Prevence,  Problém a řešení

Máte hemoroidy? Nejste sami!

Podle odhadů se sedm z deseti lidí někdy během života potká s hemoroidem. Velká část z nich ale potíže tají před svým lékařem. Pokud i vy trpíte tímto problémem, poradíme vám: nebojte se svěřit svému lékaři, tento problém se dnes dá šetrně vyřešit.

Prudký nárůst hemoroidálních onemocnění podle odborníků souvisí se současným způsobem života – déletrvajícím sezením u počítače nebo v autě, nepravidelným způsobem života a špatným stravováním: nedostatečným pitným režimem, nedostatkem vlákniny, ovoce, zeleniny a podobně. Častěji postihují ženy, což souvisí s těhotenstvím a porodem. Problém přitom je nejen v tom, že lidé tento problém mají, ale i v tom, že ho neřeší s odborníkem. Lékaři odhadují, že k nim nejde až polovina nemocných. Buď nemají čas, nebo se stydí, nebo se bojí vyšetření či jiné diagnózy. Krev ve stolici, která patří k nejtypičtějším příznakům, ale může naznačovat i nebezpečnější onemocnění – například zhoubný nádor tlustého střeva či konečníku. Proto se při podezření na hemoroidy provádí nejdříve koloskopie, tedy podrobné vyšetření celého střeva, a až pak se případně zahajuje léčba hemoroidů.

Všímejte si symptomů

Problémy s hemoroidy se mohou projevovat dvěma způsoby: buď žíly zduří uvnitř konečníku, pak jde o tzv. vnitřní hemoroidy, nebo vně, pod kůží v okolí análního otvoru. K typickým projevům patří kromě nebolestivého krvácení během vyměšování také pocitově nepříjemnější symptomy: svědění nebo podráždění kolem konečníku, pocity bolesti nebo nepohodlí, otok nebo citlivá či bolestivá bulka v okolí konečníku, a dokonce únik stolice.

Náš tip: K lékaři byste se měli vypravit, pokud nezaberou volně prodejné léky nebo „babské rady“. Pokaždé byste se pak měli nechat vyšetřit, pokud ve stolici objevíte čerstvou krev nebo pokud exkrementy jsou černé či tmavohnědé! Může se jednat o příznaky vážnějšího onemocnění.

Léčba je šetrná

Hemoroidy je možné léčit mnoha způsoby. Konzervativní postupy, popsané v rámečcích, obvykle uleví od příznaků, ale neodstraní zcela původce potíží. Pokud problémy trvají, je třeba se obrátit na chirurga, nejlépe se specializací na proktologii. Ten po vyšetření může doporučit vhodný operační zákrok. Obvykle se přitom dnes už používají šetrné postupy, které se provádějí ambulantně a nesou jen minimální riziko. Zduřené cévy se tak například mohou ničit infračervenými paprsky (tento postup je ale vhodný jen pro malé hemoroidy), elektrickým proudem (unipolární elektrokoagulace), teplem (bipolární elektrokoagulace) nebo naopak mrazem (kryoterapie) či speciální látkou vpravenou do žil injekcí (sklerotizace). Nejčastější je u nás ovšem takzvaná elastická ligatura: postup, při němž jsou přečnívající kousky cév zaškrceny, samy odumírají a odcházejí se stolicí. Tyto metody jsou takzvaně semiinvazivní. Jejich výhodou je, že nevyžadují aplikaci anestezie ani pobyt na nemocničním lůžku, i když samozřejmě někteří pacienti po jejich provedení zůstávají nějakou dobu v domácím léčení. Hemoroidy se pochopitelně dají operovat i tradičními chirurgickými metodami. Při nich se používá laser nebo skalpel, případně takzvaná Longova metoda, která využívá speciální nástroj zvaný stapler.


Odborníci doporučují potížím s hemoroidy spíše předcházet. Kromě zdravé stravy, pitného režimu a pohybu byste měli myslet i na to, do čeho se oblékáte: nejvhodnější je pohodlné bavlněné prádlo. A nic nezkazí ani cviky na posílení pánevního dna, které mají i další benefity: jsou vhodné jak pro budoucí maminky k usnadnění porodu, tak i třeba jako prevence potíží s udržením moči. Foto: Shutterstock

Prevence je vždy lepší než léčba

I když zákroky jsou stále šetrnější, přece jen nejsou nijak příjemné, stejně jako „zlatá žíla“ sama. Proto odborníci doporučují potížím spíše předcházet. Kromě zdravé stravy, pitného režimu a pohybu byste měli myslet i na to, do čeho se oblékáte: nejvhodnější je pohodlné bavlněné prádlo. A nic nezkazí ani cviky na posílení pánevního dna, které mají i další benefity: jsou vhodné jak pro budoucí maminky k usnadnění porodu, tak i třeba jako prevence potíží s udržením moči.

Co můžete vyzkoušet k domácí léčbě?

  1. Ulevit vám mohou například krémy, čípky nebo vložky se znecitlivujícím účinkem. Bez porady s lékařem by se ale neměly užívat déle než týden.
  2. Hygiena anální oblasti. Pomoci může teplá koupel (je vhodnější než sprcha) sedací části těla prováděná několikrát denně. Po umytí si sedinku nedrhněte ručníkem, raději ji opatrně vysušte fénem. Pokud vyměníte běžný toaletní papír za vlhčené ubrousky, váš konečník to nejspíš také ocení.
  3. Chlazení otoku. U některých typů hemoroidů můžete napuchlé oblasti ulevit přikládáním sáčků s ledem nebo ledovými obvazy.
  4. Léky proti bolesti. Volně prodejné medikamenty tlumící nepříjemné pocity (ibuprofen, acetaminofen) vám také uleví. Neměly by se ale užívat dlouhodobě.
  5. Změna stravy. Konzistenci stolice prospěje, pokud budete dbát na pitný režim a konzumujete stravu bohatou na vlákninu (ovoce, zelenina, sušené ovoce, semínka, sója, luštěniny ad.). Vypít byste měli šest až osm sklenic vody nebo jiného nealkoholického nápoje, vhodné jsou například 100% ovocné šťávy nebo bylinné čaje (jitrocel, mateřídouška, zázvor apod.). Můžete si pořídit i doplňky stravy, které obsahují vlákninu. Pomáhají i probiotika, jež normalizují trávicí proces.
  6. Neodkládejte také návštěvu toalety, pokud pocítíte pnutí. Když stolici zadržujete, hrozí, že budete muset při vyměšování vyvinout větší tlak, a tím si problémy zhoršíte. Nesnažte se na toaletě příliš tlačit, tím se žíly namáhají. Když to nejde, zkuste to později.
  7. Přirozenému průběhu vyměšování pomáhá i pohyb. Je dobré cvičit či alespoň chodit a vyhýbat se dlouhému sezení či stání.

Jestliže ale tyto metody nezaberou, neváhejte s návštěvou lékaře!

Text: Ivana Dulková, foto: ShutterstockKoupit časopis