Rubriky,  Zdraví v kuchyni

Vyzkoušejte rostlinné nápoje!

Veganské alternativy živočišných mlék nemusí volit jen vegani a ti, které trápí nesnášenlivost laktózy, alergie na mléčné bílkoviny nebo jim zkrátka mléko nedělá dobře. Do jídelníčku je může zařadit každý z nás.

Chuť mléka sice úplně nenahradí, ale podle toho, z které základní suroviny jsou nápoje (legislativa ČR zakazuje označovat je jako mléko) vyrobeny, dodají organismu mnoho zdraví prospěšných látek, které jsou pro konkrétní plodinu typické. Naopak neobsahují laktózu ani mléčnou bílkovinu kasein. Kromě přímé konzumace je využijete i při vaření, pečení nebo přípravě smothie a shaků.

Domácí je domácí

Výroba rostlinných „mlék“ není ve většině případů složitá. Potřebujete jen danou surovinu, vodu, plátýnko nebo jemné sítko a výkonný mixér. Obecný postup je, že obilninu, semínka, ořechy apod. namočíte na určitou dobu do vody, následně propláchnete, dáte do mixéru, doplníte vodou a mixujete. Poté přecedíte přes tkaninu nebo sítko, abyste oddělili tekutinu od pevných částí, a máte hotovo. Hutnou část, která vám při tomto postupu zbude, ovšem nemusíte vyhazovat. Použít ji můžete do pomazánek, kaší, polévek nebo raw dezertů. Koupit se dají i speciální přístroje určené přímo na výrobu rostlinných nápojů. Pojďme si přiblížit alespoň některé ingredience, z nichž si můžete tyto zdravé a chutné nápoje připravit.

Mandle

Obsahují množství vápníku, hořčíku, manganu, zinku, železa a také vitaminů A, D, E a B. Díky své zásaditosti je mandlový nápoj vynikající na překyselený organismus – pokud chcete využít této jeho vlastnosti, nepřidávejte do něj ale žádná sladidla. Sám o sobě má velmi lahodnou chuť a můžete jej využít všude tam, kde byste použili mléko klasické. Jak na něj? Nasekejte nebo nahrubo rozmixujte 150 g loupaných mandlí, zalijte litrem studené vody a nechte louhovat asi tři hodiny, občas promíchejte. Poté mandle i s vodou mixujte minutu až dvě na co nejvyšší otáčky, až získáte bílý pěnivý nápoj. Pokud ho chcete dosladit, přidejte do něj med nebo datlový sirup podle chuti. Pak dvakrát přeceďte přes plátýnko či husté sítko.

Mák setý

Je jedinečným rostlinným zdrojem vápníku – 1400 mg na 100 gramů! Nachází se v něm také mangan, hořčík a fosfor, vitaminy skupiny B a antioxidačně působící vitamin E. Tělu ovšem dodá také bílkoviny, vlákninu a zdraví prospěšné tuky. Makový nápoj si připravíte ze 150 g namletého máku, který zalijete litrem vody a necháte čtyři až pět hodin odstát při pokojové teplotě. Občas promíchejte sedlinu vznikající na dně. Směs posléze rozmixujte a přeceďte. Podle toho, jak chcete mít nápoj čistý, opakujte cezení třeba až pětkrát. Podobně jako mandlový nápoj je i ten makový zásaditý. Nejlépe chutná vychlazený jen tak, ale použít jej můžete pro výrobu koktejlů, kaší, ale třeba i kakaa. Neskladujte jej však moc dlouho, ideální je připravit si vždy množství pro aktuální potřebu.

Výroba rostlinných „mlék“ není ve většině případů složitá. Potřebujete jen danou surovinu, vodu, plátýnko nebo jemné sítko a výkonný mixér. Foto: Sutterstock


Konopné semínko

Kromě nenasycených mastných kyselin omega-3 a omega-6 dodá tělu vitaminy skupiny B, vitaminy E, A a C a minerální prvky, například vápník, hořčík, železo, draslík, zinek, fosfor a mnohé další. Neobsahuje lepek. Několikrát propláchněte 250 g neloupaných konopných semínek a nechte je v misce s vodou namočená nejlépe přes noc. Druhý den vodu slijte a semínka důkladně propláchněte. Poté je dejte do mixéru, přilijte zhruba pět hrnků vody a mixujte do zhoustnutí, pak přeceďte. Vzniklý nápoj můžete dochutit medem, skořicí či vanilkou nebo jej rovnou rozmixovat třeba s banánem. V lednici vydrží dva až tři dny.

Kokos

Je skvělým zdrojem vlákniny, minerálních látek, jako jsou hořčík, vápník a fosfor, a vitaminů skupiny B. Doma vyrobený kokosový nápoj se připravuje ze strouhaného kokosu, který není zapotřebí dlouze namáčet, někdo jej nenamáčí vůbec. Stačí zalít 200 g strouhaného kokosu půl litrem vody a mixovat, dokud se obě ingredience nespojí. Pak přichází ke slovu opět cezení. Takto připravený nápoj má velmi jemnou lahodnou chuť, ale pokud chcete, můžete do něj přidat i vanilku, kakao nebo ovoce.

Slunečnicová semínka

Díky obsahu vitaminů B1 a B6 jsou ideální pro zklidnění nervů a potlačení stresu. Dále jsou zdrojem proteinů, sacharidů, hořčíku, selenu, železa a fosforu, ale také významného antioxidantu, vitaminu E. Domácí slunečnicové mléko je možné vyrobit i bez namáčení. Hrnek semínek rozmixujte do konzistence másla, přidejte dva hrnky vlažné vody a mixujte alespoň dvě minuty, dokud se hmota nespojí. Určitě vás potěší, že tento nápoj s jemně zemitou chutí nemusíte cedit. Uplatnění najde v dezertech, milkshacích, smoothies, ale i v kávě.

Ovesné vločky

Oves je jednou z nejzdravějších obilovin. Je zdrojem vitaminů B1, B2, E a rutinu, z minerálních látek pak obsahuje zinek, měď, železo, fosfor, draslík, vápník, mangan, hořčík a mnoho dalších. Oves je sice přirozeně bezlepkový, ale obsahuje avenin, bílkovinu podobnou lepku, na kterou mohou být někteří celiaci citliví. Při velkovýrobním zpracování navíc může oves přijít do kontaktu s jinými obilovinami a tím se lepkem kontaminovat. Proto pro výrobu ovesného nápoje volte vločky bezlepkové, které seženete nejen v prodejnách se zdravou výživou, ale i v některých supermarketech. Pak už jen stačí dát 200 g vloček do litru vody a nechat zhruba hodinu namáčet. Potom je opatrně slijte, dejte do mixéru, opět zalijte litrem vody, důkladně rozmixujte a přeceďte.

Rýže

Přírodní a neloupaná, čili natural, není bělená ani broušená, a tak si uchovává biologicky hodnotné živiny, jako jsou vláknina, vitaminy skupiny B, vitamin E, draslík, hořčík a nenasycené mastné kyseliny. A jak na nápoj, který má neutrální chuť, takže s ním můžete experimentovat podle libosti? Propláchněte 100 g rýže a uvařte ji doměkka. Slijte a k rýži přidejte litr studené vody, rozmixujte, přeceďte a dochuťte. Zbytek rýže je možné použít na kaši nebo přípravu pomazánky. Nápoj můžete vyrobit i z nevařené rýže. Postup je stejný, jen na začátku surovinu nechte zhruba tři hodiny louhovat při pokojové teplotě.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock







Koupit časopis