varixy
Krása a relaxace,  Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Nepřítel krásných nohou

Křečové žíly mají na dolních končetinách asi dvě pětiny žen a pětina mužů.

Máte těžké nohy? Užívejte naši mast či vitaminy… Tyto reklamy jsou čím dál častější, a není se co divit: stále více lidí totiž trpí oběhovými problémy, které postihují v první řadě dolní končetiny. Odhadem asi deset procent žen má křečovou žílu už ve dvaceti letech, kolem šedesátky má varixy asi polovina populace. Není ale třeba propadat panice. To, že se křečová žíla objeví, obvykle neznamená žádný závažný zdravotní problém.

Rizikem je hlavně věk

Kmenové křečové žíly, tedy „velké křečáky“, které lidé mívají na nohou, i drobné metličky vznikají ze stejného důvodu: Chlopně, které brání tomu, aby se krev žilami vracela proti přirozenému směru toku, jsou poškozené, a proto se životodárná tekutina v žilách městná a tvoří viditelné žilky. Vrozená méněcennost žilní stěny, která k tomuto problému přispívá, je dědičná, a proto by o svoje nohy měli pečovat zejména lidé, v jejichž příbuzenstvu někdo tímto problémem trpěl. Opatrní by měli být také lidé, kteří tráví svou pracovní dobu vestoje, a ženy, které jsou nebo byly těhotné – příslušnice něžného pohlaví jsou totiž tímto problémem postiženy dvakrát častěji než muži. Křečových žil také přibývá s postupujícím věkem.


I když jsou křečové žíly do značné míry „civilizační chorobou“, předcházet jim není tak těžké: stačí nohy šetřit a dodržovat zdravý životní styl. A v případě, že už se nějaký problém objeví, vyhledat odbornou pomoc. Lékaři vám ostatně budou rádi nápomocni i v případě, kdy křečové žíly či metličky nebolí, pouze vám kazí vzhled. V takovýchto případech ale počítejte s tím, že zákrok může být nákladný – například při rozsáhlejším laserovém ošetření počítejte s náklady v řádu desetitisíců korun. Foto: Sutterstock

Co nejdříve k lékaři

Křečové žíly a metličky trápí svoje „majitelky“ především proto, že nejsou hezké, samy o sobě ale nemusí znamenat velký zdravotní problém. Povrchový žilní oběh totiž transportuje směrem k srdci jen asi deset procent krve z nohou, takže pokud pacient netrpí zároveň například hlubokou žilní trombózou, nemusí se bát, že by se jeho „křečák“ proměnil ve špatně se hojící bércový vřed. Zanedbané křečové žíly nicméně mohou ke zhoršení krevního oběhu v nohou přispět. S některými komplikacemi je ale nutné počítat i při méně závažných křečových žilách. Člověka mohou trápit pocity „těžkých nohou“, bolesti nebo křeče nohou, později se mohou objevit otoky kolem kotníků a tmavnutí kůže v této oblasti. Přidat se může i zánět žil, který způsobí zarudnutí a bolestivost žil. Při poranění varixu může dojít k intenzivnímu krvácení. Lidé, kteří tyto příznaky mají, by měli vyhledat lékaře. Ten jim navrhne vhodnou léčbu – ať už konzervativní nebo chirurgickou.

Text: Anna Skalská, foto: Sutterstock

Jak se křečové žíly léčí

Podpůrná léčba: V začátcích onemocnění se předepisují stahovací punčochy a léky zlepšující průtok krve dolními končetinami, doporučuje se změna pohybové aktivity (vyhýbat se dlouhému stání či sezení, pravidelně si protahovat nohy atd.).

Běžná operace varixů: Poškozená žíla se z nohy vytrhne; po asi čtyřtýdenní pracovní neschopnosti zůstávají na noze jizvy v třísle, na bérci a stehně, krevní oběh „převezmou“ zdravé žíly.

Sklerotizace: Do žíly se vpíchne roztok, který podráždí její stěnu a následná stahovací bandáž její stěny slepí k sobě.

Laserová léčba: Zajišťuje uzavření cévek bez narušení kůže, používá se především na drobné metličky; proceduru neplatí pojišťovna.

Jak křečovým žilám předcházet

– Pohybujte se. Pro prevenci křečových žil je vhodná chůze, plavání nebo jízda na kole.

– Upravte svůj jídelníček. Žilám dolních končetin prospěje, když shodíte nadbytečná kila a do stravy zařadíte více vlákniny a současně budete málo solit.

– Myslete na to, co si oblékáte. Vyhýbejte se vysokým podpatkům a oblečení, které je těsné v pase, tříslech či po délce nohou.

– Zvedejte nohy. Pokud to jen trochu půjde, několikrát denně si opřete nohy tak, aby byly nad úrovní srdce – například si lehněte a nohy podložte několika polštáři.

– Nezůstávejte dlouho stát či sedět. Alespoň po třiceti minutách vždycky změňte polohu, projděte se a protáhněte.

– Nedávejte si nohu přes nohu.

– Pokud už problémy máte, nebraňte se nošení zdravotních punčoch. Jejich typ a použití ale raději konzultujte s lékařem.







Koupit časopis