Pohyb a kondice,  Problém a řešení

Měl jsem pocit, že mám klapku v krku

Náročný zákrok, neblahé následky, ale i světlé zítřky. I tak můžeme sečíst dosavadní dny pana Karla Šlapety, který zažívá problémy s dýcháním, polykáním, astmatem nebo pohybovým aparátem. Léčba s tímto vším jej dovedla až k péči v Lázních Luhačovice, a.s., kde se díky komplexnímu přístupu tamních lékařů zotavuje.

Na rozhovor jste přišel s walking holemi, ale moc se o ně neopíráte, čím to?

Máte pravdu. Už je nemám jen pro oporu těla, ale mají mi pomoci rozhýbat tělo při chůzi. Tento pohyb mi pomáhá otevřít hrudník, aby se mi lépe dýchalo. Každodenní procházka se opět proměňuje v příjemnou činnost. Pocitově poznávám změnu při prohlížení zdejších kolonád. Již nepotřebuji sedat na každé lavičce, a i přes stále četný kašel pociťuji hlavně úlevu od doprovázené bolesti zad nebo kyčlí. I právě proto si vozím všude s sebou walking hole, okolí Luhačovic je kouzelné. Jsem tu v lázních teprve 14 dní a absolvoval jsem už několik inhalací. A musím přiznat, že pociťuji úlevu.

Pravdou je, že při mluvení slyším váš silný dech. S jakou diagnózou jste přijel do lázní?

Hlavní příčinou je moje astma, problémy s dýcháním i polykáním. Můj pneumolog mi na tyto dýchací problémy doporučil právě Lázně Luhačovice, a.s., a jejich léčivou vodu v rámci inhalací. Špatné polykání souvisí s potížemi vzniklými porušením jícnu, ale pociťuji, že mi luhačovická Janova voda pomáhá i v koupelích a podvodních masážích na moje pohybové problémy.

Zmiňujete astma, ale vidím, že máte na krku jizvu po tracheotomii. Můžete nám říct, jaké zákroky máte za sebou?

Po celkové sepsi organismu, kdy mi zkolabovaly všechny orgány kromě srdce, jsem si prošel, no spíš proležel, odděleními ARO i JIP. A právě tam jsem měl udělanou tracheotomii. Když mi ji lékaři dávali pryč, zřejmě došlo k porušení krčního jícnu, a to je další důvod mého pobytu. Od té doby mne to omezuje v polykání sypkých, tekutých i oříškových jídel. Vlastně s porušeným jícnem jsem začal i sípat v krku při dýchání. Napřed byl můj jícen choulostivý i na tekuté jídlo. Měl jsem pocit, že mám klapku v krku a veškeré jídlo byl problém protlačit. Poté, co se začalo tělo postupně uzdravovat, tak to začalo být lepší. Nyní už nepotřebuji mít rozmixované jídlo. I když mi širší skupina potravin ještě dráždí krk s drobnou bolestí, tak v jejich rozmělněném stavu si i tak zvládnu vychutnat jejich chuť.

V Luhačovicích jste si zvolil hotel Palace, čím vás okouzlil?

Pro mé celkové bolesti a problémy jsem vyhledával hlavně hotel s přímým přístupem do léčebné zóny, vše v jedné budově a s výtahem, kterým se dostanu všude. A lázeňský hotel Palace mi toto umožňuje, a navíc mě doslova rozmazluje. Já se totiž už na pokoji obleču do županu a sjedu do přízemí, kde mám procedury. A i tam je vše velice pohodlně zařízeno. Převléknu se do prostěradla a jen přecházím z jedné sousedící místnosti do druhé a absolvuji na sebe navazující dílčí procedury. Zkráceně řečeno, vstoupím do prvních dveří, a z třetích vycházím znovu oživený. Nevěřil jsem, že tu stačí tak málo k pohybu po léčebném areálu.

Jaké absolvujete procedury?

Mám předepsané obě inhalace – minerální a lékovou. Už nyní po 14 dnech pobytu cítím zlepšení dýchání. Nemám tak časté záchvaty kašle a dobře vykašlávám. Úleva je znatelná hlavně v noci, kdy se klidněji vyspím. Mezi oběma inhalacemi vnímám rozdíl. Na pohled sice vypadají stejně, léková je ale taková mazlavější, obsahuje esenci vybraných bylin a díky ní cítím, že to v tom nose účinkuje. Dále absolvuji oxygenoterapii, tedy „foukání do nosu“, které mi pomáhá okysličovat krev a zrychluje krevní oběh. Samá příjemná „foukátka“ dostávám. (smích) Zkvalitnění proudění krve oceňuji na stále více plynulých procházkách. Komplexní léčbou lázní se lepší i mé pohybové problémy. Předepsané masáže, podvodní masáže nebo rašelinové zábaly, výkonný indukční systém, tedy „elektroproudy“ také využívám. Zatím větších účinků nepociťuji u bazénových procedur, tak uvidíme, jak se ještě projeví.

Zmiňoval jste každodenní procházky. Tak co vše jste už stihl v Luhačovicích projít?

Co se mi líbilo a měl jsem čas si v klidu projít, je lázeňské náměstí. Čisté, upravené, nádherná kolonáda s halou Vincentka. Navštívil jsem také hotel Alexandria, Jurkovičův dům, Dům Bedřicha Smetany nebo hotel Morava. Myslím, že tady se nelíbit ani nejde.

Diagnóza astmatu vám umožňuje pojištěneckou léčbu každý rok. Využijete tuto možnost?

Rozhodně! Ale i kdyby mi pobyt pojišťovna nehradila, zaplatil bych si tu dva až tři týdny sám jako samoplátce. Myslím, že moje tělo a zdraví mi to vrátí vyšší kvalitou pohybu a vůbec života. Dříve jsem jezdil do menších lázní na týdenní pobyty, ale po zkušenosti v Lázních Luhačovice, a.s., nebo Lázní Jáchymov, a.s., vím, že má smysl a potřebný efekt delší pobyt. A proto doufám, že se sem brzo vrátím.

Text: redakce, foto: Lázně Luhačovice, a.s.Koupit časopis