hydratace
Krása a relaxace,  Prevence

I pleť potřebuje vodu!

Hydratace je stejně jako čištění základem péče pro všechny typy pleti. Je totiž klíčem ke zdravé a krásné pleti.

Je vaše pleť dehydrovaná? Poznáte to lehce. Pokožka není dostatečně napnutá, je povadlá, nemá jiskru, tvoří se na ní již drobounké vrásky. Na povrchu se olupují malé šupinky a mnohdy taková pokožka svědí. Pak je už jen krůček ke vzniku dermatitidy či ekzému. Stupeň hydratace pleti se dá také určit pomocí korneometru, který mají lepší kosmetická studia. Vyšetření spočívá v přiložení speciálních sond na různé části kůže a změření obsahu vody. Přístroj potom z naměřených hodnot vypočítá procento hydratace pleti. Je to velmi přínosné vyšetření, zvlášť při léčbě suché kůže.

Nejdůležitější je správný pitný režim

Obecně se doporučuje denně vypít kolem tří litrů tekutin. Mnozí lidé se tohoto pravidla skutečně drží a bez přestání se nalévají čajem nebo minerálkami. To ale není správné. Tělo, tedy i kůže, totiž nestíhá zpracovat celý objem přijatých tekutin a ty se rychle vylučují močí. Navíc se zatěžují ledviny. Mnohem lepší je pít menší množství, ale v pravidelných intervalech. Ideální je popíjet každou hodinu, vždy asi dvě deci tekutin.

Investujte do dobrého denního i nočního krému, vyplatí se to. Na den jsou vhodné lehčí krémy, které obsahují ochranný faktor a hydrataci pleti doplňují. Noční krémy jsou hutnější, obsahují více regeneračních prvků, vitaminů nebo látek, které si dokážou poradit přímo s vráskami. Správný krém si vyberte podle dvou hledisek – typu pleti a věku. Ten, který vám vyhovoval ve třiceti, v padesáti už nestačí. Foto: Sutterstock

Voda v krémech?

Nestačí ale jen pít, samozřejmostí je i kvalitní hydratační kosmetika. Ta totiž vytvoří mezi kůží a okolím bariéru, která zpomaluje vypařování vody z kůže. Ale nejen to, kvalitní hydratující přípravky dokonce vtahují vlhkost z okolního prostředí do kůže a také zajišťují dokonalou rovnováhu mezi tukem a vodou. Výsledkem je, že pleť zůstane vláčná a hladká. Hydratační prostředky mohou mít formu krémů, gelů i masek a měly by být součástí každodenního ošetření pleti.

Text: Ivana DULKOVÁ, foto: SutterstockKoupit časopis