Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení

Pečovat o páteř dětí se vyplatí!

Pohlídat si to, aby vaše dítě nemělo jednou problémy s páteří, můžete už v jeho batolecím věku.

Ideální podle odborníků je, pokud dítě získává pohybové schopnosti v tomto pořadí: pase koníčky, tedy leží na břiše a zvedá přitom hlavičku, sedí, leze po čtyřech, stojí a poté chodí. Toto pořadí je optimální pro rozvoj páteře. Někdy se však stane, že dítě některé období dítě přeskočí a například začne chodit dříve než lézt. V takovém případě je potřeba ho pro vynechanou polohu nebo pohyb povzbuzovat, například zvolením vhodné hry či hračky, která ho bude motivovat a díky které dané polohy nebo pohybu dosáhne. Zvláště vhodné je povzbuzovat děti k lezení, které pro ně představuje přirozené posilování břišních svalů nutných pro správný stoj a chůzi. Pokud jde o správný pohybový rozvoj dítěte, nikam nespěchejte a tím, že prcek odvedle už dva týdny sedí, se nenechte rozhodit. Každé dítě je jiné. Neobkládejte ho polštáři a nenuťte ho sedět, když to ještě samo nezvládne, ani ho nedávejte do chodítka, pokud ještě ani pořádně neleze.

První problém: dlouhé hodiny v lavici

Začátek školní docházky představuje pro dětská záda značnou zátěž. Najednou se totiž důsledkem dlouhého sezení prudce zvýší jednostranné zatěžování. Děti by na to v té době sice už měly být připraveny, jenže v dnešní době tomu tak často není. Navíc dnes, kdy už i menší děti nezřídka holdují počítači, je situace stále horší. Velmi pozitivní naopak je, když mají děti pestré pohybové aktivity, chodí si denně hrát ven nebo jezdí s rodiči do přírody, kde holdují nejrůznějším pohybovým aktivitám. Pokud máte pochybnosti, jak bude dítě z hlediska páteře v budoucnu zvládat školu, měli byste s ním zajít alespoň rok před začátkem školní docházky k odborníkovi – ortopedovi nebo k fyzioterapeutovi.


Speciálně pro páteř je asi nejpřínosnější cvičení jógy. Foto: Shutterstock

Motivujte děti ke cvičení

Přesvědčit dítě o tom, že by mělo začít cvičit, aby nemělo v budoucnu problémy s bolavými zády, je velmi složité. Je důležité pracovat s motivací dětí, protože to, že je za pár let budou z hrbení bolet záda, pro ně moc neznamená. A pokud dospělý sám pravidelně necvičí, těžko přesvědčí dítě dělat něco takového pravidelně. Dítě totiž vycítí, že argumenty, proč má cvičit, jsou nedostatečné, pokud jim nedokážeme jít vlastním příkladem. Cvičení pak bude vnímat spíše jako příkoří, jako něco, co musí dělat místo své oblíbené zábavy vsedě. Rodiče někdy motivují své potomky tím, že jim pořídí do pokojíčku například ribstol. Žebřiny jsou asi nejlepší cvičební pomůckou pro protažení, takže je určitě užitečné je mít doma..

Děti páteř (většinou) nebolí

Pokud už dítě má vadné držení těla, bude se mu i nadále zhoršovat, a to podstatně rychleji než dospělým. V dětském věku se však bolestivé potíže s páteří projevují velmi výjimečně, právě proto nelze děti k cvičení lákat na zdravotní efekt, ale je potřeba je ke cvičení připoutat jiným způsobem. Přestože v dětském věku ani vadné držení těla většinou ještě bolesti zad nepůsobí, projeví se bolestivé potíže poměrně brzy. Někdy i před 18. rokem věku, běžně však kolem 20. až 25. roku. Dostaví se bolesti beder, hrudní či krční páteře. Přijít mohou bolesti hlavy, ale i potíže s kyčelními klouby, které vadným držení těla také trpí. Všechny tyto potíže ale mohou přijít i podstatně dříve, například pokud dítě začne provozovat náročný sport bez dostatečného kompenzačního cvičení.

Účinné cviky při špatném držení těla

Pokud vám ortoped nebo fyzioterapeut řekne, že vaše dítě trpí skoliózou, tedy vychýlením páteře do strany, mělo by dítě začít s cviky úklonovými a rotačními. Provádějí se s menším rozsahem a déle se cvičí na tu stranu, kde je provedení obtížnější. Prevencí je nenosit těžkou tašku v jedné ruce, ale batůžek na zádech. Sklon k hrbení, které se později může projevit jako hyperkyfóza, lze napravovat cviky, při kterých se snažíme prohýbat v hrudníku vzad a posilováním mezilopatkových svalů. Pomáhá také například tzv. kočičí hřbet, tedy střídavé hrbení beder a prohýbání hrudníku v podporu klečmo. Pozor na častou chybu: prohnutí v bedrech a hrbení v hrudníku. Při hrbení se jsou vhodné i cviky s upažením nebo vzpažováním. Pokud chcete problémům s hrbením se předejít, naučte své dítě sedět správně na židli. Další zdravotní komplikací může být nadměrné prohnutí beder, tedy hyperlordóza, při níž je nutné dát do kondice břišní svaly a protáhnout bedra. Břišní svaly se dají posilovat třeba zkracovačkami. Cílem je naučit svaly smysluplně pracovat, což znamená naučit se správně podsazovat pánev. Protahování beder ulevuje jejich bolesti – pokud je však prováděno bez posilování břicha, má jen velmi krátkodobý efekt. Prevencí je naučit se správnému držení těla v nejrůznějších polohách – tedy například při chůzi, jízdě na kole nebo bruslení.

Anna Skalská, foto: Shutterstock







Koupit časopis