TIPY ZDRAVÍ

Cena plynu se liší podle dodavatele. Jak výhodná je vaše energie?

Vytápění, vaření a další činnosti, které v domácnosti vyžadují v některých případech plynovou energii, se mohou na vyúčtování pěkně prodražit, pokud jste nezvolili vhodného dodavatele. Přechod k výhodnější konkurenci je však jednoduchý a ověření, zdali existují výhodnější nabídky, je ještě snazší. Stačí vám k němu jen trocha času a připojení k internetu.  

Co určuje výslednou cenu za váš plyn?

Rozhodující by pro vás měla být cena plynu za m3, která se u jednotlivých dodavatelů liší. Stejně jako u elektrické energie je také cena plynu tvořena dvěma složkami, regulovanou a neregulovanou. Zatímco s regulovanou nemohou dodavatelé hýbat, jelikož ji napevno určují oprávněné instituce podle vývoje trhu, s neregulovanou složkou je to jinak, a právě zde se projevují největší rozdíly. U neregulované složky se otevírá prostor pro některé poplatky, které ve výsledku mohou ceny plynu u konkurence odlišit. 

Jak se mohou výsledné ceny lišit?

Regulované složky mají ovšem v porovnání s elektřinou mnohem nižší podíl na výsledné ceně plynu, a to přibližně devatenáct procent. Výsledné ceny se tak mohou výrazně lišit a při změně dodavatele a úsporných opatřeních v domácnosti si tak můžete přijít na úspoře k tisícům nebo stovkám korun ročně. 

Ceny plynu v roce 2021

S hodnotami zamávaly také poslední pandemické roky. Zejména letošní rok a také 2020 působily výrazně na snížení ceny energií, a to včetně plynu. Na vině byl hlavně nižší odběr ze strany podnikatelů, který se nepodařilo vyrovnat ani domácnostem, u nichž se naopak spotřeba zvýšila. 

Ceny plynu se tak v posledních letech a měsících výrazně změnily a vyplatí se sledovat aktuální porovnání cen. Je totiž možné, že výhodný dodavatel, kterého jste zvolili před rokem 2020, má teď konkurenci, která dodává energii mnohem levněji. 

Porovnejte nabídky dodavatelů

Srovnání cen plynu za m3 se vyplatí provádět nejlépe online, kdy díky chytrým nástrojům ušetříte spoustu času a energie. Vývoj cen u konkurence můžete sledovat v případě, že vám ceny za plyn připadají vysoké, ale také ve chvíli, kdy jste s částkou spokojeni, protože jakmile vyprší vaše doba fixace, mohou se poplatky změnit. 

Pokud žijete v domě, kde jsou úsporná opatření ošetřena na maximum, může být změna dodavatele jedinou a poslední cestou, jak na energiích ušetřit. 

Porovnání se vám vyplatí kdykoli

Nástroj v podobě srovnání cen plynuvám poskytne jednoduchý přehled, podle vámi nastavených filtrů. Služba je také zadarmo, proto si můžete srovnání provádět jen ze zvědavosti třeba každý měsíc, abyste zjistili, jaké se na trhu udály novinky, a který z dodavatelů nyní zajišťuje nejvýhodnější služby. 

Zajištěn doby fixace

U nové smlouvy si také můžete zajistit fixaci, která do budoucnosti zaručí, že se vaše výdaje za m3 nepohnou k levnější nebo dražší hodnotě. Pokud máte zrovna nyní před koncem fixačního období u svého dodavatele, neváhejte se přesvědčit o srovnání, abyste byli v obraze a věděli, jaký produkt vybrat na příští roky. 

Komerční prezentaceKoupit časopis