Krása a relaxace,  Prevence

Skalpel jako elixír mládí

Po dlouhověkosti, nesmrtelnosti a mladistvém vzhledu touží lidstvo od nepaměti. Po pokusech o namíchání elixíru mládí sázejí lidé spíše na životní styl, pohyb, kosmetiku a v posledních letech přichází ke slovu čím dál častěji i estetická a plastická chirurgie.

Snad v každém z nás je skrytá touha po dokonalosti. Otázka je, co jsme pro ni ochotni obětovat, podstoupit a kam až jsme na cestě za dokonalostí ochotni dojít. Ženy, které se v současnosti blíží střednímu věku, chtějí víc než kdy jindy vypadat mladě. Podle zahraničních průzkumů mezi ženami ve věku od 40 do 65 let chce téměř každá čtvrtá podstoupit plastickou operaci. Mezi těmi, které chtějí chirurgický zákrok, celá čtvrtina preferuje operaci očních víček a vyhlazení okolních vrásek. Liposukce břicha je ještě populárnější! A dokonce i mezi těmi, které nechtěly absolvovat chirurgický zákrok, se našlo 29 procent ochotných podstoupit chemický peeling nebo si nechat aplikovat některou z injekčních výplňových látek. Zájem o tyto zákroky vzrůstá i v České republice.

Nové trendy

Vrásky, povislá víčka, tukové polštářky, malá či velká prsa. To jsou nejčastější nedostatky či problémy, na které si ženy, ale čím dál častěji i muži stěžují a s nimiž se svěřují do rukou odborníků plastické a estetické chirurgie nebo korektivní a estetické dermatologie. Tyto obory se díky tomu vyvíjejí a zdokonalují podle potřeb svých klientů.

Nejžádanější zákrok? Omezení známek stárnutí!

Je řada způsobů jak korigovat projevy stárnutí v obličeji, jejich načasování je vždy individuální, závisí na aktuálním nálezu, domluvě a finančních možnostech. Pokud bychom měl zákroky seřadit v časové posloupnosti, tak v mladším věku většinou stačí potlačení vrásek botulotoxinem; týká se to hlavně oblasti čela, kořene nosu a okolí očí. S postupujícím věkem obvykle dochází ke zmnožení a prohlubování vrásek. Hluboké klidové vrásky jsou botulotoxinem již zpravidla málo ovlivnitelné a na řadu přicházejí výplňové materiály, které jsou dnes převážně na bázi kyseliny hyaluronové. Jedná se o gely různé viskozity, které se aplikují do hluboké vrstvy kůže nebo i těsně pod kůži. V období, kdy přichází ke slovu výplňové materiály, již většina klientek potřebuje i korekci kůže, eventuálně i tukových prolapsů v oblasti víček a při poklesu obličeje pak s postupujícím časem přichází ke slovu vytažení obličeje, tedy facelift. Alternativou nebo často i doplněním všech zmíněných metod jsou pak různé formy rejuvenace kůže v obličeji: od injekční mesoterapie, použití IPL lamp až po resurfacing (zbroušení) kůže obličeje laserem.

Foto: Shutterstock

Trend v liposukci

Liposukce je jedním z nejžádanějších zákroků estetické chirurgie. Mnozí se ale bojí bolestivého zákroku, který vyžaduje dlouhou rekonvalescenci. Právě proto přicházejí ke slovu šetrnější zákroky, nikoli však s menším efektem. Mezi takové zákroky patří i tumescentní liposukce, kterou lékař provádí kanylami malého průměru, tedy mikrokanylová liposukce bez nutnosti celkové anestezie. Proti tradičně prováděným liposukcím je u této metody zapotřebí mnohem více kožních vstupů, ale ty mají velmi malé rozměry a po zahojení nejsou téměř vidět.

Zvětšení a modelace prsů

Jen málo žen je spokojeno se svým poprsím. Nejčastěji si stěžují, že jejich ňadra jsou malá, povislá, nebo nemají ideální tvar. Proto patří zákroky týkající se poprsí k těm opravdu nejžádanějším. Nejběžnější metodou zvětšení prsů je voperování silikonových implantátů do uměle vytvořeného prostoru pod prsní žlázou nebo pod prsním svalem. Mezi další postupy patří zvětšení prsů pomocí vlastního tuku nebo speciálního gelu na bázi kyseliny hyaluronové s dočasným efektem.

Text: Marta Žigová, foto: Shutterstock

Kolik co stojí

Ceny zákroků se liší podle kliniky a použití materiálu. Na prestižních pracovištích samozřejmě zaplatíte víc, ale získáte kvalitní péči z rukou zkušených lékařů.

Zvětšení prsů – cena se pohybuje okolo 70 tisíc a výše

Modelace prsů – zaplatíte za ni zhruba 50 tisíc

Liposukce – cena za jednu ošetřenou lokalitu se pohybuje 10 až 15 tisíc

Zvětšení rtů – za jeden ret zaplatíte zhruba 8 tisíc

Implantace vlastního tuku do vrásek – stojí pět – 10 tisíc

Facelifting – cena závisí na metodě a rozsahu, ale počítejte s cenou okolo 70 tisíc

Botox – stojí okolo tří tisíc za jednu ošetřenou lokalituKoupit časopis