Krása a relaxace,  Pohyb a kondice,  Prevence

Masáž vsedě: rychlá, snadná a zázračná

Když jste unavení, nejspíš si zívnete a pak dáte šálek kávy, někdy to možná doplníte i cigaretou. Za pouhou čtvrthodinu vás ale mnohem lépe může probudit speciální masáž.

Masáž vsedě (v Česku se nabízí i pod názvem amma, anma nebo shiatsu) je speciální japonská technika masírování přizpůsobená západnímu stylu života i masérské práce. Její kouzlo spočívá v tom, že trvá jen 15 až 20 minut a pacient se při ní nemusí svlékat.

Masáž vsedě, která je dnes běžná v západním světě, má ovšem kořeny v Asii. „Využívá principu polarity jangu a jinu, teorie pěti elementů a problematiky tlakového působení na přesně určená místa povrchu těla, která se nazývají účinné nebo také aktivní body energetických drah. První zmínky o této technice byly zaznamenány již před 4000 lety v Číně pod názvem Anmo. Odtud se přes Koreu dostala asi v 8. století do Japonska, jako Anma (zklidnit rukama). Poté tlaková technika pokračovala dál na západ, kde vešla ve známost jako energetická masáž shiatsu,“ popisuje historii této masáže pražský fyzioterapeut Pavel Kloud.

Jak to funguje?

Při masírování na židli – speciální masérské židli – terapeut klientovi stimuluje dlaněmi, prsty, lokty i předloktími důležitá místa na zádech, šíji, ramenou, pažích, rukou a na hlavě. Rytmicky se do nich opírá přitom nejen končetinami, ale celou vahou svého těla. „Využívá tlakovou techniku na přesně určené body na energetických drahách − meridiánech. Masáž je založena na představě, že ve všech lidech je životní síla, která protéká celým tělem harmonickým způsobem a každé narušení tohoto toku podporuje vznik nemoci. Nerovnováha v energetické dráze orgánu nemusí ještě znamenat nemoc, ale může vypovídat o nezdravém životním stylu,“ vysvětluje dále Kloud.

Pomůže každému?

Výhodou této masáže je, že může pomoci vlastně komukoli. Lidem, kteří nemají problémy, rozproudí energii v těle, povzbudí je a vylepší jim náladu. Pro ty, kdo nějaký problém mají – tělesný nebo psychický – může přinést úlevu a lepší pocit. Lépe se po této rychlé masáží cítí především lidé, kteří jsou unavení, stresovaní a napjatí. Právě v ramenou a zádech totiž stres často „sedí“, což pracujícím ještě zhoršuje zkřivené sezení a prohlubuje typické kancelářské bolesti hlavy a zad. Pavel Kloud by masáž vsedě doporučil zejména lidem, kteří se při práci musí hodně soustředit a jsou pod tlakem. „Vzhledem k tomu, že trvá pouze patnáct minut, je pro velmi zaměstnané osoby ideální relaxací. Pomůže jim obnovit energii, a tím produktivněji pracovat. Studie ukázaly, že masáž zvyšuje duševní čilost, snižuje stres a poskytuje intenzivní obnovu tělesných sil,“ vysvětluje fyzioterapeut.


Fyzioterapeut Pavel Kloud by masáž vsedě doporučil zejména lidem, kteří se při práci musí hodně soustředit a jsou pod tlakem. Můžete si ji objednat přímo na své pracoviště! Foto: Shutterstock

Povzbudí i těhotné ženy

Masáž vsedě je díky způsobu provádění vhodná i pro těhotné ženy. Těm pomůže se uvolnit a zpříjemní jim jejich požehnaný stav. Jistější je ale vždycky se před podobnou procedurou poradit s lékařem; především u rizikového těhotenství by masáž mohla mít nežádoucí efekty. Rovněž se nedoporučuje masírovat ženy v prvním trimestru: masáže totiž tělo prokrvují, a to by mohlo způsobit krvácení a graviditě uškodit. V bederní oblasti by pak masáž měla být ve všech fázích těhotenství zvláště opatrná, aby se nepřekrvily ženské orgány.

Radost se podívat!

Pokud byste i vy v práci podobné rozmazlení ocenili, můžete se zkusit vedení firmy zeptat, jestli by se masér s touto dovedností nemohl občas v pracovní době ukázat ve vaší kanceláři nebo mít někde v okolí provozovnu. Především u větších administrativních budov by nejspíš o klienty neměl nouzi. A i když šálek kávy je levnější, patnáctiminutová masáž pomůže člověku mnohem více. Navíc, i kdyby masírování probíhalo přímo na pracovišti, kolegy byste pohoršit neměli. „Pohyby u této masáže jsou velmi přesné a značně rytmické, vytvářejí choreografický celek, který je příjemný pro klienta i maséra a lahodí očím přihlížejících. Rytmus hraje velmi důležitou úlohu,“ popisuje poeticky Kloud.

Naučte se masáž sami

Pokud je vám představa masáže během dne tráveného v kanceláři nebo dílně příjemná, ale maséra poblíž nemáte, můžete se do této činnosti pustit sami. Kolegy jistě potěšíte, a pokud některého na kurs vezmete s sebou, může on rozmazlovat zase vás. K tomu, abyste ovládli základní techniku, vám postačí jedno- až dvoudenní kurs. Přiznejte se: také už jste začali přemýšlet, kde v okolí máte maséra nebo koho na kurs tohoto rozmazlování poslat? Já tedy ano.

Text: Marta Žigová, foto: ShutterstockKoupit časopis