Prevence,  Problém a řešení

Syndromem suchého oka trpí čím dál více lidí!

Jejich počet se v uplynulých dvaceti letech více než zdvojnásobil. A není se čemu divit, když u obrazovek trávíme až 10 hodin denně. Koukání do počítače nebo telefon se snižuje frekvenci mrkání, a to téměř o jednu třetinu. Přitom mrkání je zásadní pro kvalitu slz, které oči zvlhčují.

Pro správné fungování očí je důležité, aby byly neustále zvlhčované! O to se v ideálním případě postará slza, která zvlhčuje oční povrch a zároveň plní celou řadu ochranných funkcí. Díky svému složení slzný film chrání oči před infekcí a současně z nich odstraňuje cizí tělesa. Kvalitu slz do velké míry ovlivníme my sami, a to pravidelným mrkáním. Pokud na to zapomínáme, oko přestane být optimálně zvlhčené. V případě suchých očí může být chyba v kvalitě slzného filmu nebo se snížila produkce slz. Díky nestabilními slznému filmu se může ochrana očního povrchu rychleji rozpadnout a můžou se začít projevovat první příznaky. 

Pocit, že máte něco v oku 

Příznaky se samozřejmě u každého liší a jsou individuální. „Syndrom suchého oka se projevuje řezáním, pálením očí, pocitem cizího tělesa, pocitem unavených očí, světloplachostí, zhoršením vidění, zarudnutím očí. Po ránu může být ve spojivkovém vaku přítomná hlenovitá sekrece. Častokrát se před prvními subjektními potížemi objevuje nejdříve paradoxní nadměrné slzení oči, které je způsobené nestabilním slzným filmem “ vysvětluje lékařka Petra Seidler Štangová. Vzhledem k tomu, že se jedná o multifaktoriální problém, příčin vzniku může být celá řada, proto je nutné zjistit, zda se nejedná o hlubší problém. Řada léků, onemocnění štítné žlázy, revmatologické onemocnění, kožní onemocnění nebo hormonální vlivy mají souvislost se suchým okem.


PRAVIDLO 20/20/20
I tato metoda nenáročná na čas pomáhá očím se uvolnit. Po 20 minutách je při ní potřeba se zahledět na zhruba 20 vteřin na předmět vzdálený 20 stop (cca 7 metrů). Při pohledu do dálky se oči uvolní, zvýší se přirozená frekvence mrkání,
slzný film se zregeneruje a oko je lépe zvlhčeno.

Hlavní příčina suchého oka 

Jednou z nich je rostoucí používání digitálních médií. Lidé tráví u obrazovek pět až deset hodin denně. Jejich sledování výrazně snižuje frekvenci mrkání. Ti, kteří se dívají na obrazovku, mrkají pouze 4krát za minutu místo obvyklých 15 mrknutí. Pravidelné mrkání je naprosto zásadní, pokud se má slza rozprostřít po oku rovnoměrně. Jestliže se potíže z nadměrné namáhání zraku u digitálních obrazovek neřeší, může to vést ke chronickým potížím, které se časem prohlubují. Proto jsou důležitá preventivní opatření, které mohou nejen omezit oční stres, ale dokáží také předcházet chronickým onemocněním očí. 

Očím preventivně ulevte

Jelikož jim kvůli obrazovkám dáváme skutečně zabrat! Je pro ně kromě intenzity světla důležitá i jeho barva. Modré světlo aktivuje na sítnici receptory, které řídí bdělost – způsobuje, že se nám nechce spát, přes den jsme ospalí a nesoustředění. Existují brýle proti modrému světlu, které pomáhají v ochraně sítnice, ale nemají vliv na frekvenci mrkání. Je dobré se také zaměřit na vzdálenost displeje od obrazovky a na výšku monitoru.  Nejvhodnější vzdálenost držení telefonu pro naše oči je zhruba 40 cm. U počítače je to potom o 20 cm více. Dalším krokem k prevenci jsou oční kapky, které můžete mít po ruce v kabelce, autě nebo na pracovním stole. Při výběru ideálně zvolte zvlhčující oční kapky bez konzervačních látek obsahující kvalitní kyselinou hyaluronovou s dlouhým řetězcem. Kyselina hyaluronová totiž poskytuje suchým očím řadu výhod, například váže vodu a podporuje přirozený slzný film – suché oči z ní profitují a zůstávají dlouho zvlhčené. Pomoci vám mohou například volně prodejné zvlhčující oční kapky HYLO FRESH, které jí obsahují. Lze je navíc používat i s kontaktními čočkami. 

Zdroje: Ursapharm, NZIP, Medicína pro praxiKoupit časopis