Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení

Cvičení, které vám prodlouží život!

Tradiční čínské cvičení čchi-kung vám dodá energii, ochrání před stresem a zbaví bolestí hlavy i zad. Naučte se cítit pohyb energie v těle a uvolnit všechno nahromaděné napětí!

Cvičení čchi- kung je neoddělitelná součást tradiční čínské medicíny. Jeho základní princip spočívá v tom, že umožňuje doplňovat energii jejím příjímáním z okolí. Číňané věří, že díky tomu si ten, kdo čchi-kung pravidelně cvičí, může vybudovat fyzicky a psychicky odolný organismus, a dokonce rozvíjet i duševní schopnosti.

Zlepšuje zdraví i léčí

V Číně jsou cvičení čchi-kung široce využívána nejenom ke zlepšení zdravotní kondice, ale i k léčení některých nemocí. Meditace a cvičení čchi-kungu využívají také taoisté a buddhisté při svém úsilí o osvícení. Čchi-kung s největší pravděpodobností významně ovlivnilo řadu metod, které jsou dnes velice oblíbené. Jde například o Sylvovu metodu kontroly mysli, reiki, masáže shiatsu a další.

Číňané mu vděčí za dlouhověkost

Ukazuje se, že převážná většina Číňanů, kteří se dožili sta let, praktikovala právě čchi-kung. Dokonce byla na toto téma vypracována i studie, která srovnávala skupinu jednatřiceti lidí praktikujících čchi-kung s daleko početnější skupinou lidí, kteří čchi-kung nikdy necvičili. Kritériem byla pohyblivost, mentální bystrost, paměť, chuť k jídlu, ale také barva vlasů, stav chrupu, sluchu a zraku. Skupina lidí praktikujících čchi-kung na tom byla mnohem lépe ve všech zmíněných aspektech. Sedm lidí z této skupiny dokonce překonalo vážná onemocnění a dožilo se sta let, několika z nich narostly nové vlasy a jejich vzhled se zlepšil. Jak je to možné? Vědci to vysvětlují tím, že čchi-kung prostřednictvím relaxujících a harmonizujících účinků na duši a neuromuskulární systém snižuje stres a tím napomáhá posilovat imunitní systém.

Načerpejte energii

Čchi-kung je postaveno na jemných pohybech a vědomém dýchání, kterým čerpáte energii a odvádíte ji na oslabená místa v těle. Má se za to, že tímto způsobem můžete snadno vyřešit i mnoho různých zdravotních problémů (určitě však bolesti zad, hlavy či ochablost svalů.) A co je nejlepší na čchi-kung? Že toto cvičení můžete provádět, kdykoliv budete mít chvilku času, protože nevyžaduje žádné velké nároky na prostor ani na pomůcky. Jediné, co potřebujete, je čas, protože se nesmí odbývat ve spěchu.

Čchi-kung uvolňuje energetické i fyzické bloky, uvolňuje stres a vnitřní emoční napětí, zklidňuje nervový systém, zvyšuje hybnost kloubů, rozvíjí schopnost koncentrace a intuitivního vnímání. Foto: Shutterstock

Zacvičte si podle čchi-kung

Pokud si chcete vyzkoušet, zda je čchi-kung pro vás to pravé, můžete vyzkoušet několik následujících jednoduchých cviků. A pokud se vám cvičení zalíbí, poohlédněte se ve svém okolí po nějakém centru, které se na čínská cvičení specializuje. Alespoň ze začátku je nejlepší, když se jej naučíte pod dohledem skutečného odborníka.

  • Cvik na uvolnění

Postavte se mírně rozkročmo a lehce pokrčte kolena. Při nádechu jděte pomalu nahoru a ruce přitom zvolna zvedejte až do výšky ramen. Zápěstí musí být úplně uvolněná. Při výdechu ruce spusťte dolů a nohy více pokrčte. Cvičení opakujte pětkrát.

  • Cvik na záda a krevní tlak

Postavte se vzpřímeně. Při nádechu přesuňte oblast podbřišku (těsně nad pupkem) doprava, až celá váha bude spočívat na pravé noze. Zároveň zvedněte levou nohu a pravé rameno tak, jako by byly spojené provázkem. Při výdechu je položte a cvik opakujte na druhou stranu. Cvičte po pěti sériích na obě strany. Pomáhá při problémech se zády a vysokém krevním tlaku.

  • Cvik proti stresu

Rozkročte se na šíři ramen, ruce dejte před hrudník a překřižte je. Pravou ruku pomalu natáhněte do strany, hlavu zvolna otočte a zaměřte se na cíl. Levou rukou „napněte luk“ a přitom tlačte lopatky k sobě. Vraťte se zpět do původní pozice a vyměňte strany. Cvičení zopakujte dvakrát. Zbaví vás stresu a vytvoří místo pro novou energii.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock


Koupit časopis