Pohyb a kondice,  Prevence,  Problém a řešení

Možná za to mohou hormony!

Metabolismus, růst, spánek, nálada nebo sex – to vše a ještě mnohem víc v lidském organismu ovlivňují hormony.

Lidské tělo představuje složitý mechanismus, který funguje na různých úrovních řízení. Dá se přirovnat k velké firmě, ve které je nespočet oddělení, která řídí ti nejlepší z nejlepších šéfů zodpovídajících za své podřízené a jejich výkonnost. Jedním z nejdůležitějších managementů v našem těle je endokrinní systém, který má několik řídicích středisek, ve kterých se produkují a vysílají na potřebná místa velmi pilní pracovníci – chemičtí poslové – hormony. Jejich úkolem je v krvi přinášet buňkám těla důležité informace a rozkazy. V případě, že se něco zadrhne a tato práce je narušena, může dojít k méně, ale i více závažným zdravotním problémům.

Endokrinní systém a jeho řídicí střediska

Endokrinní systém se v těle spolupodílí na lidském růstu, rozmnožování, náladě, spánku, metabolismu i fyzické a psychické výkonnosti. Tvoří jej žlázy s vnitřní sekrecí, v nichž dochází k výrobě a následnému uvolňování hormonů. Jednou z neocenitelných schopností endokrinního systému je regulace negativní vazbou. To znamená, že dané řídicí středisko kontroluje, kolik je hormonů v oběhu. Usoudí-li, že je jich dostatek, vydá signál, aby byla produkce a uvolňování pozastaveny, v opačném případě alarmuje své podřízené endokrinní žlázy k vyšší produkci.

Co byste měli vědět

Prokazatelně škodlivé je pro endokrinní systém nadměrné pití alkoholu, kouření nebo užívání drog. Naopak velmi přínosná je přiměřená fyzická aktivita, zdravý jídelníček a kvalitní spánek.

Jestli trpíte některou z poruch funkce štítné žlázy, může zjistit pouze lékař, a to za pomoci krevních testů, které zkontrolují hladiny hormonů. Foto: Shutterstock

Vrchní velitel – mozek

Nejvýše postavenou endokrinní žlázou je hypotalamus, což je část mozku, která kontroluje uvolňování hormonů hypofýzy, tedy podvěsku mozkového. Ten je v hierarchii endokrinního systému také na postech nejvyšších, a to i přesto, že je veliký asi jako kulička hrášku. Řídí hormonální činnost, podněcuje tvorbu hormonů v ostatních žlázách, a pokud je zapotřebí, stará se i o ukládání hormonů. Kromě kontroly jemu podřazených žláz a jejich fungování produkuje sám hormony. Přední lalok vylučuje růstový hormon a povzbuzuje vylučování hormonů v jiných žlázách. Stará se tak například o štítnou žlázu, ale i ženské a mužské hormony, prolaktin, který je důležitý pro kojení, nebo hormony, které stojí za rozmnožováním. V zadním laloku jsou skladovány hormony dva, a to vazopresin, který reguluje vodní hospodářství v těle, a oxytocin, který působí na uvolňování mléka a při porodu zesiluje stahy dělohy. V případě, že se v hypofýze tvoří málo nebo naopak moc hormonů, začnou i podřízené žlázy produkovat velké nebo malé množství jejich hormonů.

Co byste měli vědět

Velké množství růstového hormonu před koncem puberty a uzavřením růstových štěrbin může způsobit nadměrný vzrůst. Nedostatek růstového hormonu má za následek poruchy růstu. Máte-li podezření, že vaše dítě trpí nedostatkem růstového hormonu, navštivte stránky www.rustovyhormon.cz, kde najdete užitečné rady, ale především kontakty na odborná pracoviště.

