oční joga
Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Víte, jak unaveným očím dodat energii?

Chcete, aby vám vydržel dobrý zrak po celý život? Pak o něj musíte pečovat. Oči totiž neustále vystavujeme mnoha škodlivým vlivům – prašnému prostředí, klimatizovanému vzduchu nebo práci s počítačem. A víte, že zvláště namáhavé je pro ně dlouhodobé soustřeďování na krátkou vzdálenost? Poradíme vám, co s tím!

Mnoho odborníků je přesvědčeno, že únava očí je dalším z mnoha civilizačních postižení: „Naše oči jsou unavené zejména z nadměrné zátěže. Člověk se v dnešní době nejčastěji dívá na monitor, tedy na zářící plochu, a ta hodně zatěžuje oči,“ říká MUDr. Dušan Šponar, který působí především jako cvičitel a se svými klienty se mimo jiné věnuje oční józe. Našim očím nepřidá ani dlouhotrvající sledování televizních pořadů, umělé světlo, nadměrné osvětlení a také krátká čtecí vzdálenost (méně než 30 centimetrů). A jak unavené oči vlastně poznáme? Jsou-li naše oči začervenalé, máme-li rozmazané nebo dvojité vidění, cítíme-li napětí v očních víčkách nebo pociťujeme-li bolesti hlavy, mohou být důvodem právě unavené oči. V takovém případě je ideální, když od počítače na pár minut odejdeme a chvíli se věnujeme něčemu jinému. „Další způsobem, jak očím pomoci, je cvičení. Pro optimální účinek je důležité provádět cviky pravidelně,a to denně nejméně pět až deset minut,“ upozorňuje MUDr. Dušan Šponar.

Pravidelné cvičení zlepšuje zrak

Cviky, které na unavené oči fungují, jsou triviální. Jde o to dívat se do různých stran, kroužit očima, mrkat, ostřit do blízka a do daleka. Vhodná je také masáž očí přes oční víčka, pozorování slunce v okamžiku, kdy zapadá nebo vychází, či sledování hořící svíčky. Podobné cviky se uplatňují i v oční józe. „Jóga všeobecně klade větší důraz na dýchání, pomalé provedení – a to se projevuje i u očních cviků,“ zdůrazňuje MUDr. Dušan Šponar. Pokud budete provádět oční cviky skutečně pravidelně, můžete si trvale a výrazně vylepšit zrak. Cviky posilují koordinaci očí a dochází ke zlepšení výživy očních tkání. Navíc práce očních svalů může při cíleném působení očními cviky alespoň částečně příznivě formovat tvar oční bulvy směrem k opticky výhodnějším vlastnostem.

Syndrom suchého oka

V souvislosti s poškozováním zraku při práci na počítači mluví lékaři často i o takzvaném syndromu suchého oka. Při pohledu na obrazovku totiž člověk málo mrká. Oko je tak dlouhodobě méně zvlhčováno, slzný film se postupně ztenčuje a odpařuje. Oko pálí, slzí, cítí tlak a objevit se může i rozostřené vidění. V tu chvíli si většinou unavený člověk dá hlavu do dlaní, prsty si mne oči a více mrká. U někoho se mohou potíže objevit po dvou třech hodinách práce, jiný vydrží víc. Jak vysvětluje MUDr. Dušan Šponar, při léčbě se podává roztok umělých slz. „Doporučuje se také častější mrkání nebo cvičení, při kterém člověk silou zavírá nebo otevírá oči, což napomáhá tvorbě slz.“


Pokud máte problémy s očima, zkuste si lépe uspořádat pracovní stůl. Foto: Shutterstock

Pomáhá i cvičení

První pomoc při únavě očí je pravidelný odpočinek a hlavně občasné procvičení.

Pomalé mrkání

Tento oční cvik je vhodný především pro uživatele počítačů a pro lidi, kteří často čtou dlouhou dobu bez přerušení. Dýchejte pomalu a hluboce. Při nádechu několikrát normálně zamrkejte, aniž byste se dívali na nějaký konkrétní předmět, a nadechněte se co nejvíce. Při výdechu zavřete oči, uvolněte se a pomalu vypouštějte všechen vzduch z plic. Při výdechu nechte své oči v klidu, lehce zavřené a uvolněné. Při práci na počítači proveďte tento cvik každých několik minut, nejlépe stokrát za den. Cílem je přerušit dlouhodobé zaostření na blízko.

Zaostřování

Asi 15 cm od obličeje držte prst či jakýkoli jiný předmět. Zároveň si vyberte předmět v dálce – strom, budovu, roh pokoje. V rytmu střídavě zaostřujte na blízký a vzdálený předmět. Prostudujte nejmenší detail, který jste schopni pozorovat. Každé dvě sekundy zaostřete na jiný vzdálený předmět. Je však nutno udržet blízký předmět nehybný. Tento cvik zlepšuje zaostřování a stimuluje tok živin v očích.

Dobrý tip

Pokud máte problémy s očima, zkuste si lépe uspořádat pracovní stůl. Počítač by neměl být umístěn tak, aby na něj dopadalo sluneční světlo z okna. Umonitoru buďte maximálně hodinu bez přestávky. Jestliže obtíže unavených očí neustanou ani po řádném odpočinku, navštivte raději svého očního lékaře.

Text: Andrea Skalická, foto: ShutterstockKoupit časopis