Novinky

Topná sezona se blíží. Jste připraveni?

Umíte topit tak, abyste šetřili za výdaje? A co dělat, abyste i v topné sezoně dýchali čerstvý a čistý vzduch?

Chystáte-li se stavět nebo kupovat dům a chcete ušetřit za vytápění, měl by být jasnou volbou pasivní dům. Jedná se totiž o stavbu, která má velmi nízké tepelné ztráty a může vám přinést až 90procentní úsporu na energiích za rok. Malé tepelné ztráty jsou zajištěny kvalitním zateplením, o něž se stará vrstva izolace. Nejdůležitější složkou vytápění pasivního domu jsou okna. Díky nim se dovnitř dostává energie ze slunečního záření, zůstává uvnitř, samozřejmě především díky kvalitnímu zateplení, a ohřívá vaše obydlí. Velmi důležitá je v tomto případě orientace obytných prostor ke světovým stranám – měly by směřovat na jih. Pokud nesvítí slunce, stavba čerpá teplo, které si nakumulovala za slunečních dní. Ovšem vzduch lze dohřívat i prostřednictvím větrací jednotky. Větrání a přívod čerstvého vzduchu totiž v pasivním domě zajišťuje tak zvaný systém vytápění s rekuperací. Jedná se o soustavu, která zajišťuje nepřetržité nasávání čerstvého vzduchu zvenku, který je následně zbaven škodlivin a před vstupem do místnosti je ohřátý na pokojovou teplotu, což zajišťuje tepelný výměník. Filtry dokážou zachytit i pyly a prach. Účinnost moderních rekuperací je okolo devadesáti pěti procent, to znamená, že pouze pět procent vzduchu pak musí být dohříváno jinými zdroji.

Moderní a ekologické vytápění

Moderní a ekologický způsob vytápění nabízejí ultratenké podlahové fólie. Infrafólie nevyužívají jako transportní médium vzduch, takže při ohřevu nedochází ke zbytečným ztrátám. Topný systém je plně automatizovaný pomocí termostatů, díky kterým je možné regulovat maximální teplotu podlahy stejně tak jako i teplotu vzduchu ve vytápěném prostoru. Kvalitní regulace zabraňuje zbytečnému přehřívání místností a ztrátám energie. Fólie pracuje na základě infračerveného záření, které pozitivně stimuluje funkce lidského organismu. Navíc při tomto vytápění nedochází k nechtěné cirkulaci teplého vzduchu a prachu, což ocení zejména alergici. Tím, že infravlnění působí přímo na předměty, působí i na stěny, což má kladný vliv na zdivo a působí protiplísňově.

Pro minimalizaci nákladů

Pro ten účel je výhodné kombinovat podlahové topení s keramickými infrapanely. Fólie se položí jen na místech, kde se chodí, což dodá pocit příjemně teplé podlahy, a na stěny je možné použít keramické infrapanely. Ty ohřívají přímo stěny, předměty v místnosti a samotné osoby a následně se od nich zahřívá vzduch. I ony disponují jednoduchou regulací a obsluhou pomocí termostatů. Při infratopení stačí teplota vzduchu nižší o 3–4 °C oproti teplotě v místnosti s klasickým vytápěním na to, abychom dosáhli porovnatelného pocitu tepla. Při snížení teploty vzduchu o 1 °C můžete ušetřit až šest procent energie. Tyto ohřívače jsou bez emisí, to znamená, že při jejich provozu se nespaluje žádné palivo, a pokud se používají ve spojení s obnovitelnými zdroji energie, jako je ta solární, vyrábíte stoprocentně čisté teplo. Kvalitní infrapanely jsou přibližně dvakrát dražší než tradiční přímotopy, nicméně úsporný provoz zajistí návratnost investice zhruba do roku a půl. S výběrem vhodných topných infrasystémů vám poradí například na www.zdravevytapeni.cz.


