Prevence,  Problém a řešení,  Psychologie

Péče o dětské zoubky je v rukou dospělých

To, jaké bude mít dítě hygienické návyky a zda pro něj bude návštěva zubní ordinace noční můrou nebo naprosto běžnou součástí života, záleží pouze a jen na nás dospělých.

Péče o dětský chrup začíná už v okamžiku, kdy se na svět začnou klubat první zoubky. V prvopočátku přináší péče dítěti především úlevu, posléze je základem zdravého a krásného chrupu. Kromě výběru kvalitního dětského kartáčku, zubní pasty a nácviku správného čištění zoubků je nesmírně důležité naučit dítě také tomu, že návštěvy stomatologa nejsou nic děsivého.

Prořezávání zoubků

Mezi šestým a osmým měsícem po narození se začnou miminku prořezávat jako první spodní řezáky vepředu a za nimi se objevují horní přední řezáky. Zhruba v prvním roce přicházejí ke slovu stoličky, jejichž prořezávání bývá opravdu bolestivé, poté špičáky a kolem druhého roku se na svět probojovávají i druhé stoličky. V okamžiku, kdy začne být miminko neklidné, mrzuté, plačtivé, více sliní a má zvýšenou teplotu, je v podstatě rozhodnuto – zoubky se derou na povrch. Prořezávající se zoubky způsobují nejen bolest a tlak v dásních, ale do vznikajících ranek se mohou snadno dostat nečistoty a je zaděláno na nepříjemný, a především hodně bolestivý zánět. První pomocí jsou studené obklady, které přikládejte několikrát denně na tváře miminka. Nezapomínejte ani na dásně, kde pomůže studená kojenecká voda a kousek sterilní gázy, jímž očistíte dásně od případných zbytků mléka či jiného jídla, a zamezíte tak proniknutí nečistot do vznikajících ranek. Úlevu přináší i chlebová kůrka nebo mrkev, kterou dáte své ratolesti k žužlání. Ať už jste nebo nejste příznivci aromaterapie, rozhodně stojí za vyzkoušení. Do aromalampy nalijte vonný olej z heřmánku, který se užívá právě při bolestech, jež provázejí prořezávání zoubků. Vzhledem k tomu, že nejoblíbenější oleje mezi dětmi jsou citrusy, můžete také zvolit bergamot, tedy citroník bergamotový, který snižuje horečku a používá se při infekcích dutiny ústní.

Kdy vzít dítě k zubaři?

Pravidelně bychom měli začít brát dítě k zubaři od okamžiku, kdy dojde k prořezání zoubků, což bývá zhruba ve dvou až třech letech věku. Názor, že zuby, které stejně dříve či později vypadnou a nahradí je zuby druhé, nepotřebují péči ani prohlídky u zubaře, jsou naprosto scestné. Zkažené mléčné zuby totiž mohou mít následně na svědomí špatné postavení druhých zubů. Proto je velmi důležité učit dítě správným hygienickým návykům (včetně preventivních prohlídek) co nejdříve. Představte si, že byste jej začali zasvěcovat do péče o zuby teprve v okamžiku, kdy půjde vaše ratolest do školy. A kdy tedy vzít dítě poprvé ke stomatologovi? Nejlépe v okamžiku, kdy samo dítě jej ještě nepotřebuje. Tedy je rozumné brát s sebou dítě při vašich návštěvách zubaře. Tím se seznámí s prostředím zubařské ordinace a potom z ní nebude mít strach. Samozřejmě byste měli dítě připravovat na návštěvu průběžně a nenásilně.

Hlavně dítě nevystrašte!

Většina dětí se bojí přesně toho, čeho se bojí jejich rodiče. Platí to samozřejmě i o strachu ze zubaře. Budeme-li doma lamentovat, že nás čeká prohlídka u zubaře a že bychom raději utekli na druhý konec světa nebo bychom si raději nechali utrhnout hlavu než jít k zubaři, je v podstatě jisté, že naše dítě si vytvoří děsivý obrázek zubaře, který v rukou třímá přinejmenším motorovou pilu, kterou rodičům vyřezává zuby. V takovém případě se pak nesmíme divit, když dítě bude tropit scény, že musí k zubaři. Důležité tedy je dítě správně motivovat. Povídat si s ním co nejvíce o tom, že strach není rozhodně na místě. Zapomeňte na slova jako bolest, bát se, strach, utrpení atd. Co ale dělat, když už se dítě bojí, ať už naší vinnou, nebo kvůli špatné zkušenosti ze zubní ordinace? Zbavit se strachu, který u dítěte je, a obzvláště pokud má negativní zkušenost, je velmi složité. Proto je velmi důležité v dítěti strach nevypěstovat a pečlivě volit stomatologa, který by měl být sympatický nejen vám, ale i vaší ratolesti.


Pravidelně bychom měli začít brát dítě k zubaři od okamžiku, kdy dojde k prořezání zoubků, což bývá zhruba ve dvou až třech letech věku. Názor, že zuby, které stejně dříve či později vypadnou a nahradí je zuby druhé, nepotřebují péči ani prohlídky u zubaře, jsou naprosto scestné. Foto: Shutterstock

Prohlídky jako součást péče

Naučit dítě starat se o zoubky je zapotřebí už v okamžiku, kdy se prořežou. Samozřejmě mu musíme ze začátku pomáhat. Ale už při „společném“ čištění je důležité vytvářet z tohoto hygienického návyku naprostou samozřejmost. Ne nutnost či povinnost. Proto začněte tím, že společné chvíle v koupelně se zubním kartáčkem (ten musí být dětský a s jeho výběrem vám pomůže stomatolog nebo odborníci ve specializovaných prodejnách s dentálními pomůckami) budou spíše takovou ranní a večerní hrou. Do ní pak zapojte i přípravu na stomatologické prohlídky. Chvalte a motivujte! Když dítě pochválíte, jak dobře si čistí zoubky, a že díky tomu bude mít nejen krásné, ale i zdravé zoubky, za které ho pak pan zubař pochválí, máte téměř jistotu, že dítě si péči o zuby osvojí ne jako povinnost, ale jako něco, co dokáže samo a čím prospívá sobě, a navíc tím dělá radost dospělým.

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock

Důležité rady

  • Dítě by si mělo čistit zuby nejen ráno a večer, ale i po každém jídle. Samozřejmě to není vždy možné, a tak by se tak mělo postupovat alespoň po konzumaci sladkostí, které jsou (nejen) pro zdravé dětské zuby jedním z největších nepřátel.
  • Jděte dítěti příkladem – čistěte si zuby stejně tak, jako to říkáte dítěti, a o zubaři nemluvte jako o nutném zlu
  • S nácvikem správného čištění zoubků by vám měl poradit zubař nebo dentální hygienista
  • Součástí prevence vzniku zubního kazu nejsou jen čištění a kontroly u stomatologa, ale také správná výživa (v jídelníčku by měly být omezeny sladkosti, místo sladkých limonád by ke slovu měla přijít čistá pramenitá voda nebo neslazený čaj, vyhněte se i kyselým potravinám a naopak vsaďte na mléčné výrobky).






Koupit časopis