Novinky

Zapomínáte o svátcích na léky?

Vánoce se rychle blíží a s nimi výjimečné situace, při kterých lidé zapomínají na své léky. Ať už budete svátky trávit kdekoliv, lékárníci upozorňují, abyste pamatovali na užívání chronických léků, stejně jako na včasné vyzvednutí receptu u lékaře a následně léku v lékárně. Vánoce jsou totiž pro lékárníky symbolem často vypjatých situací, kdy po nich pacienti svůj chronický lék žádají, aniž mají recept.

Česká lékárnická komora dlouhodobě upozorňuje, že řešením by byla možnost lékárníků mimořádně takový lék vydat i bez předpisu lékaře. To by podle reprezentativního průzkumu SC&C uvítalo až 80 % respondentů napříč společností. Lékárníci jsou na mimořádný výdej připraveni a jejich přístup k lékovému záznamu pacienta a jasná pravidla, která ČLnK navrhuje, zamezí riziku jeho zneužití. „Výsledek průzkumu potvrdil, že mimořádný výdej léku lékárníkem, který Česká lékárnická komora dlouhodobě prosazuje, má i velkou podporu veřejnosti, a to napříč sociodemografickými skupinami. Jednalo by se pouze o léky, které pacient prokazatelně užívá dlouhodobě, jako jsou například ty na léčbu diabetu či vysokého tlaku,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory, a dodává: „Aby nikdo mimořádný výdej nezneužíval, připravili jsme zároveň návrh jasných pravidel, včetně podmínky náhledu lékárníka do lékového záznamu pacienta nebo vyloučení rizikových skupin léků.“

Mimořádný výdej zatím v českých lékárnách možný není. Česká lékárnická komora proto radí pacientům, aby si zašli k lékaři včas. „Pacientům doporučujeme zkontrolovat si zásoby léků v předstihu před vánočními svátky, aby se vyvarovali zbytečného stresu. Je důležité, aby pacienti měli své chronické léky neustále s sebou – v opačném případě riskují vážné zdravotní komplikace. Ideální je mít jejich zásobu na 1 až 4 měsíce, větší zásoba není zapotřebí,“ uzavírá Mgr. Michaela Bažantová, mluvčí České lékárnické komory.

Text: Beata Křeneková, foto: ShutterstockKoupit časopis