odvykání kouření
TIPY ZDRAVÍ

Nespavost při odvykání kouření: Jak s ní účinně zatočit a užít si ničím nerušený spánek

Odhodlali jste se k veliké životní změně a přestali jste kouřit? Během odvykání se může objevit také nespavost, časté noční buzení a noční pocení. Jak zmírnit tyto nepříjemné stavy a zpříjemnit si usínání i samotný spánek? V následujících řádcích najdete tipy, jak na to.

Běžné abstinenční příznaky při odvykání kouření

Pokud jste se nadobro rozloučili s cigaretami, máte před sebou cestu, která nebude vždy snadná, ale na jejím konci bude zasloužená odměna – nebude vás neustále zužovat chuť na cigaretu, nebudete cítit cigaretovým kouřem a uděláte něco dobrého pro své zdraví.

Než se ovšem na konec cesty dostanete, mohou vás potkat nejčastější abstinenční příznaky, mezi které patří:

  • neustálá chuť na cigaretu,
  • nervozita,
  • podrážděnost,
  • výkyvy nálad,
  • zhoršená koncentrace,
  • nespavost a další poruchy spánku,
  • noční pocení.
Foto: burdun – stock.adobe.com

Vytvořte si nové návyky a rituály

Aby pro vás cesta odvykáním byla snazší, snažte se vytvořit si nové a hlavně zdravější návyky. Vyzkoušejte například nějaký nový koníček, začněte zaměstnávat ruce kreativními činnosti a vytvořte si ideální podmínky na spaní. Čím dříve se zaměříte na vytvoření večerní rutiny před spánkem, tím dříve odezní zlé sny, insomnie a další nepříjemné příznaky.

TIP: Ke klidnému spánku vám rozhodně pomůže i luxusní matrace, jež vás bude hýčkat a nabídne vám naprostý komfort. Mezi další výhody luxusních matrací patří také jejich dlouhá životnost a kvalita.

Jak vybrat novou matraci?

Právě matrace na míru je tím, co vám může pomoci usnout. Jak ji poznáte? Při ulehnutí vás nebude nikde tlačit ani vás nějak omezovat. Důležitými parametry jsou také správná velikost a výška matrace. Co se materiálů týče, českým ložnicím kralují pěnové matrace. Okamžitě se přizpůsobí tvaru těla a vyrábí se z tolika druhů pěn, že si každý najde tu svou. K příjemnému usínání napomůže také vybavení ložnice pro klidný spánek, které mimo jiné zahrnuje luxusní doplňky v podobě anatomických polštářů a lehkých přikrývek.

Zdroj obrázku: Prostock-studio – stock.adobe.com

Abstinenční příznak – nespavost

Proč je právě nespavost tím nejhorším abstinenčním příznakem? Jednoduše proto, že když jste nevyspalí, zvyšuje se tím vaše podrážděnost, máte horší náladu a tím pádem se zintenzivní také další abstinenční příznaky. Řešením ovšem není cigareta. Kdybyste se totiž zaměřili na to, jaký vliv má kouření na spánek, zjistili byste, že právě cigarety zhoršují kvalitu spánku a jsou příčinou nespavosti.

Odložte telefon, uvařte si bylinkový čaj a zatemněte ložnici

Jak tedy z tohoto bludného kruhu ven? Vydržte v odvykání kouření a se spánkem si pomozte také s pomocí bylinkových čajů. Alespoň hodinu před spaním odložte telefon, snažte se chodit spát a vstávat ve stejný čas. V ložnici udržujte ticho, zatáhněte závěsy a vyvarujte se také konzumaci alkoholu ve večerních hodinách. Při léčbě insomnie se doporučuje nechodit spát během dne a postel mít spojenou pouze se spánkem, nikoliv s prací, sledováním televize a dalšími činnostmi.

Snažte se využít veškerou podporu odvykání kouření, kterou můžete. Poproste o pomoc své blízké a svou pevnou vůli posilujte s pomocí pořádné motivace. Peníze, které byste dali za cigarety, si dávejte stranou a následně je použijte na něco, co vám udělá větší radost. S nespavostí zatočte s pomocí pohodlné matrace a osvojením večerních rituálů, které vám pomohou s usínáním. Čím déle v odvykání vytrváte, tím snazší pro vás bude.

Text: redakce
Foto: stock.adobe.comKoupit časopis