TIPY ZDRAVÍ

Zdravý životní styl nebolí ani nekouše

Kolikrát jste si řekli, že začnete hubnout, cvičit, jíst zdravě, nebudete se tak stresovat… A kolikrát jste si našli jednoduché vysvětlení, proč to zrovna teď nejde? Jenže zodpovědnost za sebe máte jen vy a nikdo jiný. Dejte nám pět minut a dozvíte se, že zdravý životní styl nebolí ani nekouše.

Vymaňte se z masy, která kašle na zdraví a jen mluví o tom, proč a jak to nejde. Představujeme vám tři zásady, které jsou podstatné pro váš zdravý životní styl.

Dostatek spánku

Pro správné fungování lidského organismu je potřeba spát minimálně sedm hodin denně. Pokud začnete trpět spánkovým deficitem, projeví se to na psychice, výkonnosti, zvýší se vám chuť k jídlu a začnete přibývat na váze a problémem může být také zvýšený tlak. Dodržujte spánkové rituály –choďte spát každý den ve stejnou hodinu, spěte v chladné a dobře vyvětrané místnosti a ideálně hodinu před spaním nesledujte TV, PC ani telefon.

Podle průzkumu pojišťovny Kooperativa 87 % dotazovaných ví, že by mělo jíst zdravě. Ale jen 58 % z nich se zdravě žít snaží. Foto: Shutterstock

Zdravá výživa

Už děti na 1. stupni základní školy se učí o vyvážené stravě – denně pět porcí čerstvé zeleniny nebo ovoce, 1,5 litru obyčejné vody, hodně ryb, bílého masa, těstoviny, rýže a cereální pečivo. Zato smažené vepřové řízky, párky, salám, máslo, tučné sýry, bílé a sladké pečivo a jednoduché cukry v podobě sušenek jsou symbolem skutečně nezdravého jídelníčku.

Pohyb

Pohyb je člověku vlastní od pradávna, jen už dnes není přirozenou součástí našeho života. A to je velká škoda. Místo chození jezdíme a místo fyzické práce sedíme u počítače. Za základ zdravé fyzické aktivity odborníci považují 30 minut pohybu denně. Odbourává stres, nadměrné tuky, zlepšuje kondici, svalstvo a celkovou pohyblivost. Čas strávený pohybem je dobré postupně navyšovat.

Co ještě?

Když kromě dodržování těchto tří zásad nebudete kouřit, pít nadměrně alkohol a nebudete se stresovat z každé maličkosti, bude váš život nejen zdravější, ale také šťastnější. Z průzkumu, který pro Kooperativu realizovala společnost IBRS na vzorku 1000 respondentů, vyplynulo, že celkem 87 % Čechů spíše ví, jak by se měli správně stravovat a celkově žít zdravě. „Ale když jsme se zeptali, jestli to dělají, jestli se snaží správně stravovat a žít zdravě, odpovědělo jen 58 % dotázaných, že spíše ano. A 41 % respondentů uvedlo, že spíše nebo rozhodně ne,“ je překvapený výsledkem průzkumu Petr Procházka, ředitel Úseku pojištění osob v pojišťovně Kooperativa.

Tip navíc

Jsou ale životní okamžiky, kdy ani zdravý životní styl nepomůže. Pro tyto případy si pořiďte napúříklad FLEXI životní pojištění, které vás chrání v případě úrazu, dlouhodobé nemoci a úmrtí.

Text: Soňa Zvadilová, foto: ShutterstockKoupit časopis