U mužů je nejdůležitějším pohlavním hormonem testosteron. V dospělém věku pomáhá udržet chuť k sexu a je veledůležitý pro vyzrávání spermií.
Foto: Shutterstock

Další důležitý šéf je štítná žláza

Štítná žláza řídí prostřednictvím hormonů tělesnou teplotu a rychlost spalování živin, také ovlivňuje citlivost těla k jiným hormonům, činnost nervového systému, růst a vývoj. Jejím dílem je například hormon tyroxin, který se stará o tom, aby buňky v těle využívaly kyslík k tvorbě energie. Dalším hormonem štítné žlázy je kalcitonin, který dohlíží na hladinu vápníku v krvi tím, že zabraňuje jeho uvolňování z kostí. Nejčastějšími poruchami funkce štítné žlázy jsou zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) a snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza). Příčinou zvýšené funkce může být autoimunitní porucha, při níž štítnou žlázu napadají protilátky, což způsobuje nadměrnou tvorbu hormonů, ovšem na vině mohou být i genetické dispozice. Nejčastější příčinou snížené funkce je však takzvaná atrofická tyreoiditida, při níž v těle dochází ke tvorbě protilátek způsobujících svrašťování a poškození tkáně štítné žlázy. Jistě každý z vás slyšel, že sníženou funkci může vyvolat i nedostatek jodu, který se musíme snažit tělu dodávat hlavně konzumací zeleniny, mořských ryb a plodů a jodizované soli. Potíže se štítnou žlázou podle odborníků postihují především ženy a někdy trvá dlouho, než jsou odhaleny. Jestli trpíte některou z poruch funkce štítné žlázy, může zjistit pouze lékař, a to za pomoci krevních testů, které zkontrolují hladiny hormonů. Jako určitou formu prevence či jako podporu léčby jezte potraviny bohaté na jod, selen, vitamin A a aminokyseliny L-tyrozinu. Vyhněte se brokolici, kapustě a květáku, které obsahují glukosinoláty, jež brání vstřebávání jodu.

Co byste měli vědět

Příznakem zvýšené činnosti štítné žlázy je hubnutí, a to i když hodně jíte, bušení srdce, třes rukou, nadměrné pocení, zduření krku, nepravidelná menstruace, vystouplé oční bulvy, vypadávání vlasů či mastná pleť. Pokud trpíte nedostatečnou činností štítné žlázy, může vás obtěžovat únava, problémy s pamětí, nárůst váhy, zduření krku, vypadávání vlasů, bolesti svalů a kloubů, lámavost vlasů a nehtů a suchá pokožka.


Jste stále unavená a tloustnete? Možná za to mohou hormony! Foto: Shutterstock

Stres i výkonnost – opět v rukou hormonů

Každý z nás už se jistě dostal do náročných nebo nebezpečných situací. Řízení těchto stresových situací se ujímá mozek a nadledviny. Pokud mozek zanalyzuje situaci jako ohrožení, vyšle z hypotalamu přes míchu nervový impulz k nadledvinám, které začnou do krve uvolňovat hormony (hlavně adrenalin a noradrenalin), jejichž cílem je zaktivizovat a připravit tělo na adekvátní reakci. Například adrenalin usnadňuje koncentraci a dodává tělu energii. Když spolupracuje s noradrenalinem, zrychluje se i metabolismus a lépe se zpracovávají například uložené tuky.

Co byste měli vědět

V případě, že žijete v dlouhodobém stresu, reaguje tělo úplně jinak. Hypotalamus produkuje adrenokortikotropní hormon, který následně v nadledvinách uvolňuje kortizol a další kortikosteroidy, které zvyšují krevní tlak, narušují obranyschopnost, snižují zpětnou resorpci vody v ledvinách, ale také přispívají k hromadění a ukládání tuku v oblasti břicha. Může dojít i k oslabení funkce nadledvin, takzvané Addisonově nemoci. Jejími příznaky jsou únava, snížený krevní tlak, chuť na slané a zvýšená konzumace jídla.

Text: Marta Žigová, foto: Shutterstock







Koupit časopis