Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence

Můžeme se zbavit celulitidy?

Otázka, která trápí ženy každého věku, jakékoli figurální konstituce i jakékoliv národnosti. Dozvíte se odpověď!

Celulitida, lékařsky lipohypertrofie, jsou chronické degenerativní změny kůže a podkoží, které jsou viditelné především v oblastech stehen a zadečku, ale také boků, paží a břicha. Jsou to tkáně charakteristické velkým množstvím tukových buněk a citlivostí k ženskému hormonu estrogenu. O celulitidě bylo napsáno již mnoho slov, my se pokusíme podívat se na ni spíše jako na zdravotní než estetický problém.

Za jejím vznikem stojí mnoho faktorů

O celulitidě se v posledních desetiletích mluví jako o další ze stále širší řady civilizačních nemocí.I když i nedostatek pohybu nebo nezdravé stravování mají na vznik celulitidy určitý vliv, mezi základní faktory, které stojí za vznikem celulitidy, patří v první řadě genetické dispozice, hormonální nevyváženost – hlavně dlouhodobý nadbytek estrogenu, slabost vazivové tkáně, ale hlavně zhoršená cirkulace žilní krve, a především lymfy. Stav celulitidy může navíc negativně ovlivňovat celá řada rizikových faktorů. Často se mluví o nedostatku pohybu, ale i nadměrná či nevhodná pohybová zátěž může celulitidu zhoršovat. K dalším faktorům patří i nadváha, ale rozhodně neplatí, že kdo je obézní, musí trpět zároveň i celulitidou. K vzniku celulitidy přispívají i drastické diety, jejichž následkem je jen jo-jo efekt, nedostatečný pitný režim, poruchy trávení, ale také chronická zácpa, onemocnění ledvin a jater. Podle lymfologů bychom zjednodušeně mohli říci, že vznik a progresi celulitidy ovlivňuje vše, co nějakým způsobem omezuje krevní, a zejména lymfatický oběh, nebo jej výrazně zatěžuje.

Důležité je aktivovat lymfatický systém

Podstatou patologických, degenerativních změn kůže a podkožního vaziva při celulitidě, je především zmnožování, zbytnění a postupné tuhnutí vláknité složky pojivové tkáně, respektive vazivové sítě podkoží, s následnou změnou metabolismu tukových buněk a jejich růstem. Je to důsledek stagnace bílkovin a dalších makromolekulárních látek a vázané tekutiny v postižených tkáních zapříčiněné jejich nedostatečnou lymfatickou drenáží. Zhoršený odtok lymfy, městnání tkáňové tekutiny, a hlavně proteinů, spouští kaskádu patologických pochodů, aktivaci vazivových buněk a patologickou novotvorbu a bujení kolagenních struktur. Odpadní i tukové látky se ve zvýšené míře ukládají právě do tukových buněk. V případě, že necháte těmto pochodům tak říkajíc volný průběh a nijak do nich léčebnými metodami nezasáhnete, dojde k degenerativním změnám podkoží, které se progresivně zhoršují, a navíc se časem stávají naprosto nezvratnými.

Zápas s celulitidou představuje pro většinu žen celoživotní usilování a měl by být nejintenzivnější v rizikových obdobích života ženy. Těmi myslíme hlavně těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, ale také pubertu a částečně i období menopauzy. Foto: Shutterstock

Jaké jsou metody při léčbě celulitidy?

Již vzniklou celulitidu nelze bohužel už nikdy zcela odstranit. Dobrá zpráva ale je, že odborně vedená léčba může zlepšit její vzhled a zmírnit, nebo dokonce zastavit jinak nevyhnutelné zhoršování celulitidy. Právě proto nesmírně důležitá včasná diagnostika a zahájení léčby, a to zejména v případech, kdy je pozitivní rodinná anamnéza – celulitida a žilní problémy – a při užívání hormonální antikoncepce. Nejúčinnějším způsobem, jak pozitivně ovlivnit lymfatický systém a uvolnit odtokové cesty, je rozhodně manuální lymfodrenáž. Manuální lymfodrenáž může být doplněna i dalšími podpůrnými metodami: přístrojovou drenáží (intermitentní presoterapií), prvky kompresní terapie (nošení elastického kompresivního prádla), fyzikálními léčebnými metodami (různé vibrační, vakuové, ultrazvukové či laserové techniky), kosmetickými postupy (zábaly), v indikovaných případech i farmaky (venofarmaka, enzymy, fytohormony, vitaminy C, E).

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock

Co ještě pomáhá? Režimová opatření!

  • Věnujte se pohybu – nejlépe jízdě na kole, nordic walkingu, pěší turistice, chůzi na pásu, plavání, aquaaerobiku.
  • Vyhněte se sportům, při kterých dochází k náhlým změnám směru pohybu (tenis, squash) nebo k výkonnostní zátěži (spinning, silové posilování).
  • Dodržujte dostatečný pitný režim, tedy dva až tři litry tekutin denně – vhodná je neperlivá voda, ale také minerální vody s minimálním obsahem sodíku a bylinné čaje.
  • Ke slovu může přijít i kosmetika, ale rozhodně si nemyslete, že je samospasitelná! Má pouze podpůrný efekt. Krémy, gely či oleje aplikujte na postižená místa pomocí jemné masáže. Některé pomáhají se zpevněním pokožky, dodávají jí pružnost a dostatečně ji hydratují nebo promašťují.






Koupit časopis