Novinky

Úspěch českých vývojářů, ale i perspektiva pro zdravotnictví!

Carebot, inovativní český startup v oblasti zdravotnické technologie, získal mezinárodní certifikaci. Díky licenci může nabízet svůj revoluční software pro analýzu rentgenových snímků plic nemocnicím a radiologickým oddělením po celé Evropě. Navíc se brzy se zaměření softwaru rozšíří i na mamografii a zlomeniny. Carebot také nedávno uzavřel investiční kolo a získal 1,2 milionu eur, což mu spolu s certifikací otevírá cestu k evropské expanzi a dalším inovacím v diagnostice.

Carebot je přední český startup využívající umělou inteligenci pro analýzu rentgenových snímků plic. Jeho software je navržen tak, aby pomáhal lékařům rychleji a přesněji identifikovat potenciální nálezy, což je klíčové jak pro prevenci, tak pro včasnou diagnostiku a léčbu. Nově získaná certifikace (od 14. března 2024) a uzavřené investiční kolo Carebotu umožňují rozšířit služby na celoevropský trh. „Certifikaci jsme získali v rekordně krátké době. Obvykle trvá celý proces roky, nám zabral jedenáct měsíců, což dokládá kvalitu softwaru, který jsme vyvinuli,“ říká Matěj Misař, spoluzakladatel a výkonný ředitel Carebotu. „Nyní se chystáme rozšířit naše služby do dalších oblastí medicíny, včetně mamografie a hodnocení rentgenových snímků skeletu, což Carebotu umožní asistovat lékařům při identifikaci snadno přehlédnutelných fraktur a kostních lézí,“ dodává.

 Carebot již byl nasazen v pilotním testování ve více než deseti nemocnicích v Česku a na Slovensku, o nasazení mají zájem v Polsku, Německu i Velké Británii.

Primární cílovou skupinu Carebotu představují evropská zdravotnická zařízení, především nemocnice a radiologická oddělení. „Až dosud jsme naše řešení kvůli absenci certifikace poskytovali v testovacím režimu, do nemocnic jsme je nasadili za účelem testování prospěšnosti, kvality i efektivity,“ vysvětluje Matěj Misař. Největší přínos software vidí ve schopnosti AI detekovat nálezy, které by mohly být přehlédnuty lidským okem. Stejný názor sdílí také MUDr. Jiří Gerold, primář RD oddělení Nemocnice Šumperk, kde byl Carebot testován. „Carebot v naší nemocnici hodnotí všechny rentgenové snímky plic, zvládne zhodnotit sedm základních patologií. Používáme ho denně při běžném popisování, přínosem je zvlášť pro mladé, neatestované kolegy, kteří se na těchto snímcích učí,“ doplňuje Jiří Gerold.

Text: redakce, foto: Shutterstock a CarebotKoupit časopis