citlivá pleť
Krása a relaxace,  Prevence,  Rubriky

Máte citlivou pleť?

Víte, že ve střední Evropě si dnes stěžuje každá druhá žena na citlivou pleť? I proto je důležité vědět, jak o ni pečovat.

Jak citlivou pleť vůbec poznáme? Příznaků je podle odborníků hned celá řada. Ze všeho nejčastěji se však citlivá pleť projevuje zčervenáním, nadměrným vysušováním, tvorbou zarudlých míst, ale také pupínky. Citlivá pleť bývá také často velice suchá, napjatá, někdy dokonce pálí či svědí.

Nejlepší je prevence

Předcházet problémům s citlivou pletí lze správnou péčí. Na trhu je už více než dost výrobků zaměřených na citlivou až přecitlivělou pleť. Téměř každá kosmetická značka má řadu pro péči a ochranu citlivé pleti. Pokud vám většina kosmetických prostředků, které jste vyzkoušela, dělá potíže, je nutné vyhledat odbornou pomoc. Zkušený dermatolog totiž může najít příčinu nadměrné přecitlivělosti vaší pleti a také ji v mnoha případech dokáže léčit.

Jogurt se nehodí jen k jídlu, ale i k výrobě domácí čistící směsi pro citlivou pleť.

Naučte se vybírat

Základem správné péče o citlivou pleť je dobře zvolená kosmetika. Pokud máte citlivou pokožku nebo trpíte alergickými reakcemi, při jejím výběru a použití dbejte na několik jednoduchých pravidel, která vás ochrání před zbytečnými komplikacemi:

  1. Důsledně pleť hydratujte. Citlivá pokožka je náchylná k vysoušení, které může vést ke zvýšení citlivosti. Pití osmi a více sklenic vody a použití lehkých a hypoalergenních hydratačních krémů může zlepšit její obranný mechanismus.
  2. Jezte dostatek ovoce, zeleniny a dalších potravin bohatých na vodu – jsou důležité při úpravě nerovnováhy pokožky. Na druhé straně omezte kořeněná jídla, alkohol a kofein, které zvyšují citlivost kůže.
  3. Pečlivě kontrolujte data výroby a exspirace každého kosmetického přípravku, který používáte, a vyvarujte se voděodolných výrobků. Při jejich odstraňování dochází ke zbytečnému odstranění ochranné vrstvy – kožního mazu.
  4. Vybírejte přípravky obsahující co nejméně složek (představují pro pleť menší zátěž) a vyhněte se výrobkům, která obsahují syntetické barviva a vůně.
  5. Dávejte přednost pudru před tekutým make-upem. Sypké či kompaktní pudry obsahují minimum konzervačních a dalších látek způsobující podráždění obličeje.
  6. Nikdy nepoužívejte kosmetický přípravek, který vám už někdy podráždil pleť.
  7. Protože na slunci se citlivá pleť snadno spálí, používejte jen kosmetiku, která obsahuje ochranné filtry.

Recept z kuchyně

Máte-li citlivou pleť, je dobré občas sáhnout místo po kosmetice po přírodních produktech z vaší spíže. Výtečnou čisticí masku, která funguje jako jemný peeling, si můžete připravit například z jogurtu a ovesných vloček.

Jak na to? Kvalitní čistý bílý jogurt smíchejte se dvěma lžícemi ovesných vloček a na čtvrt hodiny uložte do chladu. Poté naneste na obličej a jemnými krouživými pohyby masírujte. Na závěr důkladně opláchněte vlažnou vodou. Tato směs pleť jemně vyčistí, ale také zchladí a dodá jí vitalitu.

Text: Kateřina Grimmová, foto: SutterstockKoupit časopis