Krása a relaxace,  Problém a řešení

Pleť chce v každém věku něco jiného

Pupínky, unaveně vypadající až zašedlá pleť, ztráta elasticity, vrásky – to jsou v kostce problémy, které v průběhu života řeší každá žena.

Péči o pleť musíme přizpůsobovat nejen jejímu typu, ročním obdobím, ale také věku. V každém období našeho života si pleť žádá specifickou péči. Na co se v péči o pleť zaměřit ve dvaceti, ve třiceti, ve čtyřiceti a po padesátce vám prozradíme v následujícím článku.

20 + – buďte v klidu, ale připravená

Mladistvá, pružná a zdravá. Taková bývá pleť okolo dvacátého roku. Ještě nestačila nasáknout všemi škodlivinami ze znečištěného ovzduší, ještě se nenechala ovlivnit stresem a zatím na ni nepůsobí ani zemská přitažlivost. To ovšem neznamená, že ji můžete nechat napospas osudu a nijak se o ni nestarat. Tento nezájem by vám vaše pleť mnohonásobně vrátila za pár let a sebelepší krém by už napáchané škody nedokázal napravit. V každém případě je důležité pleť odličovat, čistit a jednou za čtrnáct dní ji dopřát vyživující masku a zhruba jednou za měsíc i jemný peeling. Používejte krémy s jemnou texturou podle typu vaší pleti. Trápí-li vás nedokonalosti pleti, zvolte speciální přípravky na problematickou pleť, které ji nezatěžují, ale pracují na potlačení projevů i příčin akné.


Po třicítce je dobré začít dodávat pleti výživu, která ji udrží zdravou a svěží, dodá jí mladistvý vzhled, a navíc bude fungovat jako prevence vzniku vrásek. Zvolte hydratační krémy s obsahem koenzymu Q10, který dodá pleti energii a dokáže ji chránit před i poškozením slunečním zářením. Foto: Shutterstock

30+ – Vyrazte do boje

První vrásky, sklon k vysušování a únava se začínají pomalu, ale jistě projevovat po třicítce. Samozřejmě je to záležitost individuální, ale v každém případě pleť potřebuje mnohem více péče než před pěti, natož deseti lety. V tomto období pleť ztrácí jas, obnova buněk se zpomaluje a ve svrchní vrstvě se začínají tvořit vrásky, a to nejčastěji v okolí očí a tzv. mimické vrásky. Proto je dobré začít dodávat pleti výživu, která ji udrží zdravou a svěží, dodá jí mladistvý vzhled, a navíc bude fungovat jako prevence vzniku vrásek. Zvolte hydratační krémy s obsahem koenzymu Q10, který dodá pleti energii a dokáže ji chránit před i poškozením slunečním zářením. Právě škodlivé sluneční paprsky jsou jednou z příčin vzniku vrásek, a tak rozhodně používejte krémy s ochranným UV faktorem.

40+ – Je čas zpevňovat

Po čtyřicítce se už projevuje stárnutí pleti, a to vráskami, ztrátou jasu a elasticity. Zpomalit stárnutí pleti můžete za pomoci prevence zaměřené na omezení zevních vlivů, jako je kouření, a je třeba zvýšit ochranu před ultrafialovým zářením. Dopřát byste si měla dostatečný přísun minerálů a vitaminů, a to nejen vnitřně, ale i zevně. Samozřejmé by mělo být pravidelné používání kosmetických přípravků, které podporují regeneraci buněk, mají ochrannou funkci a antioxidační efekt. V jejich složení hledejte například retinol, což je koncentrovaný vitamin C, nebo unikátní peptid argireline, který má podobný účinek jako botox. Jako ochranný štít před vnějšími negativními vlivy, a také jako podpora tvorby kolagenu a elastinu, je vynikající bambucké máslo. Dopřejete své pleti hydrataci, vyhlazení, podporu napětí a pružnosti, snížíte tím tvorbu vrásek. Nezapomínejte ani na pravidelný peeling a pleťové vyživující masky, které by měly obsahovat vitaminy a minerály.

50 a 60+ Hlavní úkol – hydratace a regenerace

Úbytek hormonů způsobený menopauzou se samozřejmě projevuje i na pleti. Ta je vysušená, bez jasu, kůže začíná klesat a není nic neobvyklého, že se začínají tvořit takzvané převisy. Nastává čas na koncentrovaná séra s obsahem kolagenu a s antioxidačními a hydratačními schopnostmi. Používejte přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové, která obnovuje buňky, a tím zajišťuje hydrataci. V kosmetických přípravcích hledejte i jojobový olej, výtažky z mořských řas, žita a vitaminy – bojují nejen proti vráskám, ale také stimulují regeneraci pleti a zaručují přirozenou ochranu. Není výjimkou, že se na obličeji, krku, dekoltu i rukou začnou objevovat pigmentové skvrny. Zmírnit je můžete měkkým biostimulačním laserem, speciálními krémy nebo biochemickým peelingem. Nejlepší metodou ale je brát se taková, jaká jste, mít se ráda a rozmazlovat se například dobrou vyváženou stravou, pohybem a relaxací. Tělu dodávejte zinek, vápník a vitamin C, které mají blahodárný účinek i na pleť.

Text: Kateřina Grimmová, foto: ShutterstockKoupit časopis