krabice s ponožkami
TIPY ZDRAVÍ

Jak fungují kompresní ponožky a čím se liší od těch klasických?

Kompresní ponožky jsou zdravotní či sportovní pomůckou. Mohou mít pozitivní dopad na kvalitu vašeho života nebo váš sportovní výkon. Jak fungují a v čem se liší od ponožek klasických?

V čem se kompresní ponožky liší od klasických?

Jak již název trochu napovídá, kompresní ponožky se od těch klasických liší v tom, že pomocí komprese vytvářejí tlak na dolní končetiny. Klasické ponožky jsou zpravidla vyrobeny pro maximální pohodlí – v ideálním případě byste o nich neměli vědět. Jejich úkolem je, aby nohy byly v teple, případně aby se noha nepotila. Další důležitou stránkou klasických ponožek je nepochybně estetika. Odhalená chodidla se ve většině případů do společnosti nehodí. Klasické ponožky ale musíte také umět barevně sladit se zbytkem oděvu.

U kompresních ponožek není tlak na módu, nebo dokonce komfort tak vysoký. Jejich hlavní úkol je totiž jiný.

Kompresní ponožky dobře znají lidé s křečovými žilami

Jestli někdo má s kompresními ponožkami bohaté zkušenosti, jsou to lidé, kteří mají problémy s křečovými žilami. Právě těmto pacientům jsou kompresní ponožky vřele doporučovány. Kompresní ponožky totiž zlepšují cirkulaci krve v končetinách. Krev, která se jinak osobám s těmito zdravotními obtížemi může v nohou hromadit, se díky kompresním ponožkám dokáže vrátit žilami zpět nahoru. Zkuste například kompresní ponožky Jobst, které jsou k tomuto účelu přímo navržené.

Kompresní ponožky proti otokům

Pokud vám dolní končetiny otékají, pak i vám by mohly kompresní ponožky pomoci. Díky zlepšení cirkulace krve a lymfy budou mít nohy menší tendenci zadržovat vodu a tím natékat.

Skvělou volbou jsou kompresní ponožky pro osoby, které mají sedavé zaměstnání, případně zaměstnání, při kterém stojí celý den na nohou na místě (například prodavači, kuchaři či kadeřníci).

Kompresní ponožky jako prevence poranění

Kompresní ponožky jsou oblíbeným sportovním vybavením. Díky tomu, že ponožky přináší další element, který pomůže zpevnit nohu, jde o důležitou součást prevence poranění. Ne že by byly ponožky natolik silné, aby samy o sobě dokázaly zranění zabránit. Díky kompresi jsou ale zpevněné svaly a šlachy v noze – končetina není tak uvolněná, díky čemuž riziko poranění klesá. Důležitou roli hraje i lepší prokrvení končetiny díky ponožkám.

Dosáhnete lepšího sportovního výkonu

Neplatí to samozřejmě absolutně, ale někomu mohou kompresní ponožky pomoci k lepšímu sportovnímu výkonu. O něco rychleji poběžíte, podáte lepší výkon ve fotbalu nebo třeba při squashi či tenisu. Díky tomu, že se noha zpevní, prohřeje a okysličí, vám bude lepší oporou a vydá ze sebe skutečné maximum.

Foto: Pexels

Lukáš Jirsa

Copywriter

Copywriter s očima pro SEO, který se copywritingem živí od roku 2017. Potřeby klienta jsou pro něj zásadní a proto mají jeho texty hloubku a smysl. Některé texty můžete najít na webu produktvdetailu.cz.Koupit časopis