porovnání cen elektřiny
TIPY ZDRAVÍ

Vláda cenový strop nejspíš neprodlouží. Jak s tím nejlépe naložit?

Vzhledem ke krizové situaci, která ve větší části Evropy nastala v souvislosti s ekonomickou krizí, válkou na Ukrajině a dalšími okolnostmi, jsme si mohli v letošním roce užívat luxusu vládou nastaveného cenového stropu energií. Jenže se zdá, že úderem silvestrovské půlnoci stropy skončí. Co bude pak?

Ceny energií jsou momentálně celkem stabilizované a lze říct, že jsou na rozumné hranici, která je pro většinu domácnosti přijatelná. Možná je ale na místě v tuto chvíli mírnit nadšení. Někteří dodavatelé už začínají lehce naznačovat zdražení a trh je stále velmi nevyzpytatelný. Bohužel nikdo neví, co se stane a jak se mohou ceny v příštích týdnech a měsících vyvíjet.

Konec vládních cenových stropů může ublížit zejména těm, kteří již dříve podepsali smlouvu s fixací cen nad úrovní stropů. Těm hrozí skokové zdražení, podle všeho se může jednat až o stovky tisíc zákazníků. Faktura se navíc neskládá pouze z cen silové elektřiny či plynu, ale i regulovaných plateb. Ty od příštího roku nejspíš vzrostou, budeme také opět platit poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie.

Během loňské zimy jsme měli to štěstí, že byla mírná zima, situace proto byla pro většinu domácností zvládnutelná. Lze však předpokládat, že ceny energií budou i nadále volatilní. Aby domácnosti i následující zimu zvládly s přehledem, dávalo by největší smysl, kdyby i pro rok 2024 vláda aktivovala cenový strop. Zatím to tak ale spíše nevypadá. Běžný klient, kterého se zvýšení cen týká, nyní v podstatě musí čekat na kroky státu či dodavatele.

Naštěstí většina dodavatelů už pro tyto odběratele připravuje nové smlouvy jako záchranné lano proti skokovému navýšení cen. Všichni seriózní dodavatelé se k celé situaci staví více či méně čelem a své zákazníky o situaci a budoucím vývoji už informovali nebo v nejbližší době budou informovat. Odborníci obecně radí, aby zákazníci menších firem, kteří si to mohou dovolit, ještě během léta přešli ke stabilním dodavatelům, kteří budou schopni se o své zákazníky postarat.

Lidé by neměli zapomínat také na možnosti, jak přispět k úspoře energie vlastními silami. I jen obyčejné poctivé zhasínání a vypínání všech spotřebičů při odchodu z domu může výrazně ušetřit. Záchranou mohou být také spotřebiče, které byly vyvíjeny přímo jako úsporné a mají zelený energetický štítek. A samozřejmě je třeba nechat si čas od času srovnat ceny elektřiny a zjistit, jestli náhodou u současného poskytovatele výrazně nepřeplácíte.Koupit časopis