Rubriky,  Tipy na výlety

Objevte kouzlo našich lázní

Ne každý cestovatel našel letos odvahu vyrazit do ciziny. Kdo zůstal doma, toho možná zlákaly zvýhodněné lázeňské pobyty. Připomeňme si proto naši bohatou lázeňskou historii. Nahlédněte spolu s námi do prvních radonových lázní světa a obdivujte slavné Karlovy Vary i Mariánské Lázně. Třeba vás to inspiruje k výletu.

Krušnohorský Jáchymov patřil díky velkému nalezišti stříbra k nejbohatším městům už ve středověku. Již tehdy havíři pozorovali, že voda v dolech léčí rány i bolesti. Vědci časem objevili důvod: do podzemních vod se uvolňuje radon. V roce 1906 tak byly v Jáchymově zpřístupněny první radonové lázně na světě. Zvěsti o zázračné vodě se rychle šířily, hostů přibývalo, a proto byl v Jáchymově v roce 1912 otevřen lázeňský hotel Radium Kurhaus, dnešní Radium Palace, který se zařadil k nejluxusnějším lázeňským domům v celé Evropě. Prezident T. G. Masaryk zde oslavil své 80. narozeniny, dalšími vzácnými hosty byli Johann Strauss, Max Švabinský nebo Karel May, v roce 1925 i dvojnásobná nositelka Nobelovy ceny Marie Curie-Sklodowská. Ve třicátých letech minulého století pověst lázní přesahovala hranice tehdejšího Československa. Po druhé světové válce lázeňskou tradici v Jáchymově negativně poznamenalo rozšíření těžby uranu spojené s utrpením tisíců politických vězňů, kteří si své tresty odpykávali v nelidských podmínkách uranových dolů. Až ukončením těžby v 60. letech se jáchymovské lázně znovu začaly otevírat veřejnosti i světu. V roce 1975 bylo otevřeno moderní lázeňské sanatorium Akademik Běhounek a pak lázeňský ústav Curie.

Radon vás rozpohybuje

Lázně čerpají léčebnou vodu s obsahem radioaktivního radonu z dolu Svornost. Pomáhá zejména při onemocnění kloubů, periferního nervového systému a páteře, při kožních nemocech a osteoporóze. Vylepšuje také stavy u nemocných cukrovkou nebo dnou, pomáhá lidem po úrazech a náročných operacích. Specialitou jáchymovských lázní je léčba Bechtěrevovy choroby. Koupele v minerální radonové vodě doplňují i další léčebné metody. Vedle klasických lázeňských pobytů ale Jáchymov nabízí spoustu wellness programů. V Aquacentru Agricola mohou hosté využít pětadvacetimetrový bazén, Kneippův chodník, rehabilitační bazének, sauny, kryokabinu nebo solnou jeskyni.

Karlovarské prameny

Také naše nejznámější a nejproslulejší lázně, Karlovy Vary, těžce zasáhla pandemie koronaviru. Lázeňské město, které hodně spoléhalo na zahraniční klientelu, tak dnes ve velkém láká k pobytu i domácí. Že je oč stát, není pochyb. Vždyť jde o místo s bohatou historií. Za svůj vznik vděčí Karlovy Vary císaři Karlu IV. Podle pověsti je nechal vystavět v polovině 14. století poté, co se svou družinou náhodně objevil horký pramen se zázračnými léčivými účinky. Dnes jich je mnohem více, některé jsou horké, jiné studené a návštěvníci je využívají k pitným kúrám, koupelím i dalším procedurám. Nejvydatnější z nich, karlovarské Vřídlo, tryská z hloubky 2000 metrů a jeho teplota je 73 stupňů Celsia. Léčivé vody pomáhají uzdravovat pacienty trpící především onemocněními zažívacího ústrojí, poruchami látkové výměny, diabetem, dnou, obezitou, parodontózou, chorobami pohybového ústrojí, nemocemi jater, slinivky, žlučníku a žlučových cest.

Rozhledna Diana

Karlovy Vary lákají své hosty nejen na pitné kúry, ale nabízejí i sportovní vyžití. Lázeňské centrum obklopují lesy, a tak si můžete z města po lesních cestách vyšlápnout na výšinu, na které stojí rozhledna Diana. Mohutná čtyřboká cihlová stavba je vysoká 40 metrů. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 35 metrů musíte překonat 150 dřevěných schodů nebo použít výtah. Z věže uvidíte celé Karlovy Vary a údolí řek Ohře a Teplé. Severně Krušné hory s Klínovcem, východně Doupovské hory a jihozápadně Slavkovský les. Od Diany se pak můžete po značených stezkách vydat mnoha směry na vycházky do okolí lázní.

