Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení

Třicátníci s infarktem! Může za to cholesterol?

Cholesterol je sice jen jeden z rizikových faktorů vzniku srdečně-cévních onemocnění – je však činitelem zásadním a neoddiskutovatelným, zdůrazňují odborníci.

I vy si myslíte, že srdečně-cévní onemocnění ohrožují pouze starší generace? Opak je pravda. Infarkty myokardu u třicátníků jsou stále častější. Důvodem je převážně nezdravý životní styl zahrnující nezdravý jídelníček a nedostatek pohybu. Mezi faktory, které pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních onemocnění již v mladším věku zvyšují, často patří ovlivnitelné zdravotní komplikace. K viditelným nebezpečím se řadí zejména obezita a kouření. Mezi ty neviditelné, ale přesto ovlivnitelné, pak vysoká hladina cholesterolu v krvi a vysoký krevní tlak.

Jak je to s cholesterolem doopravdy

Cholesterol je pro náš organismus důležitý, ale na druhou stranu ho nesmíme mít v krvi nadbytek. Zvýšená nebo vysoká hladina cholesterolu, tedy hodnota nad 5 mmol/l, se ale týká téměř 70 procent dospělé populace v České republice.Přitom většina z nich si tento zdravotní problém neuvědomuje. Hlavně příslušníky mladší generace, pokud se hypercholesterolemie neobjevuje v jejich rodinné anamnéze, nenapadne nechat si hladinu cholesterolu v krvi zkontrolovat. Ale právě hladina cholesterolu v krvi patří mezi ta nebezpečí pro naše srdce, která je možné úpravou životního stylu (zdravým jídelníčkem, dostatkem pohybu, psychickou pohodou) velmi pozitivně ovlivnit. I proto je důležité znát své hodnoty a v případě zvýšené hladiny začít s nízkocholesterolovou dietou vycházející ze zásad zdravé životosprávy.


Pokud se snažíte o snížení hladiny cholesterolu nebo jen chcete ozdravit svůj životní styl, ve vašem jídelníčku by měly dominovat ovoce a zelenina. Foto: Shutterstock

Nízkocholesterolová dieta ve zkratce

Základem diety na snížení hladiny cholesterolu je pestrý a vyvážený jídelníček s výrazným omezením potravin s nevhodným složením (cholesterol a další látky, které jeho hladinu zvyšují). Správně sestavený nízkocholesterolový jídelníček zajistí tělu optimální přísun všech základních živin – bílkovin, tuků (těch správných), sacharidů, dále vitaminů a minerálních látek – a minimalizuje přísun cholesterolu. U osob s přiměřenou váhou by měl takto složený jídelníček dodat tělu asi 2000 kcal (při vyšší pohybové aktivitě by měl být energetický příjem vyšší).

Z jakých potravin si vybírat?

Pokud se snažíte o snížení hladiny cholesterolu nebo jen chcete ozdravit svůj životní styl, ve vašem jídelníčku by měly dominovat ovoce a zelenina. Váš jídelníček by měl obsahovat denně alespoň 500 g ovoce a zeleniny! Důležité jsou i potraviny bohaté na vlákninu. Vláknina nejenže pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, ale podporuje také trávení a má příznivý vliv na peristaltiku střev. Kromě ovoce a zeleniny hodně vlákniny obsahují například celozrnné pečivo, dlouhozrnná neloupaná rýže, celozrnné těstoviny nebo luštěniny.

Další zásady pro boj s cholesterolem

Častým mýtem je přesvědčení, že při nízkocholesterolové dietě je třeba hlídat pouze příjem cholesterolu. Ve skutečnosti je ale důležité omezit nejen denní příjem cholesterolu ve stravě, ale hlavně zaměřit se na složení tuků v jídelníčku. Nevhodné tuky mají totiž na hladinu LDL cholesterolu v krvi větší vliv než sám příjem cholesterolu. Proto bychom měli živočišné tuky v jídelníčku nahradit tuky rostlinného původu (rostlinné oleje a produkty z nich vyrobené, např. margaríny, semínka, ořechy). A důvod? Kromě jiného obsahují velký podíl omega-6 a omega-3 vícenenasycených mastných kyselin, které působí příznivě na náš srdečně-cévní systém a pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu v krvi.

Které další zásady bychom při snižování hladiny cholesterolu měli dodržovat:

  • Snížit spotřebu tučného masa a uzenin.
  • Dávat přednost nízkotučným mléčným výrobkům.
  • Zařadit do jídelníčku tučné ryby – nejlépe dvakrát týdně (vhodné jsou např. losos, makrela, sardinky).
  • Dbát na přiměřený tělesný pohyb (minimálně půl hodiny alespoň čtyřikrát týdně, nejlépe každý den.
  • Omezit spotřebu cukru, a tedy konzumaci sladkostí, moučníků, cukrářských výrobků a bílého pečiva.
  • Vyhýbat se při přípravě i konzumaci jídel smaženým pokrmům.
  • Naučit se zvládat stres a relaxovat.
  • Nezapomínat na dostatečný pitný režim.

Text: Marta Žigová, foto: Shutterstock







Koupit časopis