osteoporóza, pohyb, mléčné výrobky
Pohyb a kondice,  Prevence,  Rubriky

Osteoporóza: s prevencí začněte hned!

Projevuje se postupným úbytkem kostní tkáně a změnou kvality kosti, nejčastěji u žen v menopauze. Lze jí však do velké míry předcházet zdravým jídelníčkem a dostatkem pohybu.

Ludmila Prnková je jednou z mnoha českých pacientek, která se s osteoporózou léčí. Že má osteoporózu, však zjistila až při druhé zlomenině. „Nejprve jsem si zlomila krček stehenní kosti. Tehdy mě lékař ještě neupozornil na to, že důvodem by mohla být osteoporóza, možná i proto, že se mi zlomenina zahojila poměrně rychle,“ vypráví Ludmila Prnková. „Dva roky nato jsem si zlomila zápěstí, byla to kolesová fraktura, a to už jsem si říkala, že tady něco nehraje. Svěřila jsem se panu doktorovi, který mě poslal na speciální vyšetření.“ Ludmila Prnková prodělala jednoduché vyšetření na denzitometru, přístroji, který dokáže zjistit, jak moc jsou vaše kosti řídké. „Pacient si jen lehne a přístroj jej vyfotí, je to naprosto bezbolestné vyšetření,“ říká zdravotní sestra Lenka Putnová z Osteocentra vojenské nemocnice v Praze a dodává: „Podle snímku pak lékař určí další léčbu. Je velmi důležité, aby pacient bral předepsané léky pravidelně, aby měl dostatečný přísun vápníku, minerálů a vitaminů a nezapomínal na tělesnou aktivitu.“ A jak se paní Prnková léčí? „Dostávám vápník v prášku a speciální lék na osteoporózu. Vápník se snažím získávat i ze stravy – jím tvaroh, mléčné výrobky a vlašské ořechy.“

Tichý zloděj kostí

V civilizovaných zemích trpí osteoporózou sedm až osm procent obyvatel, což představuje v přepočtu 750 000 lidí. „Osteoporóza je zákeřná nemoc, které se říká také tichý zloděj kostí, protože se dlouho neprojevuje,“ říká profesor Vladimír Palička z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a dodává: „Kosti postupně ubývá, mění se její kvalita i struktura. Když kostem chybí vápník a jiné potřebné látky, jsou velmi křehké a snadno se lámou i při naprosto nepřiměřeném úrazovém ději, kterým může být prudší usednutí na židli nebo seskok ze schůdků tramvaje.“ Velmi nebezpečné jsou také pády. Teď v zimním období navíc zlomenin přibývá. Lidé by si proto měli dávat pozor především na náledí a pořídit si dobrou obuv. Nebezpečné jsou také naleštěné parkety nebo koberce, o které lze snadno zakopnout.

Vápník přijímáme z mléka a mléčných výrobků, ale je také v zelenině a ovoci, v máku nebo ořeších. Foto: Sutterstock

Po padesátce se hlídejte!

Osteoporózou jsou nejvíce ohroženy ženy po menopauze. Podle reálných odhadů osteoporóza postihne každou třetí ženu v pokročilejším věku. Také každý pátý až šestý muž se tomuto onemocnění nevyhne. Mezi osteoporotické zlomeniny patří zlomenina krčku stehenní kosti, zlomenina předloktí nebo zlomenina obratle. Prodělali jste některou z nich? Pak neváhejte a obraťte se na svého praktika nebo gynekologa a požádejte ho o průvodku na vyšetření denzitometrem. „Zejména ženy po menopauze by měly být vždy dobře vyšetřeny. K rizikovým faktorům patří také rodinný výskyt osteoporózy, tedy pokud měl někdo z rodičů nebo prarodičů zlomeninu krčku stehenní kosti nebo jinou osteoporotickou zlomeninu, je i tento pacient ohrožen osteoporózou. Ohroženi jsou i lidé, kteří mají nedostatek pohybu nebo ti, kterým se nedaří dobře vstřebávat vápník nebo vitamin D,“ vysvětluje profesor Palička. Mezi rizikové faktory patří i dlouhodobé podávání některých léků, např. glukokortikoidů, které poškozují kost. Sklon k osteoporóze mají lidé hubení, kuřáci a ti, kteří vypijí více než čtyři deci vína anebo dvě skleničky tvrdého alkoholu denně. Na vznik osteoporózy mohou mít vliv také jiná onemocnění, například revmatoidní artritida, cukrovka či střevní zánětlivá onemocnění.

Najděte si své osteocentrum

Podle profesora Paličky je u nás zhruba 40 celotělových kostních denzitometrů, tedy řádově na 200 až 250 tisíc obyvatel jeden. „Je to méně než v jiných zemích Evropy, ale přesto si myslím, že péče o pacienty s osteoporózou u nás funguje dobře.“ Největší problém je však v tom, že desetitisíce lidí u nás osteoporózou trpí a nevědí o tom. „Pokud vás bolí záda, nápadně se zmenšujete nebo jste shrbená, běžte za lékařem a chtějte průvodku na osteologickou poradnu, preventivním vyšetřením určitě nic nezkazíte,“ myslí si sestra Lenka Putnová z Ústřední vojenské nemocnice a pokračuje: „Ideální je, když se starším člověkem přijde příbuzný. Pokud se osteoporóza potvrdí, zahrne lékař pacienta mnoha radami, předepíše mu léky, vysvětlí mu, jak je brát. Jde nám o to, aby pacient odcházel dostatečně poučen.“ Jak zdůrazňuje profesor Palička, léčba je vždy postavená na dobré spolupráci s pacientem. „Musí se chtít pohybovat, musí přestat kouřit, musí s lékařem spolupracovat. Léků, které dokážou utlumit odbourávání kostí, je na trhu velké spektrum, lékař tedy může pacientovi vybrat takový, který mu bude nejlépe vyhovovat,“ říká profesor Palička.


Ženy jsou osteoporózou nejvíce ohroženy až po menopauze, ale s prevencí by měli začít mnohem dříve. Foto: Sutterstock

Prevence, prevence, prevence

U osteoporózy je prevence dlouhodobá, začíná vlastně už od narození a pokračuje až do vysokého věku. Podstatný je pohyb – kosti musí být přiměřeně zatěžovány po celý život. Pokud není kost zatěžována, začne řídnout a stává se lomivou. Když pacienta položíte na delší dobu na lůžko, prořídnou mu kosti, protože nemají zátěž. Cvičení by mělo být přiměřené věku, například 20 minut rychlé chůze je velmi vhodným cvičením pro kosti. Kost musí mít také dostatek stavebních látek. Vápník přijímáme z mléka a mléčných výrobků, ale je také v zelenině a ovoci, v máku nebo ořeších. Další důležitou složkou je vitamin D. „Kdysi dávaly maminky svým dětem rybí tuk, aby jim dobře rostly kosti – a dělaly dobře, protože rybí tuk obsahuje velké množství vitaminu D. Dnes máme vitaminu D nedostatek, část ho přijímáme potravou a část si dokážeme vytvořit sami účinkem slunečního záření na kůži. Ale na sluníčko už nechodíme tolik jako kdysi, a zejména starší lidé mají pak vitaminu D obrovský nedostatek,“ varuje profesor Vladimír Palička z Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Text: Anna Skalská, foto: Sutterstock a archiv redakce







Koupit časopis