Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení

Trápí vás bolesti zad? Vyměňte podprsenku!

S kvalitní a dobře vybranou podprsenkou získáte nejen sexy postavu a sebevědomí, ale hlavně úlevu od některých bolestí a zdravotních potíží, které vás trápí.

Velká i malá. Obě varianty mohou potrápit nejen naši psychiku, ale především tělo. Než se rozhodnete k nějakému radikálnímu řešení, například plastické operaci, zkuste napřed vyměnit podprsenku, a hlavně se nechat odborně přeměřit, abyste zjistila správné číslo vaší velikosti. Vděčná vám pak budou nejen vaše záda, ale i prsa a rozhodně budete oslňovat nejen opačné pohlaví.

Podpora i svůdný dekolt

Už ve škole jste byla terčem nevybíravých poznámek, které směřovaly k vašemu bujnému poprsí či naopak absentujícím projevům ženskosti. Rozeběhnout se je pro vás trauma dodneška, protože představa, že byste s prominutím neviděla přes poskakující vnady na cestu, vás od takového činu odradí. Buď se pod vlivem bujného poprsí hrbíte, nebo se naopak abnormálně přímíte, protože chcete světu ukázat, že nějaká prsa máte. Obojí má negativní vliv na páteř, která vrací úder v podobě bolestí zad. Kvalitní podprsenka sedí tak, že pod tíhou neklesá váš hrudní koš a v opačném případě vykouzlí tak svůdný dekolt, že nemusíte vypínat hruď jako na vojenské přehlídce.

Špatně vybraná podprsenka = mnoho zdravotních potíží

Pokud podprsenka neplní svůj účel, tedy podporu prsou, dochází logicky k špatnému držení těla a s ním jdou ruku v ruce bolesti zad, šíjových svalů a hlavy. Často vzniká efekt strnulé šíje – blokády krční páteře, kterou provází pocit na zvracení a dvojité vidění, ale také blokáda čtvrtého žebra, která může imitovat i příznaky infarktu. Pod tíhou klesajících prsou se nesprávně klene i náš hrudní koš a to může také způsobit další zdravotní problémy – například s dýcháním. Hrudní koš by měl vnitřní orgány pouze obklopovat, nikoli utlačovat. Malé košíčky, velký či malý obvod, kostice, které tlačí na měkkou tkáň, mohou způsobit i vznik bulek, pocit napětí, který nejednou přechází až v bolest, ale také otlačeniny, zapařeniny a záněty. Vhodně vybraná podprsenka pomůže nejen s těmito problémy, ale také se zvýšením sebevědomí. Žena se přestane hrbit nebo naopak vypínat a uleví zádům.

Nezapomínejte na to, že prsa se s věkem mění, ovlivňuje je mnoho faktorů – menstruace, těhotenství, přibývající léta. Foto: Shutterstock

Nejčastější omyl? 75 B

Je to tak, nejrozšířenější a nejvíc nošená velikost u nás ve většině případů vůbec neodpovídá skutečnosti. Pravda je, že mnohé ženy vůbec netuší, že velikosti 60, 65 nebo 70 vůbec existují, a většina výrobců nešije větší podprsenky než velikost košíčku D. Pokud se ve své stávající podprsence necítíte dobře, jestliže celý den „víte“ o tom, že ji máte, protože tu vás škrtí, tu a tam vám padá ramínko, jindy se vám špatně dýchá nebo přistihnete své poprsí místo na hrudi na břiše, máte s největší pravděpodobností nesprávnou velikost.

Přidávání obvodu není dobrá volba

V Česku bohužel stále panuje velmi nízké povědomí o tomto kousku spodního prádla či lépe řečeno: málokterá žena zná správnou velikost. Podle výzkumů se jedná o celých 90 procent žen, které nosí nesprávnou velikost podprsenky. Ťukáte si na čelo a myslíte si, že právě vy patříte mezi těch zbývajících 10 procent vědoucích žen? Zřejmě vás budeme muset zklamat, protože s největší pravděpodobností patříte spíše do té početnější skupiny. Ovšem neklesejte na mysli, na změnu není nikdy pozdě, ba naopak, pro přehodnocení vaší velikosti a zakoupení kvalitní podprsenky je nejlepší doba vždy, důležité je, že k němu vůbec dojde. Uvidíte, jaké neuvěřitelné změny se dočkáte. Také by nebylo správné podléhat dojmu, že jste neschopná, protože jste celý dosavadní život žila v bludu ohledně vaší velikosti. V našich končinách je velmi malá nabídka, maloprodejci nabízejí velikosti B, C a D a v případě, že potřebujete E, dívají se na vás jako na vyvrhele. Proto často řešíme absenci výběru podprsenek s většími košíčky přidáváním obvodu, ale to je chyba.

Svěřte se do rukou odborníků

To, že jste kdysi v mládí byla informována o tom, že máte tu a tu velikost, opravdu není rozhodující a je jedno, jestli rádkyní byla vaše maminka nebo prodavačka. Nezapomínejte na to, že prsa se s věkem mění, ovlivňuje je mnoho faktorů – menstruace, těhotenství, přibývající léta. Žena by se v první řadě měla nechat profesionálně přeměřit a nechat si poradit s výběrem typu podprsenky. Rozhodně nenakupujte v e-shopech, každý výrobce používá jiné materiály, ale také číslování, proto je velmi důležité podprsenku pořádně vyzkoušet. A jak má tedy podprsenka sedět? Košíček musí lemovat celé prso, kostice má být pod prsem, které lemuje a končí v podpažní jamce, rozhodně se nesmí dotýkat měkké části a jakkoli ji dráždit. Tíha prsou nesmí být na ramínkách a obvod nesmí být zařízlý, měla byste pod něj strčit zhruba dva prsty. Ve správné podprsence vypadáte štíhleji, nehrbíte se, prsa jsou pevná a celkově jste více sexy a jako neocenitelný bonus se zbavíte mnoha trápení, která jste až do tohoto okamžiku přičítala všem možným vlivům a původcům, jen ne své podprsence.

Anna Němcová, foto: Shutterstock

Tipy a triky

  • Nosíte-li nějakou podprsenku pravidelně a dlouhou dobu, ztrácí svoji elasticitu a oporu. Pokud máte plnou zásuvku takovýchto podprsenek, vyhoďte je. Je čas nakoupit nové a zajistit poprsí znovu oporu a zdvihnout je.
  • Nejlepší doba pro nákup podprsenky je prý týden před začátkem menstruace, kdy mají naše prsa střední velikost.
  • Při sportu, běhu či rychlé chůzi se prsa nesmějí pohybovat.
  • O podprsence bychom v podstatě celý den neměly vědět, že ji máme.
  • Zmenšovací podprsenky prsa jen rozplácnou, ale neřeší problém povisu.
  • Ne všechny košíčky D jsou stejně velké – u 75 D je košíček menší než u 85 D.
  • Prsa drží obvod nikoli ramínka, která se samozřejmě rozšiřují s velikostí košíčků.


Koupit časopis