Prevence,  Problém a řešení

Tři fakta o žloutence A, které byste měli znát

  1. Virová hepatitida typu A, dříve nazývaná infekční žloutenka, je vyvolána virem hepatitidy A. Tento virus je velmi odolný vůči vlivům zevního prostředí, přežívá týdny při pokojové teplotě, léta ve zmraženém stavu. Zničen je například po pětiminutovém varu, po deseti hodinách při teplotě 60 °C, po působení dezinfekčních prostředků (chlorových preparátů, nebo kyseliny peroctové).
  2. Inkubační doba, tedy doba od nákazy člověka do rozvinutí příznaků onemocnění,  je 14 – 50 dní, nejčastěji 30 dní. Již koncem inkubační doby bývají přítomny necharakteristické příznaky. Nejčastěji se jedná o projevy chřipkové (zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava, rýma, kašel, zánět spojivek), žaludeční a střevní (nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, jindy naopak zácpa, říhání, nadýmání, tlak v pravém podžebří). Typické je i žloutnutí, světlá stolice, tmavší moč a svědění kůže.
  3. Nejčastěji se přenáší špinavýma rukama, ale i nepřímo, znečištěnou (kontaminovanou) vodou nebo potravinami a znečištěnými předměty. V případě vody se nejedná pouze o její pití, ale nebezpečné jsou například i saláty, ovoce, kostky ledu nebo jiné tepelně nezpracované potraviny, které byly znečištěnou vodou před jídlem omyty. Přenos krví je vzácný.

Text redakce Zdraví, foto: ShutterstockKoupit časopis