TIPY ZDRAVÍ

NÁSLEDUJ mě!

V pražském Muzeu sexu najdete erotické pomůcky od stvoření světa. Mnohé patřily původně lékařům. Vibrátory a erekčními přístroji kdysi léčili hysterii.

V pražské Melantrichově ulici se v budově ze sedmnáctého století nachází evropská rarita – muzeum erotických pomůcek. Když budete mít cestu, zastavte se. „Mnozí naberou odvahu přijít sem až napotřetí nebo napočtvrté. Navzdory velkému nápisu Sex Museum si nás totiž někdy pletou s erotickým obchodem,“ vypráví ředitelka muzea Lucie Pořická. „Častými hosty jsou Japonci, Američané, Evropané, ale i Arabové,“ vyjmenovává příjemná mladá žena. Její původní povolání je přitom od erotiky hodně vzdálené. Jako fotografka českého deníku se tři roky pohybovala mezi politiky. Práci jí nabídl současný majitel muzea Ital Oriano Bizzochi. Předměty chtěl původně vystavit v Muzeu kuriozit v San Marinu. Nakonec ale zvítězila Praha. Tři poschodí ukrývají více než dvě stě různých pomůcek a sbírku průběžně doplňují. Každý rok přibude něco nového. „Přírůstky získáváme přes internet, na aukcích či náhodně v obchodech se starožitnostmi. Některé nám nabídnou i obyčejní lidé.“ Většina úlovků pochází ze začátku dvacátého století z Francie, Itálie či Německa. Úplnou lahůdku ale získali z katolického Španělska.

Erotické filmy španělského krále

Jde o dva erotické filmy z roku 1925. „Natočili je na osobní objednávku krále Alfonse XIII., děda současného krále Juana Carlose,“ šokuje Lucie Pořická. „I když mělo Španělsko vždy pověst katolického království, zvrácené choutky občas chytily i představitele tamního dvora. Filmy si krátili dráždivé večery.“ To, že se zachovaly, je prý zázrak. „Zrestaurovala je filmotéka ve Valencii.“

Noční košile pro stydlivé

A co ještě můžete v muzeu vidět? Tak například dlouhé bílé viktoriánské noční košile s jediným otvorem uprostřed. „Využívaly je páry, kterým se fyzické spojení hnusilo. Otvor byl praktický, stydliví partneři se nemuseli svlékat. I dnes je prý používají vyznavači některých ortodoxních odnoží náboženství.“ Zajímavé jsou obyčejně vypadající sandály řeckých prostitutek. Jen na podrážkách je kovový nápis: následuj moje kroky. Písmena se při chůzi vryla do země a označila cestu, po které kráčela majitelka. Dovedete si představit originálnější reklamu? Zahanbit se nedaly ani prostitutky v Benátkách. Nejbohatší z nich se namyšleně producírovaly ve vysokých rokokových kozačkách. Aby v nich udržely rovnováhu, platily si pomocnice, které je všude provázely. Taková výprava nemohla uniknout žádnému mužskému oku. Pokud máte doma domácího kutila nebo vášnivého vynálezce, jistě ho zaujme množství zvláštních nákresů. „Jsou to americké patenty, autoři je ale nikdy nevyrobili.“ Svět tak přišel například o prezervativ na jazyk.

Pomocník přísných rodičů

„Většina návštěvníků se nejvíce pozastavuje nad antimasturbačními přístroji. Používali je zejména podezíraví konzervativní rodiče. Synovi nasadili na pohlaví kroužek. Pokud měl erekci, zapnul se elektrický kontakt a začal zvonit zvonek. Rodiče dostali signál, že jejich milované dítě tráví čas nekalými aktivitami. Mohli přiběhnout a podle uvážení udělit trest.“ Na smysl erekce pamatovali v minulosti alespoň lékaři. V ordinacích jim nechyběly pomůcky na vyvolání vzrušení. „Využívali je i při různých terapiích, například na odebrání vzorku spermatu. Pacientovi nasadili kroužek napojený na baterii a pomocí elektrických výbojů dosáhl erekce,“ vysvětluje ředitelka muzea zvláštní medicínské praktiky. Samostatnou kapitolou jsou vibrátory. U některých z nich si pořádně potrápíte fantazii. V každém případě vás ale několik kousků překvapí. Najdete tu modely z mosazi nebo ze skla. Ty druhé si dámy naplňovaly vodou. „Z Francie nebo z Německa máme i vibrátory na kliku. Otočíte jí a začnou vibrovat,“ vypráví Lucie Pořická.
Pokračování v tištěné verzi.
Lea GABANNOVÁ
FOTO Zdravie/profimediaKoupit časopis