ashwagandha
TIPY ZDRAVÍ

Ashwagandha a účinky na zdraví

Ashwagandha, známá také jako indický ženšen, je rostlina, která si získává stále větší oblibu díky oblibě ajurvédské medicíny. Cenné složky nacházející se v ovoci a kořeni rostliny našly uplatnění při léčbě mnoha nemocí.

Ashwagandha – rostlina ceněná v ajurvédské medicíně

Ashwagandha je rostlina, která roste jako zelený keř především v subtropickém pásmu, ale pěstuje se i v mírném podnebí. Rostlina je známá také pod jinými názvy, jako je letargie a indický ženšen. Ashwagandha si již získala oblibu v tradiční indické medicíně, zejména v ájurvédském systému. Vzhledem k potvrzení řady prospěšných vlastností ve výzkumu si ashwagandha našla své místo i v konvenční medicíně. V současné době se na trhu vyskytuje v doplňcích stravy, které jdou především na kořen letargické zeleně v práškové formě, extraktu nebo extraktu. Použitelné jsou také listy a plody této rostliny.

Ashwagandha – na co je vhodná?

Ashwagandha se v ájurvédské medicíně používá již po staletí. Rostlina byla ceněna především pro své pozitivní účinky v boji proti nemocem, jako je artritida, tuberkulóza, bronchitida, vitiligo, a také jako lék na problémy se spánkem, menstruační poruchy nebo chronickou škytavku. Pokud jde o nejlépe zdokumentované vlastnosti ashwagandhy https://allnutrition.cz/Ashwagandha-k1087.html, zmírňuje stres a úzkost.

Působení rostliny, které vyžaduje potvrzení v dalších studiích, zahrnuje i zlepšení celkové výkonnosti organismu, kognitivních funkcí, regeneračních procesů a také pozitivní vliv na plodnost. Úžasný účinek ashwagandhy je způsoben přítomností jedinečných sloučenin v rostlině. Zelená část ashwagandhy obsahuje withanolidy (řazené mezi steroidní laktony), které mají silný antibakteriální a protirakovinný účinek.

V kořeni ashwagandhy najdeme glykovitanolidy, které mají adaptogenní účinek (tj. posilující proces budování imunity organismu) a vitanosidy, jejichž účinky nejsou dosud plně prozkoumány. Kromě zmíněných sloučenin obsahuje indický ženšen také saponiny a alkaloidy. Ashwagandhu koupíte na https://allnutrition.cz/ anchor allnutrition.cz.

V ajurvédské medicíně je ashwagandha považována za posilující tonikum, zvyšující vitalitu a zlepšující práci mysli.

Externí článekKoupit časopis