Pohyb a kondice,  Prevence,  Tipy na výlety

Malý průvodce výběrem dovolené

Chystáte se na dovolenou? Rozhodně byste neměli podceňovat její výběr a kvalitní přípravu.

Vybrat si dovolenou či už doma nebo v zahraničí tak, aby byly všichni její účastníci spokojeni není lehké. Zato lze velice lehce podlehnout lákavým reklamním sloganům a krásným fotkám, které mají od skutečnosti daleko. Co dělat, aby vás dovolená nezklamala a aby jste si ji všichni užili? Vybírejte dlouho předem a zvažte všechny možnosti. Například podle následujících kritérií:

Životní styl

Sami je lépe víte, jaký životní styl vedete a zda chcete strávit dovolenou aktivně (turistika, vodní sporty, adrenalinové zážitky, poznávací výlety) nebo mají u vás přednost dokonalé uvolnění a relaxace. Odborníci radí zejména těm, kdož mají fyzicky náročné povolání, aby relaxovali spíše pasivně. To znamená užili si koupání, procházky, případně lázeňské nebo jen některé relaxační procedury. Fyzický pohyb je zase vřele doporučován všem, kteří sedí celé dny v kancelářích a jejich tělo touží po pohybu. Není nutné si rovnou objednat náročný sportovní program, jen při výběru dovolené vybírat místo, kde se můžete různorodě a podle momentální nálady „vyřádit“. A na co ještě si dát pozor? Jedete-li na dovolenou s partnerem je nezbytné, aby jste se na dovolené domluvili a přizpůsobili své nároky i možnosti tomu druhému. Ne každý je ochoten (ani schopen) strávit dovolenou na kole nebo pod širákem! To samé ale platí i pro pobyt v luxusním hotelu – někomu se „rozmazlování“ líbí, pro jiného je to šílená nuda.

Vhodné prostředí

Kromě zaměření je důležité i prostředí, které pro svou dovolenou zvolíte. Vycházet můžete přitom například ze svého zdravotního stavu a toho co by vám nejvíce prospělo. Například pobyt u moře se doporučuje pacientům s astmatem a dýchacími potížemi, atopickým ekzémem, akné, lupénkou i jinými kožními chorobami. Dovolená v horách je zase skvělá kvůli zdravému vzduchu a menšímu riziku alergenů. Nadmořská výška má výborný vliv i na krevní obraz, zásobování organizmu kyslíkem, hladinu cukru v krvi a srdeční činnost. Nejméně vhodné je ze zdravotního hlediska trávit dovolenou poznáváním celé řady cizích a vzdálených měst. Dlouhé pěší túry po betonu a dlažbě neprospívají páteři a kolenním kloubům a také se na takto náročné dovolené jen těžko zbavíte nahromaděného stresu. Pokud jste dychtiví po poznání, vyberte si dovolenou, která kombinuje obojí a vhodně střídá poznávaní s odpočinkem.

Pokud plánujete cestu do některého ze států Evropské unie nebo na území států Evropského hospodářského prostoru (Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska) pro překročení hranic vám vystačí pouze platný občanský průkaz. Mimo zónu Evropské unie je zapotřebí mít cestovní pas.
Chystáte-li se na cestu autem, je dobré si zjistit, zda v daném státě není povinnost mít mezinárodní řidičský průkaz. Mezinárodní řidičské průkazy vystavují příslušné zastupitelské úřady v jednotlivých regionech v místě trvalého bydliště žadatele.
Foto: Shutterstock

Dovolená s dětmi

Největší specifika má dovolená s dětmi. Děti se nesmí nudit ani přetěžovat. Měli by mít také aspoň občas program, který dá rodičům možnost trávit nějaký čas podle svého. Ohledně zdravotního výběru platí, že pro děti nejsou vhodné cesty do zemí s výrazně odlišným klimatem. Dalším důležitým kritériem podle kterého vybíráme dovolenou s dětmi je způsob dopravy. Pro děti je nejlepší cesta vlakem či osobním autem. V prvním případě se může dítě pohybovat, v druhém případě mu zase můžete téměř kdykoliv zastavit, aby se mohlo proběhnout. Počítejte ale s tím, že v obou případech budete muset své ratolesti nějak zabavit a rozptýlit. Pokud jste se rozhodli na dovolenou cestovat letadlem vybírejte destinaci, kam není nutno letět déle než dvě hodiny. S kojenci se doporučuje letecky cestovat až od tří měsíců. Připravte se, že dětem mohou vadit změny tlaku při přistání a startu (způsobují nevolnost a zvracení, někdy i mdloby). Abyste se vyhnuli nepříjemnému překvapení na dovolené s dětmi, zjistěte si předem, zda je pro ně v místě pobytu bezpečno nebo zda jsou v okolí pro ně vhodné pláže. Ptejte se také možnost využití hřiště či herny, dětské stravy, nebo na hlídání.

Kolik máte peněz

Cena dovolené je určitě jedním z hlavních kritérií, kterými se při výběru dovolené řídíme. Měla by se odvíjet od toho, co od dovolené očekáváme a kolik peněz můžeme na dovolenou vyčlenit bez toho, abychom si pak celý rok nemuseli utahovat opasek. A ať už se rozhodněte pro dovolenou v zahraničí nebo zvolíte útulný hotýlek v Jižních Čechách, určitě si ohlídejte, aby vynaloženým finančním prostředkům odpovídala kvalita a rozsah poskytovaných služeb. Například, když se rozhodnete pro zájezd na poslední chvíli, sice ušetříte, ale služby zdaleka nemusí odpovídat vašim představám. Vyplatit se ale nemusí ani drahý zájezd, pokud jej organizuje neznámá a neprověřená cestovka. Více než reklamou, se řiďte zdravým rozumem, zkušeností a osobními doporučeními.

Text: Ivana Dulková, Foto: ShutterstockKoupit časopis