Poutní místo Andělská Hora

Jen osm kilometrů od Karlových Varů leží obec Andělská Hora. Zdejší stejnojmenný hrad byl založen na sklonku 14. století pány z Oseka a sehrál důležitou roli v době husitských válek. Od roku 1428 ho držel husitský vojevůdce Jakoubek z Vřešovica podnikal odtud vojenské výpady do širokého okolí. Za třicetileté války byl hrad v roce 1635 vypálen Švédy, záhy byl však obnoven a obýván až do roku 1718, kdy vyhořel i s městečkem v podhradí. Dnes z něj zůstala jen zřícenina, která má však pro návštěvníky stále velké kouzlo. Pozitivní energii tu čerpal v roce 1786 i básník Johann Wolfgang Goethe.

Křížová cesta v Nejdku

Vydáte-li se z Karlových Varů opačným směrem, dojedete do Nejdku. První písemná zmínka o tomto městě pochází z roku 1340. Vznik městečka je spojen s těžbou cínu, která zde probíhala ve 14. až 16. století. V téže době se zde začala těžit také železná ruda a v okolí Nejdku vznikly hutě a hamry. Městečko, obstoupené hustě zalesněnými příkrými svahy okolních kopců a sevřené v úzkém údolí řeky Rolavy se pyšní unikátní křížovou cestou dlouhou 1600 metrů. Byla vybudována v letech 1851 až 1858 a po jejím chátrání ve druhé polovině 20. století obnovena v roce 2008. Stoupá v prudkém svahu a překonává převýšení 110 metrů. Na mnoha místech je vedena po kamenných terasách a díky serpentinám je stoupání velmi pozvolné. Vlastní křížovou cestu tvoří 14 zastavení v podobě kamenných neomítaných hranolových výklenkových kapliček. Kromě duchovního obohacení nabízí cesta poutníkům nádherné výhledy na město Nejdek a Porolaví.

Mariánky pomáhají natřikrát

Náš třetí lázeňský tip vás zavede do Mariánských Lázní neboli Mariánek, jejichž historie se začala psát před 200 lety. Klienti tu využívají léčivé účinky hned tří přírodních zdrojů: plynu, minerálních vod a peloidů, tedy bahna, rašeliny a slatiny. Prameny mají chemicky velmi různorodé složení a díky tomu prospívají hostům s nejrůznějšími diagnózami. Léčí choroby ledvin a močových cest, metabolická, gynekologická nebo onkologická onemocnění i problémy trávicího ústrojí. Stejně jako v každých jiných lázních i tady můžete využít pestrou nabídku wellness programů.

Procházka kolonádou

V Mariánkách to pulzuje především na kolonádách. Snad každý, koho potkáte, bude z porcelánového kalíšku popíjet léčivou vodu. Kroky hostů míří i ke zdejšímu symbolu, Zpívající fontáně, která stříká šest metrů vysoko. Mariánskolázeňské prameny mají prokazatelně léčivé účinky. Minerální voda se využívá k pitné léčbě, ke koupelím a inhalacím. Nejznámější, Křížový pramen vyvěrá v pavilonu, který se nachází u hlavní kolonády. Křížový se mu říká od poloviny 18. století, kdy tepelský lékárník Damián Schulz postavil v blízkosti Slaného pramene vysoký kříž z tesaných trámů. Křížový pramen je velmi slaná a silně mineralizovaná voda využívaná u onemocnění žlučníku, jater, slinivky a především proti zácpě. Lesní pramen zase obsahuje hodně bikarbonátu a sodíku. Uvolňuje hlen z dýchacích cest, a tak pomáhá k odkašlávání pacientům s chronickou bronchitidou. Rozpouští také ledvinové kameny z kyseliny močové. Vyvěrá v klasicistním pavilonu u Třebízského potoka. Také Mariánské Lázně jsou obklopené lesy. Procházejí jimi nenáročné trasy, které vás zavedou k pramenům i půvabným altánkům. Při procházce narazíte i na Goethovo odpočívadlo a řadu dalších míst, která připomínají slavné hosty lázní. Pěkný rozhled nabízí rozhledna Hamelika, na jejíž vrchol musíte vystoupat po stovce schodů. Geologická stezka vás zase seznámí s horninami, které ovlivňují kvalitu a výbornou chuť zdejších minerálních vod.

Text: Andrea Skalická, foto: autorka a Jaroslav Skalický







Koupit časopis