Prevence,  Problém a řešení,  Rubriky

Na přechozené infekce doplácejí ledviny

Dbejte na prevenci, nepřehlížejte symptomy infekce močových cest a každý zánět správně a do konce vykurýrujte.

 LEDVINY JSOU JEDNÍM z nejdůležitějších orgánů, kterým naše tělo disponuje. Právě proto vyžadují maximální péči. A protože dolní i horní močové cesty jsou spojené nádoby, není radno podceňovat ani tak „banální“ onemocnění, jakým se může zdát zánět dolních cest močových. Jejich pozdní diagnostikování, nedoléčení nebo recidiva mohou mít za následek zánět ledvin, jejich sníženou funkci a v tom nejhorším případě i jejich celkové selhání.

Infekce močových cest a ledviny

Jedním z důvodů vzniku zánětu dolních i horních močových cest mohou být vrozené vady, ale nejčastější příčinou jsou škodlivé bakterie, které se přemnoží a rozšíří do močového systému, kde vyvolají infekci. Za normálních okolností a optimálního množství bakterií by si s nimi měl náš organismus poradit sám, protože se jedná o bakterie jemu dobře známé, ale obranyschopnost sliznice močových cest a měchýře může být z mnoha důvodů snížena. Patří mezi ně prochladnutí, vyčerpání, pohlavní styk nebo ozařování při léčbě nádorových onemocnění, ale také hormonální léčba. Bakterie se mohou do močových cest dostat i na základě špatných hygienických návyků, tedy nesprávného otírání po vykonání velké potřeby. Při pozdní diagnóze, nedoléčení nebo chronickém zánětu močových cest se může zánět rozšířit a dojít k akutnímu zánětu ledvin, což je zánětlivé onemocnění tkáně ledviny a ledvinné pánvičky.

Jak se léčí močové cesty?

V první fázi zánětu dolních močových cest sahá většina z nás po bylinkových čajích, koupelích nebo potravinových doplňcích, které jsou vhodné především tehdy, jste-li například na dovolené nebo služební cestě a nemůžete zajít k lékaři. A právě k němu byste se rozhodně vydat měli v okamžiku, kdy zánět do dvou až tří dnů nezačne ustupovat. To se ovšem stává málokdy. Ve většině případů vyžaduje léčba močového ústrojí podávání vhodných antibiotik a někdy i bolest tišících analgetik, která ale musí vybrat lékař na základě stanovené diagnózy a s přihlédnutím k vašemu zdravotnímu stavu, alergiím a podobně. Nedílnou součástí léčby je také klid na lůžku, a to v teple, protože prochladnutí je to poslední, co by vaše močové cesty a ledviny potřebovaly, ale hlavně dostatečný příjem tekutin, a to nejlépe vlažných. Zapomeňte na kávu, silný černý čaj, kakao, sladké limonády nebo dokonce alkohol. Vhodné jsou ředěné džusy, pramenitá, ale i minerální voda. Po konzultaci s lékařem si můžete dopřát již zmíněné bylinkové čaje. Při slabém zánětu močových cest nebo jako podpůrná léčba se v bylinkářství nejčastěji využívá chrpa luční, šípek či kopřiva, které mají močopudné a protizánětlivé účinky. Vzhledem k tomu, že čajové směsi z bylinek je zapotřebí namíchat opravdu přesně, je lepší zakoupit v lékárně již hotové směsi, které jsou speciálně určeny pro potíže močových cest a ledvin. Od věci není ani úprava jídelníčku. Omezit bychom měli ostré koření, sůl, paštiky, uzeniny, hořčici a majonézové saláty. Při léčbě zánětu močových cest je důležité dbát i na pravidelné vyprazdňování střev, a proto bychom měli jíst co nejvíce syrové zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vitaminu C.

V první fázi zánětu dolních močových cest sahá většina z nás po bylinkových čajích, koupelích nebo potravinových doplňcích, které jsou vhodné především tehdy, jste-li například na dovolené nebo služební cestě a nemůžete zajít k lékaři. Foto: Sutterstock

Nepodceňujte prevenci

Záněty močových cest se často vracejí, a proto je důležité dodržovat některá pravidla, abychom recidivě zabránili. Hlavním předpokladem prevence infekcí močových cest a ledvin je dostatečný příjem tekutin. Pravidelným ,proplachováním‘ zamezíme uchycení bakterií v močových cestách. Zvýšený příjem tekutin je nutný hlavně v letním období, při větší námaze a dalších situacích spojených s nadměrným pocením. Množení bakterií pomůže zabránit konzumace brusinkové šťávy či džusu. Jak jistě víte, brusinky jsou pro své protizánětlivé účinky nedílnou součástí některých léků na potlačení či zmírnění projevů zánětu močového ústrojí. Pitný režim doplňte také o vitaminy E a C, samozřejmě nejlépe ze zeleniny a ovoce. V některých případech vyvolává infekci prochladnutí, takže zapomeňte na módní výstřelky, které více odhalují, než zahalují, a dbejte na to, abyste měli oblast pánve a nohou neustále v teple.

Text: Kateřina GRIMMOVÁ, foto: Sutterstock

Co byste měli ještě vědět

– Bolest ledvin nejčastěji cítíme mezi posledním žebrem a kyčelní kostí – v boku nebo zádech.

– Normální je vyloučit 700 až 2000 mililitrů moči za den. Nemoci ledvin se mohou projevit nadměrným množstvím vylučované moči nebo naopak minimálním. V prvním případě neumějí moč zahustit a ve druhém ji nejsou schopny vyrábět.

– Poškození ledvin mohou způsobit i některé léky, hlavně v případě jejich nadměrného a dlouhodobého užívání. Jedná se například o antibiotika ze skupiny takzvaných aminoglykosidů nebo o léky proti bolestem například páteře, kloubů nebo hlavy.

– Záněty močových cest trpí častěji ženy než muži, za což může snadná anatomická dostupnost močové trubice a sliznice měchýře pro bakteriální infekci z okolí konečníku a pochvy. Obtíže většinou spouštějí prochladnutí, celkové vyčerpání, pohlavní styk nebo oslabení při jiném souběžném onemocnění.







Koupit časopis