TIPY ZDRAVÍ

Jak zhubnout do plavek? Začněte s ketodietou a dospějte k trvalé změně stravování

Chcete-li letos ukázat výraznou změnu postavy v plavkách, tak je načase začít s řízenou redukcí hmotnosti. Znatelného zhubnutí můžete dosáhnout pomocí ketogenní diety, nebo také ketodiety. Dobrou zprávou je, že dieta může být z kvalitních a běžných potravin, a že si vytouženou hmotnost můžete udržet trvale. Jak? Vhodné dietní programy vás zbaví nadbytečného tuku a zároveň naučí pestrosti a pravidelnosti stravování, které jsou alfou a omegou pro zachování štíhlé linie.

Odborné a řízené hubnutí s ketodietou

Slyšíme o ní víc než o jiných. Řeč je o ketodietě nebo také ketogenní dietě, která se vyznačuje nízkým obsahem sacharidů ve stravě. Funguje skvěle jako motivační prvek pro změnu životního stylu, neboť se výsledky dostavují rychle, a tak můžeme v krátké době shodit větší množství kilogramů. Počítejme s tím, že pokud po jejím skončení nenajedeme na racionální jídelníček, kila se vrátí nemilosrdně zpět.

Ketodieta je dieta, u níž je řízeně vyvolána nutriční ketóza. Jde o to, že energie je odčerpávána při procesu glukoneogeneze, kdy je glukóza tvořena z jiných než sacharidových zdrojů. Spouštěcím mechanismem pro tvorbu ketolátek je radikální snížení příjmu sacharidů ve stravě, naopak zásadní navýšení tuků a zajištění optimálního poměru mezi tuky a bílkovinami. Nadbytek bílkovin by totiž mohl zasáhnout do spuštění ketogeneze. Je to poměrně komplikovaná dieta z pohledu udržení ideálních proporcí živin a je přínosné ji držet pod odborným dohledem,“ doplňuje Mgr. Kateřina Šimková, nutriční specialistka a zakladatelka Zdravého stravování, které navrhuje a vaří dietní jídelníčky.

Stejně tak je dobré vědět, že v případě i jednorázového sacharidového zhřešení se ketogeneze přeruší a několik dní trvá, než se zase spustí. A pozor, ketogenezi mohou narušit i sacharidy ze zeleniny, ovoce, luštěnin či celozrnných obilovin, nejen sacharidy jednoduché například ze sladkostí.

Syntetická pseudostrava není jedinou cestou

Ačkoliv nás reklama atakuje množstvím ketodiet, které jsou formou syntetické stravy z prášku či koktejlů, máme možnost najít i ketodietu z kvalitních a běžných surovin. Prostým rozumem si snadno dáme dohromady, proč bude výhodnější sáhnout po ní. Pro organismus bude strava z běžných surovin přirozenější, nabídne pestřejší škálu jídel i jejich formu a vaše strava tak nebude v kolotoči koktejlů, palačinek, omelet či tyčinek.

Dopřejte si i v době dietního režimu stravu z kvalitních a přirozených potravin. Lépe si na ní zvyknete, než pokud budete přecházet na pro tělo nepřirozenou syntetickou stravu, a budete méně ve stresu. Chcete-li si dopřát ketodietu s přesným poměrem živin bez složité přípravy a vaření, využijte krabičkové diety od Zdravého stravování. Jídla sestavuje odborný nutriční tým ve spolupráci s kreativními kuchaři. Dieta KETO je k výběru v pěti energetických variantách, právě vám na míru a dopravena až k vám domů či do práce,“ dává tip Kateřina Šimková.

Příležitost pro trvalou změnu

Při hubnutí je důležité neztrácet svalovou hmotu, proto myslete na zařazení jakékoliv pohybové aktivity, která vás baví. Nemusíte si nutně najímat trenéra a zdvihat o sto šest činky v posilovně, pro začátek postačí více chodit pěšky. Zlomový okamžik u keto diety přichází při jejím skončení. Jednoho dne musíte s tímto specifickým stravovacím režimem skončit, protože tělo nemůže dlouhodobě fungovat bez sacharidů, které jsou zdrojem energie. Jejich pozvolné zařazování a budoucí umírněná konzumace v rámci racionálního stravování zajistí, že shozené kilogramy nenaberete zpět. Zajímá vás, jak sestavit racionální jídelníček?

Prvním krokem je udržet rovnováhu mezi energetickým příjmem a výdejem. Pokud by byl energetický příjem vyšší, tak byste začali přibírat. Pravidelnost a optimální skladba jídel, která si rozložíte do celého dne, vás zasytí a nebude vás honit mlsná, ani nebudete mít hlad. Jednoznačně se vyhněte vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, které mají slabý nutriční přínos. Omezte přísun jednoduchých cukrů a nahraďte je těmi komplexními, které nebudou důvodem velkého rozkolísání hladiny krevního cukru. Potřebujete-li pomoci si zafixovat železnou pravidelnost jídla, obhlédnout optimální skladbu jídel a velikost porcí právě pro vás, můžete vyzkoušet krabičkový program Pro Zdraví od Zdravého stravování. Zdravý jídelníček sestavuje odborný nutriční tým a o šetrnou úpravu jídel zkušení kuchaři. Dovezené jídlo pak stačí pouze ohřát, což může být v začátcích nového životní stylu velmi komfortní a nápomocné,“ uzavírá nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování.

Komerční prezentaceKoupit časopis