Zdraví v kuchyni

Melounové osvěžení po celé léto

Lahůdka, se kterou máme asi všichni spojené léto, se skvěle doplňuje s vepřovým i drůbežím masem, ale také s mnoha sýry, jako je balkánský nebo rokfór. Meloun, nejlépe ten bez pecek, by neměl chybět ani v žádném letním osvěžujícím salátu.

Meloun s parmskou šunkou

4 plátky parmské šunky

čerstvě mletý pepř

parmazán na ozdobu

čtvrtka bezpeckového melounu Bouquet

Meloun rozkrojte na čtyři klínky a z každého opatrně odkrojte slupku. Každý klínek melounu obtočte plátkem šunky a položte na servírovací talíř. Porce před podáváním posypte čerstvě namletým pepřem a ozdobte hoblinkami parmazánu.

Vepřový steak s melounem

600 g vepřové krkovice

bezpeckový meloun Bouquet

olivový olej, sůl, celý zelený pepř

Maso propláchneme proudem studené vody a osušíme. Nakrájíme na plátky, posolíme a obalíme v podrceném zeleném pepři. Na pánvi rozehřejeme olej a steaky osmažíme z obou stran. Hotové steaky podáváme s kousky bezpeckového melounu Bouquet.

Svěží letní salát z melounu

mandarinky (i konzervované)

0,25 kg červeného hroznového vína

čtvrtka bezpeckového melounu Bouquet

další sezonní ovoce

20 dkg rokfóru, olivový olej

Bezpeckový meloun, mandarinky (popřípadě další dostupné sezonní ovoce) nakrájíme na kostičky a přidáme kousky přepůleného hroznového vína. Ovoce zakápneme olivovým olejem, promícháme a můžeme servírovat. Podáváme posypané rokfórem.

Text: Anna Skalská, foto: Shutterstock

Meloun pro zdraví

  • Meloun je v podstatě jeden velký multivitamin: dva půlměsíčky melounu představují vynikající zdroj vitaminů A, B6 a C, ale také draslíku, který je důležitý pro hydrataci organismu.
  • Vitamin A obsažený v melounu je důležitý pro zdraví vašich očí.
  • Lidské tělo vytváří pomocí vitaminu B6 obsaženého v melounu mozkové látky (nervové mediátory), například serotonin, melatonin a dopamin, jež podle lékařských výzkumů pomáhají tělu zvládat úzkost a paniku. Je známo, že osoby konzumující melouny méně často onemocní rakovinou či srdečními chorobami.
  • Vitamin C obsažený v melounu napomáhá zlepšit obranyschopnost imunitního systému proti infekcím a virům. Tento vitamin stimuluje imunitní systém a chrání tělo před volnými radikály.


Koupit časopis