Věděli jste, že okny a dveřmi uniká 30 až 40 procent z celkové ztráty tepla domu? Při výběru nových oken se zaměřte na součinitel prostupu tepla Uw s jednotkou W/m2K, který vypovídá o izolačních vlastnostech okna. Čím nižší je hodnota tohoto součinitele, tím méně tepla okno propouští ven. Odborníci doporučují instalovat okna s Uw hodnotou maximálně 1,1 W/m2K. V nabídce jsou okna s izolačními dvoj- či trojskly, můžete se setkat i se čtyřskly. Samozřejmě čím více skel, tím vyšší cena. Existuje však ještě jedno rychlejší, neméně účinné řešení! Díky kvalitním samolepicím gumovým těsněním můžete dosáhnout až 35 procent úspor, ovšem v případě, že je použijete i u dveří, u nichž můžete zvolit také vyšší práh. Oknům by neměly chybět žaluzie nebo rolety, které v létě vaše obydlí ochrání před slunečními paprsky a v zimě přispívají k úsporám tepla. Izolování stěn domů obvykle přináší úspory 10–20 procent spotřeby energie. Zvýšení tepelného odporu stěn a podlah můžete dosáhnout i tepelnými izolacemi či reflexními fóliemi, což může vaší domácnosti ušetřit 8–15 procent energie. Foto: Sutterstock

Nezapomeňte zvlhčovat

Ne každý si může dovolit pasivní dům či moderní topné systémy. Leckdo je odkázán na klasiku – ústřední vytápění buď plynové, nebo klasickými pevnými palivy, jimiž se ohřívá voda putující do radiátorů. V takovém případě je žádoucí v topném období zvlhčovat vzduch. Jeho ideální vlhkost by měla být kolem padesáti procent, při vyšší se množí roztoči a plísně, nižší vyvolává řadu zdravotních potíží, jako je pálení očí, kašel nebo pocit suché a podrážděné pokožky. Nejjednodušším způsobem je pořídit si odpařovač, nádobu, kterou naplníte vodou a zavěsíte na radiátor nebo položíte na zdroj tepla. Pomoci si ale můžete i obyčejnou keramickou miskou s vodou. Ke zvlhčování vzduchu přispívají i aromadifuzéry, díky nimž si navíc můžete dopřát blahodárné účinky aromaterapie. Další možností jsou zvlhčovače vzduchu. Ultrazvukové zvlhčovače mají nízkou spotřebu elektřiny, a přitom jsou schopny dosahovat vysokého výkonu a nejsou hlučné – vydávají jen slabý šumivý zvuk. Zvlhčovače na principu teplé páry mírně ohřívají vzduch v místnosti a jsou téměř neslyšné, mají však nejvyšší spotřebu elektřiny. Zvlhčovače fungující na principu studené páry mají nejnižší příkon elektrické energie ze všech typů a svou hlučností jsou srovnatelné s ultrazvukovými.

Jak mít i v topné sezoně čistý vzduch

Pokud jste odkázáni na plynové nebo ústřední topení, vsaďte také na čističky, především v případě, že máte doma alergika, astmatika nebo kuřáka. Čističky vzduchu pracují na různých principech a využívají rozdílné typy filtrace. Nejúčinnější jsou obvykle ty, které kombinují více filtračních stupňů. Důležitý je zejména HEPA filtr, který slouží k zachycení mikroskopických částeček prachu, kouře, pylů, bakterií, virů a plísní. Některé čističky pracují také s technologií ionizace, která napomáhá neutralizaci nečistot. Součástí může být i UV lampa, jež hubí mikroorganismy, anebo uhlíkový filtr, který vstřebává případné toxické plynné látky a nežádoucí pachy.

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Jak správně vytápět, ale i větrat

  • Přiměřená teplota v obytné místnosti je 20 až 21 °C. Každý stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie o šest procent. V prostorách, které nikdo neobývá, stačí udržovat teplotu 16 °C.
  • Teplý vzduch musí mít možnost volně proudit do místnosti, nemělo by mu v tom nic bránit.
  • V chladném období větrejte krátce a intenzivně, optimálně okny otevřenými dokořán a tzv. křížem přes protilehlá okna a dveře. Doba větrání závisí na venkovní teplotě.






Koupit časopis