Krása a relaxace,  Rubriky

Vyplavte stres – zajděte do sauny!

Malý prostor, ukrutné vedro, pot, pot a ještě jednou pot a pak šok: rychlé zchlazení. To je saunování. Možná ještě nepatříte mezi ty, kteří mu propadli, ale třeba se mezi ně brzy zařadíte.

PRAVIDELNÉ NÁVŠTĚVY SAUNY mohou poskytnout našemu tělu odolnost proti běžným infekcím, povzbudit nervové a hormonální funkce organismu a prostřednictvím intenzivního pocení se zbavit škodlivin. Ale pobyt v sauně je také skvělou relaxací, po které se (tělesně i duševně) cítíte jako znovuzrození.

Jak to funguje

Klasická sauna funguje na principu dokonalého prohřátí těla a následného prudkého zchlazení. V sauně je teplota vzduchu okolo 90 až 105 stupňů Celsia a to, že se doslova neupečeme, zaručí náš pot, který ochlazuje pokožku na zhruba 40 stupňů Celsia. V horku se rozšiřují cévy a z potních žláz se uvolňuje pot, kůže se po pár minutách prokrví a totéž se děje i s dýchacími cestami. Pro vydatné vyhřátí a pocení je ideální doba pobytu osm až patnáct minut. Ideální je zopakovat cyklus dvakrát až třikrát. Tedy zahřát, zchladit, odpočinout a pak znovu.

Relaxace v sauně

Stres, napětí, agresivita, špatná či sklíčená nálada, vyčerpání z náročné duševní či fyzické práce – to všechno můžeme v sauně vyplavit! Saunování navozuje příjemné pocity a velmi často můžeme po návštěvě sauny cítit neuvěřitelný příliv energie a dobré nálady. Skvělé je, že tyto pocity přetrvávají ještě dlouho po absolvování sauny. Účinek sauny můžete znásobit, když ji zkombinujete s masáží. Dostaví se mnohem větší efekt a budete se cítit celkově lépe, zdravěji a odpočatěji. Do sauny můžete vyrazit s přítelem nebo kamarádkami. Nejenže prospějete svému zdraví, ale navíc budete s lidmi, které máte rádi. Sauna také obecně odbourává nervozitu, pocity úzkosti a uklidňuje, a tak se po její návštěvě můžeme těšit na příjemné a klidné usínání a spánek.

Sauna prospívá i tělu

Saunování uvolňuje hleny, podporuje dýchací svalstvo a bránici, a tak velmi příznivě ovlivňuje dýchací cesty. Při pobytu v horku se rozšiřují cévy a zrychluje krevní oběh. Nadledvinky, tedy hypofýza, začnou vylučovat víc nadledvinkových hormonů a to má blahodárný účinek: uvolnění křečí drobných průdušinek v dýchacích cestách, zlepšení nálady nebo zmírnění bolestí svalstva a kloubů. I pohybový systém si v horku vůbec přijde na své – teplo, které prostupuje svaly, je regeneruje, snižuje jejich napětí a zároveň má pozitivní vliv i na choroby kloubů. Saunováním můžeme zmírnit nebo do určité míry i odstranit bolesti hlavy. Pravidelné návštěvy sauny zlepšují správné fungování imunitního systému, podporují tvorbu protilátek, výrazně okysličují tělo a jsou vynikající prevencí před onemocněním horních cest dýchacích.

Pro krásnou pleť

I když na to často zapomínáme, je kůže naším největším orgánem a saunování jí dělá opravdu dobře. Dochází při něm k prokrvení pokožky a tím k odstranění odumřelých částí kůže – prachu, nečistot, bakterií a šupin. Vlivem horka se naše pokožka regeneruje, vypadá zdravější, mladší, je hladší a jemnější. Dopřejme si saunu jednou týdně a po pár návštěvách se budeme cítit, ale také vypadat o pár let mladší.

Co byste o saunování měli vědět

Aby bylo saunování opravdu účinné, mělo by projít čtyřmi fázemi. Tou první je příprava – než jdeme do sauny, neměli bychom se vystavovat fyzické zátěži, a pokud ji podstoupíme, do sauny bychom měli vyrazit alespoň po půlhodinovém odpočinku. Neměli bychom také zatížit náš organismus těžkým jídlem, to bychom si měli dopřát tak hodinku dvě předem. Druhou fází je pobyt vsauně a ten by měl být v první řadě příjemný, a tak v ní setrvávejme jen do chvíle, kdy je nám v ní opravdu příjemně. Nic se nemá přehánět, a tak bychom si dlouhým pobytem mohli místo relaxace přivodit spíše vyčerpání. Nezapomínejme, že jsme si přišli odpočinout, a tak čas v sauně je nejlepší strávit vsedě, ale klidně i vleže. Aby nás vlivem horka nepálilo v nose a krku, můžeme si před obličej přiložit ručník. Po prohřátí přichází zchlazení, a to ve studené vodě, na chladném vzduchu anebo třeba i ve sněhu. Pak by měla přijít poslední fáze, kterou je alespoň půlhodinový odpočinek, při němž bychom měli doplnit tekutiny, ale také minerály a popřípadě i vitamin C.

Dopřejte si saunu jednou týdně a po pár návštěvách se budete cítit, ale také vypadat o pár let mladší!
Foto: Sutterstock

Kdo by se měl sauně vyhnout

Před každým saunováním bychom měli zvážit svůj aktuální zdravotní stav. V každém případě se návštěva sauny nedoporučuje lidem, kteří jsou po nadměrně vyčerpaní, a to jak fyzicky, tak psychicky, trpícím vysokým tlakem, nemocemi srdce a kardiovaskulárního systému, akutními záněty, kožními problémy, dále není vhodné vyrazit do sauny v okamžiku, kdy už máme virózu nebo chřipku, ale také pokud trpíme gynekologickými či degenerativními onemocněními. Saunování se nedoporučuje v době těhotenství a menstruace.

Kam vyrazit

Sauny najdeme nejen v lázních a hotelech, ale také ve sportovních a relaxačních centrech. V poslední době se ale i u nás hodně lidí rozhodlo pořídit si saunu domů. Můžete to zkusit i vy! Na trhu je velký výběr specializovaných firem, které vám se stavbou domácí sauny pomohou – od výběru vhodného materiálu přes elektroinstalaci, osvětlení, regulátory teploty, poradenské služby až k osvětlení nebo dokonce ozvučení sauny, abyste si mohli při saunování dopřát poslech relaxační hudby.

Text: Kateřina GRIMMOVÁ, foto: Sutterstock







Koupit časopis