TIPY ZDRAVÍ

3 nepříjemné projevy stresu a jak se jim bránit

Mohlo by se zdát, že v současné uspěchané době si život bez stresu neumíme ani představit. V únoru 2021 zveřejnili vědci z Národního ústavu duševního zdraví statistiku, z níž vyplývá, že téměř každý třetí Čech trpí duševním onemocněním, jehož příčinou bývá nadměrná psychická zátěž organismu. Jak se přemíra stresu projevuje a co dělat, pokud se chcete vyhnout jeho negativním následkům?

Ačkoli stres doprovází lidstvo od nepaměti, jeho projevy se mění. Okolní svět se v současnosti vyvíjí překotným tempem, kterému se ne všichni jednotlivci dokážou přizpůsobit. S nadměrným stresem se tak potýká stále větší část společnosti. Jaké jsou jeho možné příznaky?

1. Únava a vyčerpání

Bojujete každý den po příchodu z práce s nedostatkem energie a zbytek dne většinou proležíte na kanapi, aniž byste měli chuť se věnovat čemukoli dalšímu? Možná se jedná o reakci vašeho organismu na ubíjející pracovní rutinu. Podobné stavy mohou vyústit až v psychické vyhoření.

Odborníci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze již v roce 2018 zveřejnili statistiku, podle níž trpí syndromem vyhoření každý pátý Čech. Pokud tedy zažíváte podobné pocity už delší dobu, zapřemýšlejte nad změnou práce nebo vyhledejte odborníka, který vám nepříjemnou situaci pomůže překonat.

2. Inkontinence

Častější močení před psychicky náročnou událostí (pohovorem, zkouškou apod.) je běžné. Dlouhodobé vystavení stresu ale může být příčinou tzv. syndromu hyperaktivního močového měchýře a v krajních případech i urgentní inkontinence.

Představa nekontrolovatelného úniku moči vám samozřejmě na klidu nepřidá. Spolehlivé řešení představují inkontinenční pomůcky, které zabrání znečištění prádla a eliminují zápach, zapomínat byste však neměli ani na posilování pánevních svalů nebo (postupnou) změnu životního stylu.

3. Bolesti hlavy a břicha

Trápí vás úporné bolesti hlavy nebo problémy se zažíváním? I v tomto případě mohou být na vině stresující faktory v domácím nebo pracovním prostředí.

Zkuste trávit více času se svými nejbližšími – možná náročné situace vznikají právě proto, že býváte často mimo domov –, dopřejte si kvalitní a dostatečně dlouhý spánek nebo si najděte sportovní aktivitu, při které budete moci, lidově řečeno, vypustit páru. Endorfiny uvolňované při cvičení vám zvednou náladu a zároveň po náročném dni v práci zrelaxujete.

Věnujte svému tělu dostatek péče a vynaložené úsilí se vám mnohonásobně vrátí. Snáze si udržíte duševní svěžest a zmírníte dopady stresových situací, kterým se v dnešní době zřejmě úplně nevyhnete.

Komerční prezentaceKoupit časopis