Novinky

Střeva a imunita

Polovina Čechů ví, že naším největším imunitním orgánem jsou střeva. Na druhé straně jen třetina z nás o ně vědomě pečuje.

Toto a řadu dalších zjištění v oblasti péče o rovnováhu střevní mikrobioty přináší přední farmaceutická společnost STADA prostřednictvím výsledků svého nedávného průzkumu mezi českou dospělou populací. U příležitosti Světového dne mikrobiomu (27. 6.) tak upozorňuje na přínos střevní mikrobioty pro naše celkové zdraví a pohodu.

Co je to mikrobiot?

Jedná se o soubor všech mikroorganismů, které obývají naše střeva. Zdravý člověk má ve svých střevech okolo 1 000 různých bakteriálních druhů. A mnohonásobně větší je pak mikrobiom, což je soubor genomů všech mikroorganismů sídlících ve střevě. Základní funkcí střev je trávení potravy a absorpce živin do našeho těla. Nicméně role střev, potažmo střevní mikrobioty, je pro naše celkové zdraví mnohem významnější. Ve střevech se tvoří více než 70 % imunitních buněk, jsou tak naším největším imunitním orgánem. Ve střevech se též tvoří 90 % serotoninu, známého jako hormon štěstí. Střeva proto ovlivňují i to, jak se cítíme a naši celkovou náladu. Navíc střeva prostřednictvím imunitních buněk ovlivňují v podstatě všechny systémy našeho těla. A aby to nestačilo, střeva ovlivňují rovněž náš metabolismus, tedy práci našeho těla s tuky a cukry.

Text: redakce Zdraví, foto: StadaKoupit časopis