Novinky,  Prevence

Děti a vitaminy

Vitaminy, minerály a stopové prvky, které by vašemu dítěti neměly chybět!

Vitamin A – antioxidant, který posiluje imunitu, je důležitý pro růst a regeneraci tkáně, tvorbu kostí a růst vlasů. Je obsažen v mléce, zelenině a játrech.

Vitamin B1 – udržuje funkce centrálního nervového systému, je důležitý pro přeměnu sacharidů na energii. Obsahují ho obiloviny, semena, luštěniny, maso, vnitřnosti a mléčné výrobky.

Vitamin B2 – je nezbytný pro dobrý stav pleti, očí, srdce, pro tvorbu červených krvinek a pro uvolňování energie z potravy. Obsahují ho obiloviny, luštěniny, vnitřnosti, maso a mléčné výrobky.

Vitamin B6 – je důležitý pro dobrý psychomotorický vývoj dětí, zdravou pokožku, imunitní systém, podporuje trávení a využívání bílkovin v těle. Obsahují ho listový salát, ryby, vejce, drůbež, brambory a luštěniny.

Vitamin B12 – je důležitý pro správnou funkci krvetvorby a činnost nervového systému. Jeho zdrojem jsou potraviny živočišného původu – vejce, mléko, maso a vnitřnosti.

Vitamin C – antioxidant, podporuje imunitní funkce, nezbytný je pro správnou stavbu kostí, cév, svalů, šlach a kůže. Usnadňuje vstřebávání a využití železa a tvorbu kolagenu. Obsahují ho hlavně zelenina a ovoce.

Vitamin D – je nezbytný pro vývoj kostí a zubů a také pro regulaci rovnováhy tekutin v těle. Obsahují ho rybí tuk, žloutky a mléčné výrobky.

Vitamin E – antioxidant, stimuluje imunitní systém a hojení, ovlivňuje tvorbu červených krvinek, je základem pro růst svalových i jiných tkání. Obsahují ho semena, luštěniny, ořechy, ostružiny, papriky, avokádo a chřest.

Hořčík – ovlivňuje správnou činnost svalů, nervů, stavbu kostí a dobrý stav oběhového systému. Obsahují ho obiloviny, luštěniny, semena, brambory.

Jod – důležitý pro raný vývoj orgánů, zejména mozku. Nezbytný je pro činnost štítné žlázy. Vyskytuje se především v mořských rybách a soli.

Mangan – je důležitý pro tvorbu kostí. Zasahuje do přeměny cukrů, cholesterolu, hormonů štítné žlázy i pohlavních hormonů. Obsahují ho ořechy, listová zelenina, kakao a čaj.

Měď – podporuje růst, využití cukrů a spolu s dalšími minerálními látkami ochraňuje tělo. Obsahují ji játra, ořechy a houby.

Vápník – je nezbytný pro stavbu a vývoj kostí a zubů, řízení nervových impulsů, srážlivost krve a regulaci srdečního rytmu. Obsahují ho mléko, listová zelenina, květák, růžičková kapusta, brokolice a fíky.

Zinek – antioxidant důležitý pro růst a vývoj organismu, má vliv na metabolismus cukrů, bílkovin a vitaminů. Nejvíce ho obsahují játra, tmavé maso, fazole, ořechy, dýňová semínka a ovesné vločky.

Železo – působí při tvorbě červeného krevního barviva. Obsahují ho maso, vnitřnosti, luštěniny, meruňky, švestky, mandle.

Text: Ivana Dulková, foto: ShutterstockKoupit časopis