paddleboarding
TIPY ZDRAVÍ

Chcete vlastní paddleboard? Vyberte si správně

Stále více lidí podléhá kouzlu paddleboardingu. Z mnohdy pouze dovolenkové aktivity se tak stává sport, kterému se věnují velkou část léta, a tak si na něj pořizují i vlastní vybavení. Jak jej správně vybrat?

Největší pozornost věnujte výběru prkna

Jak asi tušíte, největší pozornost byste měli věnovat výběru paddleboardu. Ty se totiž vyrábějí v mnoha velikostech, z různých materiálů a s různými vlastnostmi. Vybrat byste si měli takový paddleboard, který bude nejvíce odpovídat vašim potřebám.

Na co byste se měli zaměřit?

Jak budete paddleboard používat?

Je velký rozdíl mezi paddleboardy určenými pro dynamickou sportovní jízdu a prkny určenými pro pomalou rekreační vyjížďku na vodě. Proto se zamyslete nad tím, za jakým účelem si paddleboard pořizujete a jak jej budete používat. Pro sportovnější ježdění jsou zpravidla určeny užší paddleboardy s pevnou konstrukcí, méně nároční majitelé zase preferují nafukovací paddleboard o větší šířce.

Jakou máte postavu?

Při výběru paddleboardu byste měli zohlednit také to, jakou máte postavu. Výška prkna by měla růst společně s výškou postavy. Záleží i na hmotnosti. Robustnější lidé potřebují paddleboard s vyšší nosností. Uvažujte i nad tím, zda budete na paddleboardu jezdit sami, nebo například ve dvou. V případě jízdy ve dvou můžete potřebovat prkno delší, širší a s vyšší nosností.

Jaké máte zkušenosti?

Důležitou roli hrají i vaše zkušenosti. Patříte-li spíše mezi začátečníky, lepší volbou bude širší paddleboard, sice na něm nedosáhnete vyšších rychlostí, ale je výrazně stabilnější.

Máte prkno čím převážet?

Zvolíte-li prkno o pevné konstrukci, pamatujte na to, že jde o věc velice náročnou na převoz. Budete tedy potřebovat i nákladné vybavení na to, abyste paddleboard mohli vozit s sebou. Nafukovací varianta ve vyfouknutém stavu samozřejmě také zabere nějaké místo, nicméně celkově je nesrovnatelně skladnější.

Jaké vybrat pádlo?

Bez kvalitního pádla jste na paddleboardu ztracení a jen těžko jej můžete ovládat. Pádlo musí být lehké a zároveň pevné, aby vás příliš nezatěžovalo a přitom odolalo tlaku při pádlování. Velice důležitý je výběr správné velikosti pádla, abyste mohli mít na prkně po celou dobu správný postoj.

Nezapomínejte na bezpečnost

Doporučujeme vám pořídit si záchrannou vestu, kterou budete mít po celou dobu na sobě. Hodí se i vodotěsný batoh nebo taška, do kterých si dáte mobilní telefon a další cennosti a nezbytnosti. V krizi vás může zachránit také pojistný řemínek (leash), díky kterému lze mít prkno připnuté k noze a nehrozí tak jeho uplavání v případě pádu do vody.

Zdroj obrázku: Sanchik / Shutterstock.comKoupit časopis