Prevence,  Problém a řešení

S bolestí při menstruaci se nemusíte smířit

Zmírnit nebo úplně potlačit bolestivé projevy spojené s vašimi dny mohou nejenom léky. Účinná jsou i režimová opatření, cvičení nebo vhodná úprava jídelníčku.

Víte, že menší nebo větší bolest spojenou s menstruací zažívá měsíc co měsíc téměř polovina žen? Projevy však bývají různé, co se týká intenzity, ale i průvodních jevů, jako jsou nevolnost, zvracení, bolest hlavy, průjem nebo také špatná nálada a pocity na omdlení. Žádná žena by se však s tímto stavem neměla smířit. Úlevu, kromě léků proti bolesti, se kterými by měla nakládat opatrně, jí může přinést i změna stravy, relaxace, bylinky nebo jóga.

Je to menstruační bolest, nebo něco jiného?

Menstruační bolesti se projevují křečovitou bolestí v dolní části břicha, která přichází ve vlnách. Bolest se může šířit do oblasti beder a dolních končetin. Výjimkou není pocit napětí v pánevní oblasti, nadmutého břicha, bolest hlavy, pocity na omdlení, nevolnost a zvracení. V prvních čtyřiadvaceti hodinách krvácení trápí bolest až polovinu žen. Třetina žen pak musí čelit bolesti i v následujících dnech. Příčin, kvůli kterým dochází k bolestivému průběhu menstruace, může být hned několik. Jednou je dědičnost, tedy trpěla-li vaše matka bolestmi, s velkou pravděpodobností jí budete muset čelit i vy nebo vaše dcera. Dalšími příčinami jsou hormonální nerovnováha, špatné prokrvení pánevní oblasti nebo anatomické odchylky, psychická nebo fyzická zátěž, nedostatek důležitých živin, vitaminů a minerálů. Zmírnit menstruační bolesti je samozřejmě možné, i když někdy se nepodaří odstranit je zcela. Běžně se užívají analgetika, zejména ve formě čípků. Důležité je nasazení těchto léků v počáteční fázi rozvoje bolestí. Později je jejich efekt daleko slabší. Téměř suverénním lékem proti bolestem při menses je hormonální antikoncepce. Krvácení je při ní zcela pravidelné, slabé, krátké a téměř vždy bez bolesti.

Na bolesti pomáhá i kozlík lékařský v podobě kapek. Výborné jsou bylinkové menstruační kapky, které obsahují benedikt lékařský, měsíček, děhel čínský, kopřivu, ostružinu křovitou a srdečník. Foto: Shutterstock

Bylinky na bolest

Menstruační bolesti můžeme omezit také bylinkami. Pokud doma žádné nemáte, stačí osvědčený recept našich babiček, tedy odvar z majoránky. Účinný je také čaj z meduňky a majoránky, a to jedna ku jedné. Majoránka pomáhá uvolňovat křeče a bolesti a meduňka zklidňuje. Dalšími bylinkami, které vám mohou pomoci, jsou kontryhel, hluchavka, chmel nebo šalvěj ve formě čaje. Výtečný je také olej z pupalky dvouleté, která je zdrojem gama-linolenové kyseliny a zmírňuje příznaky nejen u bolestí, ale také premenstruačního syndromu.Na bolesti pomáhá i kozlík lékařský v podobě kapek. Výborné jsou bylinkové menstruační kapky, které obsahují benedikt lékařský, měsíček, děhel čínský, kopřivu, ostružinu křovitou a srdečník. Extrakty z těchto rostlin uvolňují křeče a výrazně tlumí bolest v podbřišku a k organismu jsou rozhodně šetrnější než léky tlumící bolest.

Zkuste jógu

Cvičení jógy zmírňuje stres v týdnech před menstruací. Určité polohy jógy, které protahují svaly břicha a bederní oblasti, zmírňují také menstruační bolesti a křeče. Zkuste během menstruačního období denně cvičit některé nenamáhavé polohy. Nejčastěji jsou doporučovány pozice velblouda a ryby. O cvičení jógy se však dá obecně říci, že uvolňuje nejen fyzické, ale i psychické napětí, a proto je speciálně pro ženy velmi vhodná. Jogíni tvrdí, že pozice ryby „ničí nemoci“. Protahuje a posiluje celé tělo a velmi dobře pomáhá odstranit menstruační bolesti. Dochází ke stimulaci vnitřních orgánů v dolní části břicha a bederní páteře. Pozice ryby také velmi účinně stimuluje štítnou žlázu. A jak ji provést? Lehněte si na záda. Položte se na pravý bok a napnutou pravou paži podsuňte pod svá záda, co nejblíže k páteři. Položte se na levý bok a podsuňte levou paži pod záda. Tlačíte lopatky k sobě a ramena od uší. Zvedněte se na předloktí, podívejte se na špičky chodidel – propněte. Protlačte břicho, hrudník vzhůru a temeno hlavy spojte se zemí. Zadeček jemně tlačíte na vaše paže. Zůstaňte v této pozici 15 až 30 sekund. Plynule dýchejte nosem.

Text: Anna Němcová, foto: ShutterstockKoupit časopis