Rubriky

Má smysl suchý únor?

Vynechání alkoholu po dobu jednoho měsíce se traduje od roku 2013, kdy začala Liga otevřených mužů pořádat kampaň Suchej únor. Od té doby se tato aktivita rozrůstá a získává stále větší popularitu nejen mezi muži, ale také mezi ženami. Přemýšlíte, že se také připojíte, ale nevíte, zda to vůbec má smysl? Třeba vás přesvědčí odpovědi odborníků z AquaLife Institutu!

K čemu je dobrá měsíční abstinence?

Jakkoli dlouhá abstinence je vždy výhodnější než konzumace alkoholických nápojů. Alkohol sice přináší krátkodobě psychické uvolnění, ale z dlouhodobého hlediska nám psychiku pozvolna narušuje a vytváří závislost. Tím, že vynecháme na měsíc alkoholické nápoje, můžeme zjistit, jak jsme na tom se závislostí a kolik potíží přirozeně zmizí s abstinencí – například lépe spíme, máme více energie a příjemnější náladu, dokážeme se více soustředit, zlepší se nám pleť. Často také dochází k přirozené redukci váhy, protože alkohol je energeticky hodně bohatý a může přispívat ke vzniku nadváhy nebo obezity.

Mgr. Zuzana Červenková Douchová, psycholožka a nutriční poradkyně

Co s námi dělá alkohol?

Požitím alkoholických nápojů se do těla dostane etanol. Ten v malých dávkách krátkodobě způsobuje euforii, může na chvíli přinést pocit štěstí, nezávislost, větší odvahu, může působit jako antidepresivum. Ve větších dávkách však může přivodit depresi, ztrátu koordinace pohybů těla, sníženou vnímavost a reaktivitu, útlum rozumových schopností, případně agresivitu. Etanol zpočátku zvyšuje chuť k jídlu, snižuje rychlost reakcí, zhoršuje motoriku. Na mozek působí různými mechanizmy – povzbudí a zároveň zklidní a otupí úzkost, snižuje vnímání bolesti, může tlumit aktivaci enzymů a hormonů, zhoršit schopnost neuronu zapínat a vypínat geny. Ovlivněním funkce mozku alkoholické nápoje zhoršují krátkodobou paměť (výpadek paměti, lidově okno) a schopnost úsudku.

Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., přednosta Interní kliniky 3. LF UK a FTN v Praze

Co s námi udělá abstinence? 

Záleží na obvyklé míře a četnosti konzumace alkoholu. Čím více a častěji jsme zvyklí pít alkoholické nápoje, tím větší a náročnější očekávejme výzvy, které s sebou jejich vynechání přináší. Pokud zvládneme první týden, kdy se mohou objevit abstinenční příznaky podobné kocovině nebo psychická rozladěnost, úzkosti, nespavost apod., pak další týdny už začneme pociťovat pozitivní účinky abstinence.

Mgr. Zuzana Červenková Douchová, psycholožka a nutriční poradkyně

Foto: Shutterstock

Pět tipů, jak zvládnout měsíc bez alkoholu 

1.    Připravit se na měsíc bez alkoholu jak psychicky, tak prakticky a soustředit se hlavně na první týden.

2.    Zbavit se veškerého alkoholu doma, který by nás mohl zbytečně lákat.

3.    Se zvládnutím či prevencí abstinenční příznaků pomáhá dostatečný příjem nealkoholických tekutin. Obzvlášť výhodné jsou přírodní minerálky, které nemají žádné kalorie, zato doplňují tělu důležité minerální látky, což se hodí zejména při hubnutí a sportování (slabě a středně mineralizované vody jsou vhodnou součástí každodenního pitného režimu).

4.    Pokud pijeme alkohol jako rituál k uvolnění, snížení stresu apod., připravit si předem jiné, náhradní rituály – například místo posezení večer se sklenkou vína půjdeme na procházku nebo si zacvičíme, místo sezení v hospodě zajdeme do kina. Můžeme také zkusit nealkoholické drinky, které bývají až překvapivě chutné.

5.    Při pomyšlení na alkoholický nápoj se zaměstnat nějakou příjemnou aktivitou, ideálně sportovní, která má pozitivní vliv na psychiku. 

Text: redakce, foto: ShutterstockKoupit časopis