Zvýšený cholesterol mít nemusíte!
Všichni víme, že cholesterol existuje. Ale k čemu je nám dobrý, proč ho potřebujeme a proč si ho naše tělo samo vyrábí, když dokáže být i zlý, to už tuší málokdo. Poradíme vám, jak na něj vyzrát!
Podívejme se mu trochu na zoubek, abychom zjistili, co je zač, protože dobře poznat jak přítele, tak hlavně nepřítele je nesmírně důležité. Cholesterol je steroidní látka, která se vyskytuje v tělech mnoha živočichů, například hmyzu, korýšů, měkkýšů a dalších. Ale především je součástí lidského organismu, kterému pomáhá zpracovávat tuky. Je součástí každé naší buňky a je velice důležitou stavební jednotkou nervů, mozkových buněk a také některých hormonů. Většinu potřebné dávky si náš organismus dokáže vyrábět sám, zbytek doplňuje ze stravy.
Čím škodí
Na jednu stranu je pro tělo nepostradatelný, ale když je ho v krvi nadbytek, je to špatně, protože cholesterol má tendenci usazovat se v cévách. A co to znamená? Aterosklerózu, tedy kornatění tepen. Ucpávání cév nebo jejich úplné uzavření zabraňuje správnému proudění krve a, aniž bychom chtěli strašit, může dojít například k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici. Ovšem nic takového se stát nemusí, stačí si společně s lékařem hlídat hladinu cholesterolu v krvi (toho hodného i zlého), na kterou mohou mít vliv různé faktory – vysoký krevní tlak, který také lze mít pod kontrolou stejně jako tělesnou hmotnost, protože obezita, nevhodná strava, nedostatek pohybu a stres jsou dalšími přáteli zlého cholesterolu, nikoliv však našimi.
Nepříjemné dědictví
Osud si někdy s některými jedinci dokáže nemile zahrávat. Můžete žít sebezdravěji, tak zdravě, že zdravěji už to opravdu nejde, a přesto si na vás „tichý zabiják“, jak se špatnému cholesterolu přezdívá, zasedne. Bohužel, vysoký cholesterol lze mít geneticky podmíněný. Nová data totiž ukazují že familiární hypercholesterolémie (FH), jak se toto onemocnění nazývá, je rozšířenější, než odborníci původně předpokládali – každou minutu se na světě narodí jedno dítě s touto diagnózou. Familiární hypercholesterolémie je dědičné onemocnění a vysoká hladina cholesterolu se tak u postižených jedinců vyskytuje od narození. Právě tím je FH nebezpečná. Většina lidí o svém onemocnění neví a dozví se o něm, až když je postihne srdeční infarkt. Důležité je tedy zachytit FH včas a také ji začít včas léčit.

Jak ho držet na uzdě
Nejjednodušším způsobem je zdravá životospráva, která je jednak nejlepší prevencí, jednak důležitým opatřením v případě, že se zvýšené hladině cholesterolu nevyhneme. My lidé jsme náchylní podléhat různým módním trendům, které většinou nemají dlouhého trvání. Ten, který ale přetrvává už delší dobu, se jmenuje zdravý životní styl, který naštěstí nachází stále více vyznavačů. Při správném jídelníčku, což vůbec neznamená chudém a ne právě chutném, a alespoň troše pohybu může většina z nás předejít problémům nejen se zvýšeným nebo dokonce vysokým cholesterolem. Ten, kdo v životě vyzkoušel řadu mnohdy drastických hubnoucích diet, se možná právě „orosil“, ovšem v případě uhlídání nebo snížení hladiny cholesterolu se nejedná o žádnou krutou dietu, ale hlavně o nahrazení některých potravin jinými, většinou mnohem chutnějšími. Pokud má někdo hladinu cholesterolu hodně vysokou, přicházejí na řadu léky a určitá tvrdší dietní opatření. Proto se vyplatí hlídat ho, aby neměl šanci zvyšovat se.
Jak čelit tomu zlému
Nestačí pouze hlídat množství přijatého cholesterolu, jehož doporučená denní dávka za normálních okolností je maximálně 300 mg, při zvýšené hladině pak maximálně 200 mg. Měli bychom se zaměřit nejen na množství přijímaných potravin, ale především na jejich složení. Značné množství cholesterolu obsahují vejce a vnitřnosti, ale na druhou stranu jsou zdrojem mnoha prospěšných látek, což v praxi znamená: omezit jejich konzumaci, ale nevyřazovat je zcela z jídelníčku. Totéž platí o řadě dalších potravin, například o uzeninách, tučném mase, másle a dalších výrobcích s vysokým obsahem živočišného tuku. Mnohé lze nahradit tuky rostlinnými nebo na minimum odtučněnou stravou. Vhodné jsou zakysané mléčné výrobky. A dopřávat si můžete ryby, a to i ty tučnější. Některé vitaminy se totiž v organismu rozpouštějí v tucích, takže není dobrý nápad úplně je vypustit. A pochopitelně, že jednou za čas, raději delší, můžete zhřešit a dát si něco tak zvaně nezdravého, třeba oblíbené vepřové se zelím a knedlíkem nebo svíčkovou jako od maminky, pokud nebyla špatná kuchařka. Asi nikoho nepřekvapí, že mezi doporučené potraviny patří zelenina, ovoce, celozrnné pečivo, luštěniny a dodržování pitného režimu, nikoliv však v podobě sladkých limonád. Každý lékař či výživový odborník vám rád poradí, popřípadě sestaví jídelníček na míru.
Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce