Prevence,  Problém a řešení

Očkování proti HPV nemá smysl odkládat!

Jeho cílem je vymýcení rakoviny nejenom děložního hrdla v Česku.

Čím dříve, tím lépe. Platí to i v případě očkování proti lidskému papilomaviru neboli HPV. Podle studie se s ním mladiství mohou setkat již v 11 letech. Vakcína je však nejúčinnější, pokud se aplikuje dříve, než k tomuto setkání dojde. HPV je jednoznačnou příčinou vzniku rakoviny děložního hrdla a rizikovým faktorem dalších onemocnění, jako je karcinom anu, pochvy, zevních rodidel, ale i dalších přidružených chorob, jako jsou genitální bradavice nebo polypy dýchacích cest. Zároveň je nejčastější virovou pohlavně přenosnou infekcí, a tak je vhodné děti očkovat ještě před začátkem jejich pohlavního života. K přenosu virů však může docházet i jinou než čistě pohlavní cestou, a proto experti radí s očkováním neotálet. Vakcína je v Česku od letoška plně hrazena chlapcům a dívkám ve věku11–14 let(do 15. narozenin).


Jak vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, proočkovanost dětské populace proti HPV infekci se v Česku pohybuje kolem 55 %. Téměř polovina dětí tak není při zahájení sexuálního života, kdy většinou dochází k přenosu infekce, chráněna. Snahou lékařů a vědců je postupně choroby způsobené HPV vymýtit, a to i v Česku. Foto: Shutterstock

Začínají dříve

„Více mladistvých dnes začíná dříve pohlavně žít, a tím se i zvyšuje riziko, že se dříve setkají s infekcí HPV. Posun věkové hranice k mladšímu věku tedy vidím jako zcela odůvodněný. Mimo to očkování mladších jedinců přináší lepší imunitní odpověď,“ vysvětluje doc. RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., viroložka a vedoucí katedry genetiky a mikrobiologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Ochrana pomocí očkování je podle ní důležitá i proto, že změny chování populace, jako je vyšší počet sexuálních životních partnerů či aktivní sexuální život do vyššího věku,zvyšují riziko nákazy HPV a perzistence viru, která vede k projevům HPV vyvolaných onemocnění.

Text: redakce, foto: ShutterstockKoupit časopis