Prevence,  Problém a řešení

Letní trable v kalhotkách

Mokré plavky či častá léčba antibiotiky mohou kromě vaginálních mykóz způsobit i další potíže, například v podobě zánětu močových cest.

Stejně jako při vaginálních mykózách mohou i za velkou většinu zánětů močových cest mikroorganismy. Zatímco u mykózy jde o kvasinku, v případě zánětu močových cest je viníkem bakterie jménem Escherichia coli. O tom, zda vás tato bakterie „zdolá“ či ne, rozhoduje především vaše imunita a přiměřená hygiena.

Co pomáhá bakteriím vás zdolat?

Podle odborníků má na vznik zánětů močového ústrojí má vliv například počet sexuálních partnerů a jejich střídání. Zánětem močového měchýře trpí častěji také kuřačky. To proto, že látky obsažené v cigaretách narušují slizniční imunitu, která brání přichycování bakterií, u kuřaček se tedy uchytí snadněji. Ke vzniku infekce přispívá i časté zadržování moči. U žen v menopauze je pak důvodem častějších infekcí dolních močových cest snižující se hladina hormonů estrogenů. Příčinou infekce ale může být i nachlazení nebo „jen“ nízký příjem tekutin.

Poznáte zánět močových cest?

Mezi příznaky patří zejména pálení při močení, časté chození na toaletu, bolest ve spodní části zad anebo v bederní oblasti, zvýšená nevolnost a přítomnost krve v moči.

Slabé projevy infekce dolních močových cest (bez krve v moči, jen při mírném pálení a nepříliš častém nucení k močení) lze zkusit řešit samoléčbou. Nejjednodušší cestou je zůstat doma, být v teple a pít zklidňující čaje. Pamatujte si však, že úkolem čajů a dalších přípravků z rostlin je doplnit běžnou stravu a posílit tak obranyschopnost organismu. Zázraky dělat neumějí. Pokud tedy příznaky infekce dolních močových cest během dvou až tří dnů nezačnou ustupovat, je třeba zajít k lékaři. Bylinné čaje pak mohou být vhodnou součástí léčby zvolené urologem.
Foto: Shutterstock
Co můžete dělat sami

Kupodivu nepříjemné pocity při močení často ustoupí samy. Stačí jen hodně pít. Pokud se totiž měchýř dlouho nevyprázdní, nashromáždí se v něm větší množství bakterií. Bakterie Escherichia coli je schopná zdvojnásobit svůj počet už za 20 minut! Zda pijete dostatečné množství, si můžete zkontrolovat i podle barvy moči – pokud je velmi světlá, organismus má dostatek tekutin, pokud je tmavá, přísun tekutin je nedostatečný. A co pít? Dobré je obstarat si urologický čaj, který zakoupíte v každé lékárně. Ačkoliv příliš nechutná, určitě vám alespoň trochu uleví od potíží. Zcela se naopak vyhněte kyselým nápojům, a to včetně džusu, nepijte černý nebo zelený čaj ani kávu, které organismus odvodňují. Kyselé mohou být i ovocné čaje, které pak zbytečně dráždí. Pokud však obtíže trvají déle než dva dny, nebo se dokonce zesilují, je vhodné navštívit praktického lékaře nebo gynekologa. Velmi často je totiž třeba nasadit léčbu antibiotiky.

Proč neodkládat návštěvu lékaře?

Pokud se infekce dobře neléčí nebo se nedoléčí, může se vracet a tím přejít do chronického stadia. To často vede k inkontinenci, tedy k potížím s udržením moči.

Antibiotika ano, nebo ne?

Výběr správné léčby ani pro lékaře není jednoduchý. Ačkoliv jsou základem léčby stále antibiotika, zejména při opakovaném užívání mívají dvojsečný účinek, neboť spolu se škodlivými bakteriemi likvidují i „přátelské“ bakterie. Proto by ženy, které na záněty močových cest trpí častěji, měly podle lékařů v prvé řadě myslet na prevenci.Prevence spočívá například ve zvýšení imunity. Imunitu posílíte nejlépe dodržováním pravidel zdravé výživy, dostatkem pohybu a také vyhýbáním se cigaretám. Dalším preventivním opatřením je omezení kořeněných potravin, neboť dráždí sliznice. A protože se bakterie živí cukrem, omezte i sladké. Vyplatí se nosit i teplé spodní prádlo a nikdy nezůstávat v mokrých plavkách nebo zvlhlém oblečení.

Co ještě vyzkoušet?

Přípravky z plodů brusinek. Účinné látky z brusinek mají schopnost omezovat přilnutí patogenních bakterií na stěny močových cest a tím působit proti jejich kolonizaci bakteriemi. Pokud už se ženy antibiotikům nevyhnou, pak se po jejich dobrání velmi osvědčilo používat preparáty z brusinek aspoň měsíc jako účinnou prevenci před další recidivou.

Intimní hygiena se dvakrát vyplácí

Správná hygiena v oblasti intimních partií je prevencí nejen vaginálních mykóz, ale i zánětů močových cest. Je prakticky stejná (více na předchozích stranách), jen klade o něco větší důraz na hygienu na toaletě. To proto, že bakterie Escherichia coli žijí v tlustém střevě a na kůži okolo konečníku. Při nesprávném nebo nedostatečném utírání se mohou dostat přes pochvu do močové trubice a vyvolat infekci močového měchýře. Jinak ale platí, podobně jako u vaginálních infekcí, že to s hygienou není nutné přehánět. Například kdysi tolik preferované výplachy pochvy (pokud nejsou součástí ordinované léčby) v současnosti lékaři prakticky zamítají. Jsou přesvědčení, že vyplavují přirozenou bakteriální flóru pochvy a vytvářejí tak podmínky pro šíření choroboplodných mikroorganismů.

Kosmetika? Raději žádná než špatná!

Intenzivní antibakteriální, ale i mnohá běžná mýdla působí stejně jako výplachy. Pokud vám čistá voda na mytí nestačí, poohlédněte se po speciálních intimních gelech, které zachovávají, nebo dokonce podporují zdravou mikroflóru. Ideální je, pokud jsou z řady podobné kosmetiky i vaše ubrousky pro intimní hygienu, nebo dokonce praktický vlhčený toaletní papír. Dobrým tipem jsou i bidety, a to buď samostatné, nebo takové, které se dají nainstalovat na běžné WC. Této větší investice však určitě nebudete litovat.

Text: Daniela Pirnerová, foto: Shutterstock






Koupit časopis