Novinky,  Zdraví v kuchyni

Není med, jako med

Víte, jak se vyhnout nekvalitnímu medu?

Ačkoliv nad kvalitou produktů v českých obchodech dohlíží řada zákonů, vyhlášek a kontrolních orgánů, je u některých produktů velmi těžké odhalit méně poctivé výrobce či dodavatele. To se týká například medu, neboť vzhledem k jeho komplexnímu složení je těžké odhalit podvod. Med byl přitom předmětem falšování už od starověku. A ačkoliv existují stále novější a lepší metody odhalování nepoctivého medu, je to většinou problém pomalé či neochotné legislativy, která je o několik kroků pozadu. Kvalitní testování medu je také drahé a časově náročné. Evropská unie však nyní stále více řeší problém nekvalitních dovozů do Evropy například Číny, Turecka a dalších zemí. Nepoctiví dovozci pak kazí jméno těm odpovědným. Co má tedy obsahovat kvalitní med a podle čeho se můžete v obchodě orientovat?

Obsah vody

Kvalitní med by neměl obsahovat více než 18 % vody. Pokud je obsah vody vyšší, může být med ředěný a tudíž méně kvalitní. Voda v medu také zvyšuje riziko kvašení a zhoršuje jeho trvanlivost.

Účinné látky

Kvalitní med by měl obsahovat co nejvíce účinných látek. Ty jsou zodpovědné za jeho léčivé účinky. Mezi nejúčinnější látky patří například flavonoidy, fenolové kyseliny a enzymy (diastáza). Flavonoidy jsou antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály a snižují riziko vzniku rakoviny. Fenolové kyseliny mají protizánětlivé účinky a pomáhají při léčbě infekcí. Enzymy pak pomáhají trávit potravu a zlepšují imunitu.

Druhy medu

V obchodech můžete najít různé druhy medu jako například květový, medovicový, smíšený nebo pastovaný. Každý druh má své specifické vlastnosti a také chuť.

  • Květový med: Světlý a jemný na chuť. Včely jej tvoří z nektaru kvetoucích rostlin.
  • Medovicový med: Tmavší barva a silnější chuť. Jeho původ je v medovicové šťávě, vylučované např. mšicemi a jiným hmyzem v lesích, kde ji včely sbírají.
  • Smíšeny: Směs medu květového a medovicového, často nazývaný jako lesní med. V přírodě je velmi obtížné sehnat čistý medovicový med, protože včely vedle medovice sbírají i nektar, proto se většinou u těch tmavých medů jedná o medy smíšené.
  • Pastovaný med: Krémovitý a snadno se roztírá. Vyrábí se dlouhodobým mícháním květových medů nebo nadrcením krystalického medu. Med si zachová krémovou konzistenci po celou dobu.

Falšování

Med se může falšovat různými způsoby. Například se do něj přidávají cukry nebo sirupy, které zvyšují jeh objem a snižují kvalitu. Další možností je přidáváním umělých enzymů (nepochází od včel) či jiných látek na zvýšení aktivity medu.

Jak vybrat kvalitní med?

Můžeme jen doufat, že se česká legislativa dopracuje k zavedení nových metod testování medu, např. pomocí NMR metody neboli magnetické rezonance. Tu používají např. v německých Brémách, kde se nachází laboratoře, které mají databáze pro kontrolu medů z území EU i celého světa. Průkopníkem v používání této nové metody je v České republice společnost Medokomerc, která tam vzorky svých nakupovaných medů pravidelně posílá. Nasbírané vzorky medu spolu se statistickými údaji dokáží dnes vystopovat testovaný med do místa původu a odhalit jeho možné nedostatky na základě desítek kritérií. Jde o nejlepší kontrolní metodu, která nyní ve světě u medu existuje. „Test na 38 látek dokáže prokázat, zda jsou v medu uvedené látky v souladu s jeho běžným druhovým složeným, a anomálie spadající mimo statistický rozsah pravých medů označují jako medy falšované. Stávající testy dosud spíše řeší opak – hledají jen zakázané látky, u kterých se ví, že v medech mohou objevit na základě přidávání cizích příměsí a sirupů,“ vysvětluje medový someliér a jednatel firmy Milan Špaček.

Doporučujeme také dávat si pozor na uváděné složení a původ medu. Podle průzkumu Evropské komise je téměř 74 % čínského medu falšovaného a 93 % tureckého medu podezřelého. V našich obchodech se takový med často schovává ve sklenicích s nic neříkajícím označením „z EU a mimo EU“. Čím přesnější je uvedené místo původu, tím lépe. Nevadí přitom, pokud je med z více zdrojů, může tak mít naopak pestřejší složení enzymů (pocházejících od různých včel) a účinných látek. Označení „český med“ na etiketě znamená, že med je ze 100 % českého původu a nesmí být míchán s dovozovými medy. Pastovaný med neprochází žádnou tepelnou úpravou, proto se dá mluvit o „raw“ kvalitě. Vyrábí se drcením krystalků krystalizovaného lučního medu. Má jemnější chuť, velmi dobře se roztírá a nestéká.

Text: redakce, foto: ShutterstockKoupit časopis