Pohyb a kondice,  Rubriky

Lékaři radí: cvičte!

Proč byste měli zařadit pravidelný pohyb do svého života i vy?

Lékaři různých odborností se v souvislosti s dlouhým obdobím covidových opatření oprávněně obávají, že hrozí všeobecný pokles pohybové aktivity, jejíž udržování je v současné společnosti už bez toho pro vysoké procento lidí velice problematické. „Kila“ přitom nejsou zdaleka to jediné, co odborníky trápí.

Nejde jen o kila!

„Mohlo by se zdát, že pohyb je jen prostředek k redukci hmotnosti nebo „osvalení“ a že se současná situace týká pouze lidí s nadváhou či obézních a lidí se sportovními ambicemi. To je obrovský omyl,“ zdůrazňuje doc. MUDr. Vladimír Tuka, Ph.D., lékař Centra zátěžové kardiologie II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze. „Pohyb je něco, co naše tělo potřebuje pro správnou funkci všech jeho součástí a soustav, od srdečně-cévní přes hormonální po vlastní pohybový aparát,“ vysvětluje docent Tuka. Česká společnost tělovýchovného lékařství a Česká asociace preventivní kardiologie (ČAPK) proto pohyb všem rozhodně doporučují. Pravidelná a přiměřená pohybová aktivita je nejen základem prevence řady onemocnění, ale také podporuje správnou funkci imunitního systému, a snižuje tak pravděpodobnost onemocnění infekční chorobou. Pohyb také pomáhá odplavit úzkost a tím zvládat lépe stresové situace,“ vypočítává další výhody prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., předseda ČAPK.

Zdravé srdce, ale nejenom to!

Už výše zmíněné, ale také další zajímavé fakty a doporučení odborníků, týkající se zdravotních výhod vyplývajících z pohybu, jsme shrnuli v následujících bodech. Proč? Jsme totiž přesvědčeni, že vás mohou motivovat k tomu, abyste cvičit nejenom začali, ale hlavně abyste u zvolené pohybové aktivity dlouhodobě zůstali a zdravotně z ní co nejvíce profitovali.

Fakt číslo 1

Kardiovaskulární trénink má významný vliv na správné fungování srdce a je nezbytný pro udržení celkové fyzické kondice. Srdce je sval, který je potřeba posilovat stejně jako ostatní svaly v těle. Jaký typ cvičení si pod pojmem „kardio“ představit? Do této skupiny se řadí oblíbené běhání, dále pak svižná chůze do kopce, skákání přes švihadlo, rychlé zvedání kolen do výšky nebo opakování cviku horolezec. Tento komplexní cvik, během kterého se zvyšuje tepová frekvence, vám pomůže nejen hubnout, ale i zpevnit celé tělo.

Fakt číslo 2

Jakmile začnete více cvičit, můžete očekávat úbytek na váze, ale také lepší držení těla. To zpětně uleví páteři, zádovým svalům a vazům. Pravidelný pohyb vám pomůže zbavit se i bolesti kloubů a pocitu ztuhlého svalstva po celodenním sezení v kanceláři. Zvolte jakýkoliv typ cvičení, který umožní rozhýbat klouby a prokrvit šlachy a svaly. Úklony, předklony, protahování a rotace procvičí celou páteř. Bolest postupně ustoupí a rozsah pohybu kloubů se zvětší.

Fakt číslo 3

Pravidelný pohyb pomáhá posilovat obranyschopnost organismu. Oslabená imunita bývá živnou půdou pro vznik či spuštění mnoha nemocí, od banálního nachlazení přes kožní problémy a alergie až po závažné choroby, jako je rakovina. Pokud je imunita narušena či oslabena, nezvládá nás chránit před útokem cizorodých škodlivých organismů, jako jsou bakterie, viry a jiné mikroorganismy.


Aktivním životním stylem si můžete život nejen zkvalitnit a zůstat déle vitální, ale také prodloužit o několik let. Foto: Sutterstock

Fakt číslo 3

Aerobní cvičení vám umožní zlepšit verbální paměť, zatímco posilovací cviky podpoří asociativní paměť, pomocí které si například dokážete přiřadit tvář ke správnému jménu. Pokud nejste příznivkyní výbušných a energických stylů cvičení a upřednostňujete spíše klidnější aktivity (jógu, meditaci, tanec nebo chůzi), podporujete zas rozvoj kreativity, snižujete stres a trénujete soustředěnost.

Fakt číslo 4

Vhodně zvolené cvičení vám pomůže zabránit nadměrnému přírůstku hmotnosti a dlouhodobě udržet ideální váhu. Při každé fyzické aktivitě spalujete kalorie a jejich množství se odvíjí od toho, jak intenzivní cvičení zvolíte.

Fakt číslo 5

Pravidelná fyzická aktivita zlepší vaši svalovou sílu a také zvýší vytrvalost. Během cvičení musí vaše tělo dodat více kyslíku a další živiny do tkání, aby kardiovaskulární systém fungoval efektivněji. A pokud budou srdce a plíce fungovat na vyšší obrátky, budete mít i více energie.

Fakt číslo 6

Zdravý životní styl, ke kterému pohyb neodmyslitelně patří, zlepší kvalitu vašeho spánku. V průběhu cvičení totiž zvyšujete teplotu těla, která poté postupně klesá a vrací se do normálu. Během této fáze se budete cítit uvolněná a připravená na odpočinek a spánek. Protože sportováním odbouráváte stres a zvyšujete hladinu endorfinů v krvi, budete usínat snadněji.

Text: Beata Gáliková: foto: Shutterstock a archiv redakce







Koupit časopis