Prevence,  Problém a řešení

Potřebují děti syntetické vitaminy?

Jako zdroj vitaminů bychom měli dávat přednost zelenině, ovoci a stravě bohaté na cenné látky, ale mohou nastat okamžiky, kdy musíme sáhnout po vitaminech v tabletách.

Většinu vitaminů si lidské tělo, a to dětské nevyjímaje, neumí vytvořit samo. Proto je musíme v průběhu celého života dodávat organismu prostřednictvím vhodné stravy. Mnozí z nás však žijí tak uspěchaně a pohodlně, že velmi často raději sahají po vitaminech a minerálních látkách ve formě potravinových doplňků z lékárny. Je ale takové řešení vhodné i pro naše děti? Většina odborníků se shoduje na tom, že rozhodně ne. Mohou však nastat situace, kdy je přísun potravinových doplňků vhodný, a někdy dokonce nezbytný.

Obecně platí, že dodávání běžných vitaminů prostřednictvím kvalitní stravy je z hlediska základních potřeb dětského organismu postačující. Mohou ale nastat situace, kdy například dítě odmítá jíst dostatek zeleniny či maso nebo je často nemocné. Tehdy je potřeba sáhnout po potravinových doplňcích. Foto: Shutterstock

Hladový“ dětský organismus

Protože se dětský organismus velmi rychle rozvíjí a samozřejmě i fyziologicky roste, je pro něj pravidelný a dostatečný příjem vitaminů a minerálů naprosto nezbytný.Bez nich by totiž tak složitý proces, jakým je růst, mentální schopnosti, ale i posilování imunity, jen těžko zvládl. Děti by měly mít v první řadě přísun kvalitní, pestré a dobré stravy, díky které bude jejich tělo dostatečně zásobováno nezbytnými látkami. Jako kojenci je přijímají v mateřském mléce, poté přichází ke slovu námi sestavený jídelníček. Ten by měl být bohatý na ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, libové maso, cereálie, luštěniny a kvalitní rostlinné oleje. Obecně platí, že dodávání běžných vitaminů prostřednictvím stravy je z hlediska základních potřeb dětského organismu celoročně postačující, tvrdí vesměs lékaři. Mohou ale nastat situace, kdy například dítě odmítá jíst dostatek zeleniny či maso nebo je často nemocné. V ten okamžik mohou přijít ke slovu potravinové doplňky.

Kdy je vhodné podávat doplňky stravy?

Vitaminy ve formě multivitaminových přípravků obohacených o stopové prvky je vhodné podávat obvykle na počátku předškolního věku či po prodělaných běžných respiračních onemocněních. Některá onemocnění s neurologickou složkou vyžadují podporu zejména v oblasti vitaminů skupiny B. U některých onemocnění kožních se zase doporučuje podpořit přísun vitaminu A a přípravků mu blízkých.

Podávání potravinových doplňků dětem vždy zvažte, pokud trpí alergiemi nebo nesnášenlivostí potravin. V takovém případě se pro jistotu poraďte s dětským lékařem nebo alergologem.

Které vybrat a jak je podávat?

Když se rozhodnete, že právě ve vašem případě, či lépe řečeno v případě vašeho dítěte, je vhodné podávat vitaminové tablety, volte ty, které jsou vyvinuty speciálně pro děti. Nikdy nedávejte dětem potravinové doplňky určené dospělým, ty se liší v obsahu a množství látek, a především v dávkování, které se určuje nejen podle věku dítěte, ale i jeho aktuální hmotnosti. V lékárnách koupíte speciální multivitaminové přípravky, jež jsou vhodné pro děti už od jednoho roku. Většinou se jedná o sirupy, které mají příjemnou ovocnou chuť, ale zároveň neobsahují cukr. Starším dětem jsou kromě sirupů k dispozici i tablety, pastilky, šumivé či žvýkací tablety, a to v mnoha barevných provedeních i formách.
Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock
Koupit časopis