 000 000 dětí. Více informací o nové dětské vakcíně proti chřipce najdete na www.bezzihadla.czKoupit časopis